Noileg
2025. január 23., csütörtök Zelma napja
árfolyam:
1 euro = 4.9768 RON
1 dollár = 0.0483 RON
100 forint = 1.2105 RON

Akkor mostantól Európában is lesz hurrikánszezon?

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A Ciara viharciklon alaposan helyben hagyta a Brit-szigeteket, és már javában a kontinentális Európa felett közelít felénk. A katasztrófavédelem szerint ma este fog teljes erejével lecsapni Magyarországra. Korábban extrém ritkán értek át az Atlanti-óceánon az Amerika partjai felett keletkezett viharok, idén azonban már több is véghez vitte ezt a mutatványt. Hozzá kell szoknunk, hogy évről évre milliárdos károkat okozó hurrikánok fogják tépázni a földrészt? És ez a klímaváltozás miatt van?


Ironikus módon éppen a klímaváltozásról volt szó a BBC 1 The Big Questions című műsorában, amikor a Ciara vihar lecsapott a Manchester melletti Salfordra, ahonnan az adást sugározták. Előbb csak akadozni kezdett a kép és a hang, majd teljesen elment az adás. Az ilyenkor automatikusan bekapcsoló vészrendszer dzsesszt kezdett sugározni, a képernyőn bordó kép tájékoztatta a nézőket arról, hogy technikai hibák miatt szakadt meg az adás.

Hét percig nem volt kép Salfordból, mire vissza tudták állítani a kapcsolatot. Manchester térségében ekkor 138 kilométer/órás erősségű szelek fújtak, 31 helyre adtak ki áradásokról szóló riasztást, a Manchester City otthoni meccsét elhalasztották. Sandrinhamben a királynőnek ki kellett hagynia a vasárnapi misét, mert a vihar miatt féltették az ő és az üdvözlésére összegyűlők biztonságát.

Texasban minden nagyobb

KAPCSOLÓDÓ

Gyereket fújt el, kerítést döntött ki a Ciara Nagy-Britanniában

Gyereket fújt el, kerítést döntött ki a Ciara Nagy-Britanniában

A vihart 156 km/h-s széllökések is kísérték Nagy-Britanniában, újabb 20 ezer otthonban voltak áramkimaradások miatta.

Ciara már a harmadik vihar, amelynek nevet ad a brit meteorológiai szolgálat (Met Office). Csak a legnagyobb viharokat nevezik el, amelyek borostyán vagy vörös riasztási fokozatot érnek el. Egy szezonban ábécésorrendben nevezik el a viharokat, de a nemzetközi meteorológiai konvenciók miatt kihagyják a Q, U, X, Y és Z betűket (bár ezek egyébként is az ábécé vége felé lennének). Az amerikai szokással ellentétben a britek férfineveket is adnak a viharoknak, így idén az első Atiyah volt, a második Brendan, most tombol a Ciara, őt fogja követni Dennis, aztán Ellen és Francis. A Met Office korábban kérte a lakosokat, hogy ajánljanak neveket.

A Ciara (sőt, eredetileg Cíara hosszú í-vel) egyébként ír név, és a kiejtése okoz is némi problémát szerte az Egyesült Királyságban. A nevet ugyanis legalább háromféleképpen lehet ejteni. A Met Office az ír verziót preferálja (~"kíra"), de megnyugtattak mindenkit, hogy ha "kiarának" vagy "sziarának" ejti a vihar nevét, akkor is meg fogják érteni. A vihart a német meteorológiai szolgálat Sabinének nevezte el hivatalosan, bár ennek ellenére a német nyelvű országokban is inkább a Ciarát használják a nemzetközi sajtóhoz illeszkedve.

A vihar február 4-én jött létre valahol Texas felett, majd kelet felé kezdett haladni, és mérsékelt övi ciklonként szelte át az Atlanti-óceánt nagyjából a születésétől számított negyedik napra. Már létrejötte pillanatában lehetett sejteni, hogy ez a vihar Európában is gondokat okozhat, így a Met Office már február 4-én kiadta az első figyelmeztetését.

A következő napokban a ciklon útvonalába eső összes ország meteorológiai szolgálatai különböző súlyosságú riasztásokat adtak ki. Szerte Európában rengeteg repülőjáratot töröltek, bár a British Airways New York és London között közlekedő Boeing 747-ese sebességi világrekordot állított fel, ahogy meglovagolta a Ciara hátszelét, és két órával a menetrend előtt élt célba.

Áradások, törölt járatok, általános áramszünet

KAPCSOLÓDÓ

A német vasutat is megbolygatja a Ciara

A német vasutat is megbolygatja a Ciara

Az ország északnyugati részén több járatot felfüggesztettek a szélvihar miatt.

KAPCSOLÓDÓ

Erősen viharos széllel tépi a Dunántúlt a Ciara

Erősen viharos széllel tépi a Dunántúlt a Ciara

Sopronban erős szél és 18 fok, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Jósvafőn pedig pusztán élénk szél, ám mindössze 1,3 fok van.

Alig van ország Északnyugat-Európában, ahol a Ciara ne okozott volna komoly károkat. A legnagyobb károk Nagy-Britanniában történtek, de Németországban is közlekedési fennakadásokkal kell számolni, Csehországban százezrek maradtak áram nélkül. A Katasztrófavédelem figyelmeztetése szerint mihozzánk hétfő késő este fognak megérkezni a vihar legerősebb szelei, de ez nem jelenti azt, hogy semmi probléma nem adódhat. Szinte az egész országban előfordulhatnak viharos erejű széllökések, Nyugat-Magyarországon pedig erősen viharos szelek voltak jellemzőek reggel is. Sopronban 106 km/h-s szelet is mértek.

(index.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek