Grigorij Jefimovics Rasputin orosz szerzetes, gyógyító és látnok volt, aki a XIX. és a XX századfordulóján élt. Nagy hatást gyakorolt II. Miklós cárra és nejére, Alexandra cárnéra. Fiúkat, Alekszej cárevicset meggyógyította hemofiliából és vérzékenységből.
Szentpéterváron hírnévre tett szert miszticizmus iránti fogékonysága miatt. ,,Őrült papként emlegették. Szexuális vonzereje nagy volt.
Eljutott Athosz szigetére és Jeruzsálembe, ahol az egyház elismerte és kivívta hírnevét. Az első világháborúban kezdték megszeretni és minden városban ünneplő tömeg várta. Szomorú, tragikus vége lett, meggyilkolták.
Natalia Bestemianova és Igor Bobrin négyszeres jégtáncvilágbajnokok, egyszeres olimpiai bajnokok elgondolkoztató kűrrel emlékeztek meg az orosz gyógyítóról. Andrei Bukin alakítja a sarkalatos jelleméről híres, szibériai származású kuruzslót. A jégtáncjáték zenei aláfestése drámai beütésű akkordokkal tarkított, legalább kísérteties. A koreográfia nemcsak Rasputin mester és feleségének kapcsolatáról, hanem a szerzetesgyógyító a betegségekkel való harcáról szól. Andrei Bukin absztrakt, mély beleéléssel beszél Grigorij Rasputin szpirituális, belső harcairól.
A sokszoros bajnok korcsolyázó ruhája vörös, mint Jézusnak a keresztúton, nyakában kereszt, szimbólumként Grigorij Rasputin és Andrej Bukin szenvedéseiképpen.
A két világhírű sportoló zord arca, félelmetes tematikájú tánca Rasputin komplikált lelki világába enged betekintést. Natalia művésznő rohan a mesterhez, talán a feleség, és a betegek kétségbeesett ragaszkodását mutatja be Gregorij gyógyítóhoz. A kűrben Andrej Bukin arca nagyon meggyötört, emberfölötti lelki küzdelemről téve tanúbizonyságot. Ilyen a jégtánckűr első része, a második rész nyugodtabb.zeneileg és koreográfiailag is. Áldásról van szó, a mester áldását is beleszövi a koreográfus a librettóba. Amíg az első részben Natalia Bestemianova asszonynak hideg, robotos ábrázata van, amelyik a Gregorij Rasputin társadalomnak iránta való kezdeti közönyéről beszél, a második részben Natalia asszony egy győztes arcot mutat, ami Rasputin győzelmét képviseli.
A kűr koreográfiájában ,,vihar,, támad, Rasputin jégreesik, a leki tusája ez (!?), az első világháború (!?) , az idealizmusért küzdő kommunista forra-dalom előszele (!?), ...forradalomról beszél angolul a sportriporter is.
A kűr végén letérdepel a kamera előtt a két sokszoros bajnok, a Teremtő iránti alázatukról tesznek tanúbizonyságot. Bukin meggyötört, Natalia asszony feszült, de el van gondolkodva.
A koreográfia a riporter megjegyzéséből Igor Bobrin, 1980-as férfi, korcsolya Európabajnok munkáját dícséri, aki 1997-ben Czakó Krisztinát is hozzásegítette a kontinentális ezüsthöz.
A kűr után a két művész felenged, vastaps fogadja a szereplést, sokan állva ünnepelnek. Katarzisként hat ez a pár perc tömény, magasfokon égő tűz.
(Varga Gábor)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek