85 évesen Párizsban elhunyt a divat kortárs ikonja, Karl Lagerfeld.
Elhunyt Karl Lagerfeld német divattervező, fényképész és karikaturista. A copfban hordott hosszú, hófehér haja, dioptriás napszemüvege és zömmel fekete-fehér ruhái még annak is ismerősek lehettek, aki egyébként járatlan a divat világában. Bár Lagerfeld ragaszkodott ehhez a képhez, volt annyi öniróniája, hogy azt mondja magáról: “Úgy nézek ki, mint önmagam karikatúrája, és ez tetszik.”
Egyébként nem szerénykedett: egyszer azt mondta magáról, ő a divat Jeanne d’Arcja, máskor a munkamódszerét hasonlította egy vámpír táplálkozásához: “Amolyan vámpír vagyok, más emberek vérét veszem.”
Karl Lagerfeld 1933-ban született Hamburgban, egy jómódú család gyermekeként. Eredeti neve Karl-Otto Lagerfeldt volt, új nevét azért választotta, mert úgy érezte, a hangzása "eladhatóbb". A kezdetekről egyszer annyit árult el, hogy négyévesen már egy komornyikot kért az anyjától születésnapjára. Tizenévesen Párizsba költözött, ahol érettségi után először divattervező asszisztens lett, majd az ötvenes években már haute couturekollekciókat tervezett párizsi divatházaknak. A hatvanas évektől a Chloé-nak tervezett ruhákat, de együttműködött az olasz Fendivel is. Sőt, ő tervezte újra a márka logóját.
Nevét azonban a nyolcvanas években írta bele örökre a divat történetébe. Ő újította meg a Chanel márkát, 1983-től volt a cég művészeti vezetője.
A divat volt a mindene:
A tervezés olyan, mint a légzés, és ha nem lélegzem, bajban vagyok.
Köztudott volt róla, hogy szeretett új modelleket felfedezni és menedzselni. A nyolcvanas évek Lagerfeld-manökenje Inès de la Fressange lett, akit 1989-ben a francia nemzet jelképének, Marianne-nek választottak. Miután elváltak útjaik, 1989-ben Lagerfeld azt nyilatkozta róla: “Sok szerencsét kívánok neki, míg nem kell vele újra találkoznom, vagy hallanom őt, vagy beszélnem róla.”
A kilencvenes évek felfedezettje Claudia Schiffer volt, akiből Lagerfeld támogatásával vált világhírű topmodell. Egyik közös produkciójuk botrányosan emlékezetesen sült el: Schiffer 1993-ben egy Korán-idézetekkel díszített Lagerfeld-míderben vonult fel.
Köztudott volt, hogy rendkívül szigorúan bánik a modelljeivel, különösen a súlyukra volt háklis. Széleskörű felháborodást keltett, mikor emiatt két párizsi tinédzser modell is belehalt a fogyókúrába. Lagerfeld maga is komoly túlsúlytól szabadult meg az általa kitalált 3D-diétával. Azt vallotta:
A hiúság a legegészségesebb dolog a világon.
Lagerfeldet megihlette még Tilda Swinton, Kristen Stewart, Keira Knightley, Baptiste Giabiconi, Julianne Moore, Kendall Jenner, Cara Delevingne, Catherine Deneuve, Diane Kruger, Vanessa Paradis és Lily Allen is. Utóbbi három, és a divatvilág számos tagja is Lagerfeldre emlékezik a közösségi médiában:
"Karl... Nem tudom elmondani, mennyit jelentettél nekem és mennyire hiányozni fogsz. Sosem fogom elfelejteni a felém irányuló kedvességedet, a nevetésedet, és a képzelőerődet. Azért jöttem a héten Franciaországba, hogy lássalak és bemutassalak a lányomnak. Összetört a szívem, amiért már túl késő. Nyugodj békében, imádlak" - írta Diane Kruger modell-színésznő az Instagramon.
Lagerfeld igazi rajongója és jó barátja volt Lily Allennek. A popsztár a hírre reagálva azt írta, "miattad hercegnőnek éreztem magam. Soha nem értettem, hogy mit láttál bennem, de örökké hálás leszek neked és a Chanelnek, amiért támogattatok az elmúlt 15 évben. Nyugodj békében Karl, igazi géniusz voltál és rettentően fogsz hiányozni."
De Vanessa Paradis, (aki 1991 óta volt a Chanel szépségnagykövete) is közös képpel búcsúzott. "Igazi kiváltság. Komolyan, kiváltság, ha azt tudod mondani, hogy dolgoztál vele, hogy hallottad beszélni, hogy beszélgettél vele, hogy felöltözetett. Nagyon, nagyon, nagyon szerencsés vagyok” – írta.
Donatella Versace is az Instagramon emlékezik:
"Karl, annyi ember életét érintette meg a zsenialitásod... különösen Gianniét és az enyémet. Soha nem fogjuk elfelejteni a hihetetlen tehetségedet és végtelen inspirációdat. Mindig tanulunk tőled."
Lagerfeld nemcsak a kifutókra dolgozott, hanem a világot jelentő deszkákra is, így jelmeztervezőként közreműködött a genovai opera, a bécsi Burgtheater, a milánói Scala, illetve a Salzburgi Ünnepi Játékok egy-egy előadásán is. Amikor pedig nem tervezett, például tanított is, 1980 és 1984 között vendégtanár volt a bécsi iparművészeti egyetemen.
(hvg.hu)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek