Noileg
2025. január 27., hétfő Angelika napja
árfolyam:
1 euro = 4.9756 RON
1 dollár = 0.0488 RON
100 forint = 1.2173 RON

Egyre biztosabb, hogy van egy kilencedik bolygó

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Még januárban merült fel először a hír, hogy a fickó, aki miatt a Plútó nevű bolygóból 134340 Pluto lett (nyugi, a hivatalos alak továbbra is Plútó), bizonyítékot talált arra, hogy márpedig létezik a Naprendszerben egy kilencedik bolygó, csak olyan messze van, hogy a jelenleg használt távcsövekkel majdnem lehetetlen kiszúrni.


Mike Brown, vagy ahogy a világ inkább ismeri, Plutokiller (vagyis Plútógyilkos) elmélete szerint a Kilences bolygó egy olyan, kivételesen elnyújtott pályán kering, amelyen egy teljes kör (pontosabban ellipszis) akár 10-20 ezer évig is eltarthat. Brown és munkatársai a Kuiper-övbentalálható égitestek viselkedését vizsgálva találtak bizonyítékot arra, hogy az ottani állapotokat nemcsak a Naprendszer már ismert tényezői befolyásolják, de valami más is. Ez a valami más lehet egy olyan, a Földnél tízszer nehezebbre tippelt, de eddig sosem látott bolygó, melynek pályája elég közel húzódik a Kuiper-övhöz ahhoz, hogy ott felismerhető szabályszerűségeken alapuló hatásokat keltsen.

Új bolygót sejt a Naprendszerben a Plútó gyilkosa

Mike Brown volt az, aki javasolta, hogy minősítsék át törpebolygóvá a Plútót. Most egy kollégájával úgy látja, hogy megtalálták a Naprendszer igazi kilencedik bolygóját, bár az túl messze van, túl hideg és túl halvány ahhoz, hogy lefotózzuk.

Ahogy januárban, az eredeti bejelentés kapcsán is írtuk, Brown és Batygin

eredetileg nem új bolygót kerestek, épp ellenkezőleg:

pont azért kezdtek dolgozni, hogy bebizonyítsák: nincs több bolygó a Naprendszerben. Végül azonban mégis ők lettek azok, akik magyarázatot találtak arra, hogy a Naprendszer szélén mozgó, viszonylag kis méretű jeges égitestek miért rendeződnek érdekes, nehezen magyarázható alakzatokba.

Hatról a hétre

Sokkal előrébb most sem vagyunk, az új bolygó létezésének bizonyítása nehézkes feladat lesz – vizuális észlelésre, magyarul fotóra például nagyon kicsi az esély. Több ok miatt sem egyszerű csak úgy lefotózni a bolygót. Egyrészt egyelőre csak tippek vannak arról, pontosan hol is lehet, másrészt pályájának még a Naphoz legközelebb eső szakaszán is olyan iszonyatosan halvány és hideg lehet, hogy a legjobb távcsövekkel is nagy mázli kell a befogásához.

Ez viszont nem jelenti, hogy Brownék nem is dolgoznak. A kutató legutóbb Twitteren jelentette be, hogy találtak egy újabb égitestet a Kuiper-övben, ami pont úgy és pont ott viselkedik, ahogy és ahol a Kilences bolygó elmélete megjósolta. Ezzel az eredeti hat után van egy hetedik olyan égitest, amit valamilyen titokzatos erő egy nagyon fura, máshogy nehezen magyarázható pályára lökött úgy 149 milliárd kilométerre a Naptól.

Ez nagyjából az a távolság, ahol a kilencedik bolygót sejtik a szakemberek, és csak hogy legyen viszonyítási alapunk, ez jó hetvenötször messzebb van a Naptól, mint a Plútó. Az alábbi képen a legszűkebb kis köröcske jelzi a Neptunusz, vagyis a pillanatnyilag ismert bolygók közül a Naptól legtávolabb lévő pályáját - a több vonal pedig az elmélet szerint a Kilences által befolyásolt égitestek íveit jelzik.

index.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek