A mesterséges intelligenciával foglalkozó amerikai Clearview AI akkora adatbázist épített emberekről, amekkora még az FBI-nak sincs.
Talán nem túlzás azt állítani, hogy az arcfelismerés jelenleg az egyik legnagyobb vitát generáló technológia. Egyfelől ugyanis komoly hasznunk származhat belőle: a használatával sokkal kényelmesebb és biztonságosabb lehet az életünk. Másfelől viszont kockázata is van a dolognak, hiszen például egy kormány az állampolgárok megfigyelésére használhatja fel azt. Kínában például már ott tart a dolog, hogy csak úgy lehet új mobilt vásárolni, ha a vevő előtte arcszkennelésen esik át.
Az aggályok miatt az Európai Bizottság egy ideig betiltaná az arcazonosításra épülő megoldások használatát. A téma éppen akkor került elő nálunk, amikor az Egyesült Államokban – írja a The New York Times – a mesterséges intelligenciával felturbózott arcfelismerőt készítő vállalkozás, a Clearview AI mintegy
3 milliárd fotóból álló adatbázist épített fel.
A Mashable szerint ez több kép, mint amennyit az FBI vagy az amerikai rendőrség adatbázisában találni.
A fotókért a cég az egész internetet áttúrta, a Facebook-profiloktól egészen a cégek weboldalán található Rólunk pontokig. A vállalat szerint a Facebook tudott a fotók összeszedéséről, a Twitter azonban nem engedte, hogy a platformon nézelődjön az erre kifejlesztett algoritmus.
Az amerikai jogi aktivista, az ügyvédként dolgozó Nathan Freed Wessler szerint a fenti példát látva a döntéshozóknak be kellene tiltaniuk a technológia használatát. Addig is: a rendőrségnek nem volna szabad egy olyan adatbázist használnia, amit félig titokban gyűjtött össze egy cég, amelynek algoritmusa akár hibázhatott is a folyamat közben.
A Clearview eközben azzal védekezik, hogy csak nyilvánosan elérhető képeket szedtek össze, így lényegében nem tettek semmi rosszat. A Facebook viszont jelezte, meg fogják vizsgálni, a cég miként használta a felhasználói adatokat.
A The New York Times újságírója letesztelte a programot, és legnagyobb meglepetésére egy 10 évvel korábban készült fényképe került elő az adatbázisból. Nem mellesleg pedig további hét olyan találatot is kiadott a rendszer, amelynél egyezést vélt felfedezni. A rendőrség eközben arra is képes az eszközzel, hogy egy edzőtermi szelfin a háttérben látható embereket felismerjék vele.
A Clearview arra készül, hogy a jövőben a AR-szemüvegekkel (kiterjesztett valóság) és a viselhető eszközökkel is össze tudjon dolgozni.
(hvg.hu)
SIKERES HITELEM BIZONYSÁGA : annamarianagy834@gmail.com Dezső András vagyok Budapestről, ezen az oldalon találkoztam ezzel a hitelezővel, és úgy (...)
SIKERES HITELEM BIZONYSÁGA : annamarianagy834@gmail.com Dezső András vagyok Budapestről, ezen az oldalon találkoztam ezzel a hitelezővel, és úgy (...)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek