Világtérkép készült a vallási korlátozásokról. A tanulmány szerint Európában a legszembetűnőbb az emelkedés, de még így sem érhetünk Észak-Afrika vagy a Közel-Kelet nyomába.
Az új kutatás szerint három év után újra emelkedésnek indult a különböző vallási meggyőződések elleni társadalmi és kormányszintű fellépések száma. A menekültválság alatt természetesen az európai országokban is növekedett az ellenségesség, de a közel-keleti és észak-afrikai országok még így is vezetik a korlátozó országok listáját.
A Pew Center friss felmérésében 2012 és 2015 között végeztek felmérést 198 országban, az eredményeket pedig az ellenségesség szintje szerint, régiónként, vallásokra bontva és a korlátozók megnevezése szerint különítették el.
A vallásszabadság világtérképe
A következő interaktív térképen a vallásszabadság szerint osztották szét az országokat. A piros szín azokat az országokat jelzi, ahol az alkotmányba nem foglalják bele a vallás szabad gyakorlását. A zöld országokban szabadságot adnak a különböző hitű embereknek, míg a sárga jelzéssel ellátott nemzeteknél csak bizonyos vallások élveznek védelmet.
Ellenséges hangulat
Az első grafikonon a vallási korlátozást elősegítő törvények szerint rangsorolták a nemzeteket. A “magas” vagy “nagyon magas” besorolású országokban egy év alatt 24 százalékról 25 százalékra nőtt a befolyás mértéke, míg a magas társadalmi ellenérzést produkáló nemzeteknél nagyobb emelkedést tapasztaltak: itt 23 százalékról 27-re emelkedett az ellenséges hangulat.
Az első ábrán a kormány, a másodikon pedig a társadalom ellenséges viszonyulását mérték
Tömeges erőszak és vallási üldözés
A társadalom ellenséges viszonyulása általában a vallással kapcsolatos tömeges erőszaknál nyilvánul meg. Ezt a magatartást minden régióban külön megvizsgálták. Európában 2015-ben összesen 17 olyan országban volt példa ilyen tömeges erőszakra. Ez az előző évnek majdnem a duplája.
A kutatók külön megvizsgálták a vallási csoportok üldözését is. A 198 ország harmadában, összesen 105 országban tapasztaltak növekedést. 2014-ben még 85 volt a szám, az előtte levő évben pedig 96.
(Fotó: Arindambanerjee/Shutterstock)
Keresztények, muszlimok, zsidók
Európában 2014-ben 26 országban fordultak elő muszlimok elleni megmozdulások, összetűzések, agresszió. 2015-ben már 32 európai országban fordultak elő hasonló incidensek.
De a keresztényekről sem szabad megfeledkezni: őket 2014-ben 17 országban üldözték, 2015-ben ez a szám már 21-re nőtt. A zsidóknál pár százalékos növekedés volt tapasztalható, az őket kritizáló, esetenként üldöző országok száma pedig 32-ről 33-ra nőtt.
Botrányos számok az észak-afrikai és közel-keleti országoknál
A vallási csoportokkal szembeni erőszak kormányzati zaklatása Európa-szerte növekedett a legnagyobb mértékben. Míg 2014-ben 17 európai országban használtak ilyen eszközöket a kormányok, 2015-re már 27 állam zaklatta a vallási közösségeket. De még így sem közelítették meg az észak-afrikai vagy a közel-keleti országok kormányainak erőszakos intézkedéseit.
A második ábrán is jól látható, hogy amíg az európai növekedés a legszembetűnőbb, arról sem szabad megfeledkezni, hogy az erőszak honnan indul és hova érkezik. 2015-ben az észak-afrikai és közel-keleti államok 95 (!) százalékában alkalmazott erőszakot a kormány a vallási csoportokkal szemben.
Franciaországot és Oroszországot külön is említi a kutatás, mivel a vallási közösségek elleni fellépés mindkét országban meghaladta a 200-at. Franciaországban ez többnyire a burkatilalomnak köszönhető, míg Oroszországban egyes vallások nyilvános gyakorlása ellen lépett fel a kormány.
(hirado.hu)
kölcsönt ajánlok Bármikor elvégezhető, jól fizető otthoni munkát kínálok. Csak egy számítógépre, (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek