32 évvel aláírása után kilép az Egyesült Államok a hidegháború lezárásához vezető meghatározó szerződésből, amely a közepes és kis hatótávolságú ballisztikus rakéták leszereléséről döntött. A megállapodást a még szovjet vezetőként Mihail Gorbacsov és az Egyesült Államok elnök, Ronald Reagan hozta tető alá. Donald Trump februárban döntött úgy, hogy augusztus 2-tól nem érvényes a szerződés, ha Oroszország nem igazolja, hogy nem sértette meg a szerződést.
Washington szerint ugyanis Moszkva az Iszkander-M rakétaelhárító rendszerrel valójában az 500 és 5500 kilométeres hatótávolság közé eső rakétákat hozta vissza. Az orosz fél visszautasította, hogy a 9M729 típusú rakéták a szerződés megsértését jelentenék – viszont közölte, hogy ezek után nem tekinti magára vonatkoztatva kötelező érvényűnek a megállapodást. Az INF megszűnése szakértők szerint új fegyverkezési versenyhez vezethet.
Az angol rövidítése alapján INF-szerződés – közepes hatótávolságú nukleáris erők szerződése – néven ismert megállapodás egy egész fegyvernemet vont ki a forgalomból, ez adta az erejét, mert jelentően hozzájárult a nukleáris fenyegetettség csökkentéséhez, miután a célbajuttató, földről indítható rakéták leépítésére fókuszált, 1991-re 2700 rakétát semmisítettek meg ellenőrzött körülmények között.
A nagy hatótávolságú rakéták leszereléséről szóló legújabb megállapodás 2011-ben kötötték, 2021-ben jár le és korántsem biztos, hogy a felek hajlandók lesznek megújítani.
(index.hu)
Kapjon hitelt csalás nélkül Hogyan kaptam kölcsönt Miklósné Halaszgéza Pénzügy, csalók kezébe kerültem, amíg nem (...)
Kapjon hitelt csalás nélkül Hogyan kaptam kölcsönt Miklósné Halaszgéza Pénzügy, csalók kezébe kerültem, amíg nem (...)
Szerezzen hitelt csalás nélkül Hogyan kaptam kölcsönt Miklósné Halaszgéza Pénzügy, csalók kezébe kerültem, amíg nem (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek