ET
2024. november 24.,  Emma napja
árfolyam:
1 euro = 4.9759 RON
1 dollár = 0.0464 RON
100 forint = 1.2104 RON

Ez volt a Traubisoda - a szocialista magyar kóla története

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Sok más, a kommunista diktatúra idején, a hetvenes-nyolcvanas években népszerű márkával szemben a Traubisoda még a rendszerváltozást követő évtizedekben sem tűnt el az üzletek polcairól. Sőt, nem is egy, hanem kétfélét is lehetett belőle kapni. Emögött azonban korántsem a bőség zavara állt, hanem az, hogy két cég is a magáénak vallotta az üdítőital gyártási jogát, ami húsz éven keresztül tartó pereskedéshez vezetett. A jogi eljárások időközben lezárultak ugyan, és tisztázódott a licencjog kérdése, ám a peres eljárások sokaságából végül győztesen kikerült vállalkozást a közelmúltban felszámolták, ezzel pedig végképp megszűnhet a fél évszázaddal ezelőtt útjára indított, "szocialista kólának" is nevezett üdítőital-márka. Nézzük, milyen volt a Traubisoda közel 50 éves története.


A márkanév története bővelkedik az elképesztő fordulatokban. Ötven esztendővel ezelőtt, 1971-ben a Badacsonyi Állami Gazdaság kezdte meg a Traubisoda gyártását a balatonvilágosi üzemében."A TRAUBISODA, A TERMÉSZET AJÁNDÉKA!" - ÍGY SZÓLT A KORABELI REKLÁMSZLOGEN.

A Traubisoda védjegy eredeti jogosultja az osztrák Lenz Moser nevű, borokkal foglalkozó cég volt Magyarországon és még számos országban (a név egyébként a Traube német szőlő szóból származik).

Magyar borral fizettünk az osztrák üdítőital licencéért

A Csongrád Megyei Hírlap a következőképpen számolt be az újdonság bevezetéséről: „Új üdítőitalt mutatott be kedden a Duna Intercontinental szállóban a Badacsonyi Állami Gazdaság és az osztrák Moser-cég. A Traubisoda nevű ital csemegeszőlő levéből, cukorból, citromsavból és szénsavas vízből készül, kémiai tartósítás nélkül, pasztörizálással, így korlátlan ideig eltartható. Az osztrák Moser-cég licence alapján Balatonaligán, a Badacsonyi Állami Gazdaság olasz, holIand és magyar gépekkel felszerelt új traubiüzemében kezdődik a gyártás ezen a héten."

 

A szerződés értelmében a magyar állam borban fizetett, az első 10 évben 50 ezer hektolitert, amit a saját boraikkal és üdítőikkel 62 országban kereskedő osztrákok továbbértékesítettek. Az együttműködés kifejezetten gyümölcsözőnek bizonyult, a Traubi eladásai elképesztő tempóban futottak fel:AZ INDULÁS ÉVÉBEN (AMIKOR EGY PALACK 3 FORINTBA KERÜLT A 2300 FORINTOS ÁTLAGFIZETÉSEK MELLETT) 1,6 MILLIÓ PALACK KÉSZÜLT, ÉS EZ A MENNYISÉG 10 ÉV ALATT MAJDNEM A SZÁZSZOROSÁRA NŐTT.

Megjelent belőle kékszőlős változat és fél literes kiszerelés, továbbá a népi folklór feltalálta a gin-traubi long drinket, ILLETVE A TOJÁSSÁRGÁJÁVAL KÉSZÜLŐ TRAUBI VITAMINKOKTÉLT. Az 1970-es és 1980-as évek során a termék nagy népszerűségnek örvendett, gyártásába időközben a csányi, a kunbajai és a debreceni állami gazdaság is bekapcsolódott.

A Magyar Hírlap 1981-ben, a Traubi 10. születésnapjára megjelent írásában így méltatta a népszerű üdítőt: „Ha felidézzük a tíz évvel ezelőtti állapotokat az üdítőitalok terén, mai szemmel elég siralmas volt a helyzet. A hazai üdítőital-gyártás már túljutott ugyan a Bambi-korszakon, és a természetes gyümölcslevek felé fordult, mint amilyen a meggylé, az őszilé, a birslé, a hírős és a többiek, de ezekből többnyire akadozott a kínálat, főként akkor, amikor a legnagyobb szükség lett volna rá: nyáron. Elavult gépsorokon készültek, kis mennyiségben; azt is rendszertelenül és rosszul terítve."

Az első jelentősebb fordulat akkor következett be a Traubi történetében, amikor a Lenz Moser csődbe ment, és 1986-ban a szintén osztrák Warimpex AG-vel kötöttek a magyarok megállapodást. 

Két évtizedes jogvita kezdődött

Az igazán nagy bajok azonban a rendszerváltás után kezdődtek, mivel az 1990-es évek elejére – főként a konkurencia megerősödése miatt – a kereslet jelentősen csökkent. Badacsony és vele együtt a balatonvilágosi Traubi-üzem a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján az állami cégek legtöbbjét jellemző sorsra jutott: egyre nőtt a veszteség, majd elkezdődött a felszámolás, és azzal párhuzamosan 1992-ben a privatizáció.

A Badacsonyi Állami Gazdaságot 1992-93 folyamán az Állami Vagyonügynökség privatizálta, és pályázatot írtak ki rá, amelynek eredményeként AZ ÜZEMET – A LICENCJOGGAL EGYÜTT – AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBÓL MAGYARORSZÁGRA TELEPÜLT SALAMON BERKOWITZ ÜZLETEMBER CÉGE, A DEBRECENI CENTRÁLS KFT. 1993 FEBRUÁRJÁBAN MEGVÁSÁROLTA, majd a vállalat 1995-ben az üzemet és a védjegyet eladta a szintén Berkowitz által vezetett Traubi Hungária Rt.-nek, amely megkezdte az üdítőital gyártását.

Ekkor jött egy újabb fordulat, ugyanis 1995-ben egy másik cég is "Traubi" gyártásba fogott. Mégpedig a debreceni székhelyű Ráthonyi Kft. A gyártáshoz jogot is szereztek, a Lenz Moser csődbemenetele után azt az aroma szállítását végző osztrák Warimpex AG-tól vették meg. Ennek aztán az lett a következménye, hogy egyes időszakban Traubisoda és Traubi márkanév alatt is lehetett üdítőt vásárolni, amelyek ugyan egy licensz alá esetek, mégis két külön cég gyártotta azokat.

(origo.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

adj fel hirdetést
Noileg
ET
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek