Noileg
2025. január 24., péntek Timót napja
árfolyam:
1 euro = 4.9763 RON
1 dollár = 0.0482 RON
100 forint = 1.2126 RON

Extrém fekete égitest kering egy csillag körül

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Éjfekete égitest kering egy távoli csillag körül – derítette ki egy friss kutatás.


A tőlünk 1400 fényévre található WASP-12b létezéséről már 2008 óta tudnak a szakemberek, így az egyik leginkább tanulmányozott Naprendszeren kívüli bolygónak (exobolygónak) számít. Most egy újabb tulajdonságára sikerült „fényt deríteni”: feketébb, mint a friss aszfalt.

A legfeketébb exobolygó

A WASP-12b az úgynevezett forró jupiterek csoportjába tartozik, azaz egy gázóriás, amelynek tömege negyvenszer nagyobb a Jupiter tömegénél. Nagyon közel kering a központi csillagához, mindössze 3,2 millió kilométerre van tőle (összehasonlításképpen a Nap-Föld távolság 150 millió kilométer). Emiatt a bolygó kötött tengelyforgású, vagyis a planéta tengelyforgásának időtartama pontosan megegyezik a keringési idejével, ami miatt mindig ugyanazt az oldalát mutatja a csillaga felé.

A The Astrophysical Journal Letters című csillagászati szakfolyóiratban megjelent legújabb kutatás most egy másik érdekességet is feltárt: a bolygó rendkívül fekete, atmoszférája a csillag által kisugárzott fény 94 százalékát elnyeli. 

A bolygó fényvisszaverő képességét (albedóját) a Hubble űrteleszkópra szerelt spektográffal vizsgálták. Kiderült, hogy a WASP-12b albedója mindössze 0,064, sokkal alacsonyabb, mint például Holdunké (0,12).

Nem gondoltuk volna, hogy ilyen sötét exobolygót találunk”– mondta Taylor Bell, a planétát bemutató tanulmány első szerzője. „A forró jupiterek többsége a csillagfény nagyjából 40 százalékát veri vissza” – tette hozzá a szakember.

Miért ilyen sötét?

A WASP-12b napsütötte oldala elképesztően forró, 2600 Celsius-fok uralkodik rajta, ami lehetetlenné teszi a felhőképződést. Ennek következtében a csillagfény nem verődik vissza semmiről, hanem behatol a légkör mélyebb rétegeibe, ahol a hidrogénatomok elnyelik, és hő képződik (mintha a napos oldal egy kistömegű csillag lenne). A kutatók szerint ennek köszönhető az alacsony albedó. 

A planéta éjszakai oldala már egészen más tészta. Itt 1000 fokkal hűvösebb van, ami lehetővé teszi a vízpára és a felhők képződését. Korábbi vizsgálatok már kimutatták a víz jelenlétét a WASP-12b atmoszférájában.

Mindezek ellenére mégsem lehet azt mondani, hogy a bolygó tökéletesen fekete lenne: a csillag felé néző oldalon extrém magas a hőmérséklet, így úgy izzik, akár az olvadt fém.

Egy halálraítélt világ

Mivel túlságosan közel kering a csillagához, azt is mondhatjuk, a WASP-12b halálra van ítélve, a fénylő égitest ugyanis lassan elszipkázza a bolygó teljes légkörét. A csillagászok számításai szerint 10 millió év múlva már semmi nem marad a fekete planétából.

(origo.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek