GaGa
2024. július 16., kedd Valter napja
árfolyam:
1 euro = 4.9700 RON
1 dollár = 352.8944 RON
100 forint = 0.0545 RON

Egyre rosszabb helyesírással és csúnyábban írunk

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Szakemberek szerint a kézírás soha nem fog kihalni, de az írásképünk folyamatosan változik. Ma egyre csúnyábban és rossz helyesírással írunk.


E-mailezünk, csetelünk, skype-olunk, táblagépen, telefonon kommunikálunk, s egyre kevesebbet írunk kézzel. A lakosság közel nyolcvan százaléka internetezik, s ma már a legegyszerűbb dolgokhoz, jegyzetekhez, listák készítéséhez is van alkalmazás, sőt akár speciális tollal felszerelt tabletre is jegyzetelhetünk. Sok iskolában már táblagépen tanulnak, és a számonkérés is ezen keresztül történik.

A kézírás ugyanakkor kicsit divattá is kezd válni mostanában, hagyományos naplókat vezetnek az emberek, a szép határidő naplóknak is reneszánsza van, s még mindig teszünk kézzel írt cetlit a hűtőszekrényre.

Kossuth Rádió, Napközben


Gyarmati Éva pszichológus arról beszélt a Kossuth Rádió Napközben című műsorában, hogy amikor kézzel írunk le valamit, akkor a gondolatainkat sokkal finomabban irányítja egy mozdulatsor. Amikor a gyerek írni tanul, nem csak azt tanulja meg, hogyan kell írásban kommunikálni, hanem irányítófunkciókat is elsajátít, a kézíráshoz ugyanis kell egy ritmus, fékezés és gyorsítás, s nagyon sok funkciót maga az írás tanulása fejleszt.

Fehérvári Katalin gyógypedagógus, logopédus úgy véli, kicsit el van túlozva a kézírással kapcsolatos kérdés. A technikai fejlődésről nem lehet nem tudomást venni, lépést kell vele tartani, s el kell fogadni, hogy változik a kézírás szerepe, és ezt az oktatásnak is követnie kell.

A szakember a közösségi oldalak mértéktelen használatát nem a kézírás mellőzése miatt tartja veszélyesnek, hanem sokkal inkább azért, mert azt az illúziót keltik, hogy rengeteg barátunk van, hiszen pillanatok alatt reagál valaki a közlésünkre. Az emberi viszonyaink egyre differenciálatlanabbak, egyre kevesebb időt és energiát fektetünk beléjük, a hagyományos kapcsolatteremtés, a találkozók, beszélgetések leszűkülnek, elmaradnak.

Fehérvári Katalin arról is beszélt, mivel kevesebbet írunk kézzel, a helyesírásunk is romlik, de ebben az olvasás hiányának, vagy éppen a napjainkban szintén jellemző felgyorsult beszédtempónak, a kevésbé artikulált beszédnek is szerepe van.

Fehérvári Katalin úgy véli, a jövőben vagy teljesen a gépekre hagyatkozunk, és elbutulunk, vagy használni fogjuk őket, s kiaknázzuk a bennük rejlő hatalmas lehetőségeket. A fiatalok fejlődése is ebbe az irányba indult el, tette hozzá a szakember. Azoknak, akik teljesen a gépekre hagyatkoznak, nem csak a kapcsolataik, hanem a gondolkodásuk is egyre differenciálatlanabb, nem tudnak precízen gondolkodni. A fiatalok másik fele pedig nagyon ügyesen használják a mai technikát, sokkal élesebb és gyorsabb gondolkodással magasabb szinteket tud elérni. A pedagógián és a pszichológián is múlik, hogy a gyerekek gondolkodása magasabb szintre emelkedik-e, vagy elbutulnak, fejtette ki véleményét Fehérvári Katalin.

(hirado.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Brown Jó nap, Jelenleg Párizsban, Franciaországban vagyok, és azt szeretném ajánlani mindenkinek, (...)

Komoly és megbízható ajánlat Szia, nehéz anyagi helyzetben van? Sürgősen pénzre van szüksége projektjei (...)

Megfizethető hitel ajánlat Nehéz anyagi helyzetbe került, és nem tudja, hová forduljon, mert a bank valamilyen okból (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek