ET
2024. november 28., csütörtök Stefánia napja
árfolyam:
1 euro = 4.9765 RON
1 dollár = 0.0432 RON
100 forint = 1.2085 RON

Brexit: megint óriási többséggel szavazták le May megállapodását

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A brit alsóház másodszor is nagy többséggel, 242 igen, 391 nem mellett utasította el Theresa May kormányfőnek a brit EU-s kilépés, a brexit feltételrendszeréről szóló megállapodását. Januárban az első szavazáson 230 fős, most 149 fős többséggel utasították el a megállapodást. Nem volt meglepetés, hogy az alsóház másodszor is ilyen többséggel szavazta le Mayt


A brit kormányfő az utolsó pillanatban, egy nappal a brit alsóházban tervezett szavazás előtt elrepült Strasbourgba tárgyalni, aztán Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével közös sajtótájékoztatón jelentett be jogilag kötelező érvényűnek mondott kiegészítéseket a még tavaly év végén kialkudott megállapodásához.

MINDÖSSZE TIZENHÉT NAPPAL A BREXIT MÁRCIUS 29-I DÁTUMA ELŐTT.

Azonban a brit igazságügyi miniszter keddi állásfoglalása is jelezte, hogy ha nem az egyik fél kimutatható hibájából, hanem csak áthidalhatatlan ellentétek miatt nem jutnának közös nevezőre az EU-val, akkor az Egyesült Királyság továbbra sem tudna egyoldalúan kikerülni a megállapodásba foglalt ír-északír tartalékmegoldásból. Ez alapján határozatlan időre az európai vámunióban ragadhatnának a britek, ez pedig a képviselők többségének elfogadhatatlan. A záradék akkor lép életbe, ha nem sikerül a megállapodásban foglalt, 2020 végéig tartó átmeneti időszakban megegyezni a határhelyzet rendezéséről.

Az ellenzék legnagyobb része már hamar jelezte, hogy továbbra is ellenzi May megállapodását, kedden napközben pedig az is egyre világosabbá vált, hogy a torykon belül csak néhány tízen szavazhatják meg most a megállapodást azok közül, akik januárban egyszer már elkaszálták a javaslatot, habár voltak közöttük olyan fontos nevek, mint David Davis volt brexitügyi miniszter. A May parlamenti többségét a 2017-es előrehozott választások óta biztosító északír unionisták is jelezték, hogy továbbra sem fogják támogatni a megállapodást.

Szerda, csütörtök: kemény brexitről, és a halasztásról szavazhatnak

May megállapodásának második elbukása után első körben újabb szavazások jönnek a következő napokban az alsóházban. May már korábban előremenekülve felajánlotta a képviselőknek, hogy amennyiben elkaszálják a megállapodását március 12-én, akkor másnap egy újabb szavazást tartanak. Ezen az lesz a kérdés, hogy az alsóház elutasítja-e a megállapodás nélküli, rendezetlen brexitet – amit egyszer már megtett egy korábbi szavazáson.

Brexit-ellenes tüntetők Londonban a parlament előttBrexit-ellenes tüntetők Londonban a parlament előtt

Fotó: Dylan Martinez

Ha az alsóház megint megerősítené, hogy a kemény brexitet el akarja kerülni, akkor csütörtökön jönne egy újabb döntés, ezúttal arról, hogy a brit képviselők el akarják-e halasztani a kilépés eredeti, március 29-i dátumát. Ebben az esetben a brit kormánynak erről kellene tárgyalnia az EU-val, ezt ugyanis a 27 tagországnak is jóvá kellene hagynia. Azt a következő napokban beadott módosító indítványokkal határozhatnák meg, pontosan mennyi idővel tolnák el a kilépés határidejét.

Alapesetben viszont ha nem sikerül elfogadni egy, az EU-ban is megszavazott megállapodást a brit alsóházban, vagy nem kérnek halasztást a britek, esetleg a halasztás ideje alatt sem érnének el eredményeket, akkor rendezetlen kilépés következne. Ha nem lesz halasztás, akkor ez már március 29-én megtörténne: 

EGYIK NAPRÓL A MÁSIKRA ESNÉNEK KI A BRITEK AZ EU-BÓL, AMI KOMOLY GAZDASÁGI KÁROKAT OKOZNA FŐKÉNT AZ EGYESÜLT KIRÁLYSÁGNAK, DE KISEBB RÉSZBEN AZ EU-NAK IS.

May: Ha hosszabbítást kérünk, meg kell mondanunk az EU-nak, hogy mire kérjük

„Őszintén sajnálom, hogy a parlament így döntött” – mondta egy nagyon berekedt hangú Theresa May a keddi szavazás eredményének kihirdetése után. A brit miniszterelnök elismételte azt a meggyőződését, hogy egy rendezett kilépés a lehető legjobb kimenetele ezeknek a vitáknak, és hogy az általa javasolt megállapodás az egyetlen lehetőség egy rendezett kilépésre. 

A szerda esti, a rendezetlen kilépésről szóló szavazásról azt mondta, hogy mivel rendkívül jelentős döntésről van szó, és mindkét lehetőség mellett erős és legitim érveket lehet felsorakoztatni, a saját pártjától sem fog pártfegyelmet megkövetelni. Ezzel arra utalt, hogy a kemény brexit híveinek egy rendezetlen brexit sokkal elfogadhatóbb, mint egy túlságosan felvizezett, puha kilépés. „Még mindig bízom benne, hogy a ház többsége egy rendezett kilépést támogat” – mondta.

Hozzátette azonban, hogy ha a parlament elutasítja a rendezetlen kilépést, viszont a kilépés dátumáig nem sikerül tető alá hozni egy újabb megállapodást az EU-val, továbbra is a rendezetlen kilépés marad az alapértelmezés szerinti opció.

2019-03-12T195136Z 635705467 RC125F514DC0 RTRMADP 3 BRITAIN-EU

Fotó: Reuters Tv

Ha csütörtökön aztán úgy döntenek a képviselők, hogy szeretnék meghosszabbítani a kilépésig hátralévő határidőt, akkor szerinte a parlamentnek világossá kell tennie, hogy milyen célból kérik a halasztást:

ARRA, HOGY VISSZAVONJÁK A KILÉPÉST, ARRA, HOGY EGY ÚJABB NÉPSZAVAZÁST TARTSANAK, VAGY PEDIG ARRA, HOGY EGY ÚJ MEGÁLLAPODÁST TÁRGYALJANAK.

Az Európai Unió csak akkor fog beleegyezni a halasztásba, ha tisztában van ezekkel a részletekkel. „Ezek a választások, amelyekkel most szembe kell néznünk” – jelentette ki megrovóan a parlament alsóházának.

Corbyn: Itt az ideje új kormányt választani

„A miniszterelnök javaslata egyértelműen halott” – jelentette ki Jeremy Corbyn, a legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt vezetője. A megállapodás nélküli kilépés  lehetőségét is le kell söpörni az asztalról, és a parlamentnek elő kell állnia egy működő javaslattal, tette hozzá. A Munkáspártnak van is egy ilyen javaslata, amelyről Corbyn úgy gondolja, hogy elnyerheti a többség támogatását. Ez pedig egy vámunió az EU-val, amelyben Nagy-Britannia hozzáférhet az uniós piacokhoz és élvezheti az ezzel járó gazdasági jogokat. Ezt már egyszer azonban elutasította az alsóház az elmúlt hetekben.

Jeremy CorbynJeremy Corbyn

Fotó: Handout

Hozzáfűzte, hogy ezzel az újabb parlamenti vereséggel ütött Theresa May kormányának az órája, és itt az idő, hogy parlamenti választásokat írjanak ki, ahol a britek egy olyan kormánynak adhatnak bizalmat, amelyik képes a kezébe venni az ügyeket. Egy újabb EU-népszavazásról azonban nem beszélt, habár az elmúlt hetekben hajlandónak mutatkozott támogatni egy ilyen javaslatot.

EU: Nőtt a kemény brexit valószínűsége

Az EU részéről Michel Barnier főtárgyaló reagált először a megállapodás második leszavazására. Azt írta, hogy az EU nem tud többet tenni, hogy átsegítse a megállapodást a célvonalon, a patthelyzetet csak a britek oldhatják fel. Minden korábbinál fontosabbnak nevezte, hogy felkészüljenek egy kemény brexitre.

Michel BarnierMichel Barnier

Fotó: Yves Herman

Donald Tusk, az Európai Tanács elnökének szóvivője szerint csalódottak az eredmény miatt, de úgy látják, hogy az EU részéről nem tudnak többet ajánlani. Kiállnak a kilépési megállapodás, és azon belül az ír tartalékmegoldás mellett is. Szerintük a keddi szavazás jelentősen növelte egy no-deal brexit valószínűségét. Azt is hozzátette, hogy ha a britek halasztást kérnek, akkor ehhez megfelelő indoklást is várnak. Korábban Tusk egyébként ésszerű lehetőségnek nevezte a hosszabbítás kérelmezését.

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo
Noileg
ET
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek