ET
2024. november 24.,  Emma napja
árfolyam:
1 euro = 4.9759 RON
1 dollár = 0.0464 RON
100 forint = 1.2104 RON

Robotok támogatják az elnökjelölteket

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A Twitteren közzétett, amerikai elnökválasztással kapcsolatos posztok jelentős százaléka nem emberektől származik. Az úgynevezett botok, azaz automatizált programok akár napi több száz hamis, generált üzenettel próbálják azt bizonyítani, hogy egyik jelölt miért jobb a másiknál. A Trumpot támogató tweetek egyharmada hamis volt az első elnökjelölti vita után, Clintonnál ez az arány valamivel kevesebb.


Korábban már írtunk arról, milyen fontos szerepet töltenek be a közösségi médiafelületek a választások során. Főleg a Twitter, amely hazánkban ugyan nem annyira elterjedt, de külföldön fontos eszköz a politikusok és újságírók számára.

A választási időszakban folyamatos zsonganak a közösségi oldalak, a szavazások. A posztok, statisztikák alapján próbálnak arra következtetni a szakemberek, hogy mekkora népszerűségnek örvend egy-egy jelölt, és milyen esélye lehet a győzelemre.

Nem mindenki támogató, aki annak látszik

Ezen felületek alapján Donald Trump kétszer-háromszor népszerűbb Clintonnál. A republikánus jelölt ezt rendszerint hangsúlyozza is. Az első vita során elmondta, hogy 30 milliós követői bázisa van a Facebookon és a Twitteren együttvéve. 

Ezek a számok viszont nem feltétlen hitelesek. Az Oxfordi Egyetem kutatóinak friss tanulmánya  szerint

a Donald Trumpot támogató tweetek egyharmadát botok küldik,azaz olyan automatizált szoftverek, amelyek elvégeznek bizonyos online műveleteket, feladatokat. Képesek tömeges számban követni egy másik fiókot, üzeneteket terjeszteni, posztolni, mindezt teljesen önállóan, készítőjük szándéka szerint.

A Hillary Clinton mellett kiálló tweeteknél ez az arány kisebb volt, az összes tweet ötöde származott automatizált fióktóla két elnökjelölti vita közti időszakban. Szám szerint összesen egymillió olyan bejegyzés született a felmérés szerint, amit nem valódi szavazópolgár posztolt, hanem egy algoritmus.

A tanulmány szerzői szerint a botok ugyan kicsi, de annál fontosabb stratégiai szerepet töltenek be a közösségi médiában folyó párbeszédek irányításában, és a döntésképtelen, bizonytalan szavazópolgárokat is befolyásolhatják.

Hamis képet adnak arról, hogy milyen támogatottsága van egy-egy jelöltnek.

Naponta több száz hamis poszt

A kutatók megállapították, hogy a botfiókok akár több mint 50 posztot tesznek közzé naponta, amellyel az adott jelöltet támogató üzenetet terjesztenek.

Donald Trump valódi fiókjának (@realDonaldTrump) paródiája, a @loserDonldTrump minden olyan posztot továbboszt, amelyet az elnökjelöltnek címeztek a felhasználók, és tartalmazza a „loser”, azaz „vesztes” szót.

origo.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek