Nem is lehetne nagyobb tétje a mai Putyin-Trump találkozónak: míg a világ egyik része még mindig a 2016-os amerikai választás kapcsán felmerülő orosz beavatkozásról cikkezik, a moszkvai és washingtoni vezetés a két ország közti kötelékek megerősítésén munkálkodik.
A pénteki hamburgi találkozó kétségkívül a G20-as csúcs egyik legérdekesebb megbeszélésének ígérkezik. Trump és Putyin még sosem tárgyalt egymással négyszemközt, bár a két vezető már az amerikai elnökválasztási kampány kezdete óta “üzenget” egymásnak.
Vlagyimir Putyin minden kétséget kizárva helyzeti előnnyel indul. Tizenhét éves elnöksége alatt szinte az összes fontos vezetővel találkozott már, Trump a negyedik amerikai elnök, akivel négyszemközt tárgyal. Bár elhamarkodott döntés lenne a hivatalos találkozók alapján megítélni a két ország közötti kapcsolatokat, érdemes visszatekinteni azokra a találkozókra, amikor a két nagyhatalom vezetői egymás tudtára adták az általuk képviselt főbb irányvonalakat.
Bill Clinton
Vlagyimir Putyin 1999-ben, Oroszország miniszterelnökeként találkozott Bill Clintonnal Oslóban. A CNN akkori jelentései szerint a két vezető a csecsenföldi orosz katonai kampányról diskurált, majd egy évvel később, a 2000 júniusában tartott moszkvai csúcson találkoztak. Ekkor Putyin már orosz elnökként debütált, de a két elnöknek nem sikerült megegyeznie a Washington által keresett rakétavédelmi rendszer beszerzéséről. John Podesta, Clinton egykori tanácsadója elmondásai alapján a találkozón sok vodka elfogyott.
George W. Bush
Bush és Putyin Szlovéniában találkozott először 2011-ben. Bush első benyomása azóta már szállóigévé vált, az egykori amerikai elnök elmondása szerint “mikor belenézett Putyin szemébe, mintha egyenesen a lelkébe nyert volna betekintést”. Bush elnöki évei alatt a pár többször is találkozott, a G8-as csúcson is, majd később Texasban is, mikor az amerikai elnök gimnazistáknak mutatta be Putyint. Még horgászni is voltak 2007-ben Maine-ben, ahol Bush apjáról írt könyve szerint a politikáról is szó esett.
Barack Obama
Obama nyolvéves elnöksége alatt végig távolságtartó, feszült viszonyt ápolt a moszkvai vezetéssel. Első találkozásukra pár hónappal Obama megválasztása után került sor, ekkor Putyin Oroszország miniszterelnökeként értekezett az amerikai elnökkel. Obama így nyilatkozott beszélgetésükről: “Úgy látjuk, hogy kiváló lehetőségünk adódott az orosz-amerikai kapcsolatok erősítésén”. Kevesebb, mint egy évvel később a két ország aláírta a nukleáris fegyverkezés lecsökkentéséről szóló egyezményt.
De a virágzónak induló kapcsolatot a következő években konfliktusok árnyékolták be, Moszkva befogadta a kiszivárogtatásairól elhíresült Edward Snowdent, majd egy kiszivárgott beszélgetésből kiderült, mit is gondol valójában Obama Vlagyimir Putyinról.
2012-ben Obama a leköszönő orosz elnöknek, Dimitrij Medvegyevnek “súgta meg”, hogy meglátása szerint Vlagyimir Putyinnal sikeresebb tárgyalásokat folytatott volna a rakétavédelemről. Ám amikor 2016-ban az orosz elnökkel együtt elért eredményeiről kérdezték, csak így válaszolt: a két ország közötti bizalmatlanság megakadályozta őket abban, hogy együttes erővel tűzszünetet hirdessenek a háború sújtotta Szíriában.
(hirado.hu)
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek