Az első kiemelt Novak Djokovics igazi klasszikusnak beillő meccsen, öt szettben, 6:7, 6:4, 7:6, 5:7, 6:4-re legyőzte a hétszeres bajnok Roger Federert a wimbledoni döntőben. Djokovics ezzel visszaszerezte a világelsőséget, második Wimbledonját és hetedik Grand Slamjét nyerte.
Federer hat évvel idősebb Djokovicsnál, viszont a svájci mindössze egy játszmát veszítve, öt órával kevesebb játékkal jutott el a döntőbe, míg Djokovics többször is szenvedett, nem teljesen találta a játékát a tornán. A fináléban viszont elő tudták hozni egymásból a nagyszerű teniszt, a becsúszó hibák mellett precíz adogatópárbajokat, szép elütéseket és röptéket láthattunk. A 3 óra 56 perces meccsen a svájcinak Djokovics megingását is kihasználva sikerült a sírból visszahoznia a reményeit, de végül a szerb bírta jobban a legvégét.
Djokovics kezdte jobban a meccset, nem ragadt be az elején, Federer alig-alig tudott pontokat elcsípni az adogatásainál, és a szintén jól játszó svájci szervagémjei voltak szorosabbak. A szett végére aztán már pazar pontokat láthattunk mindkét oldalon, Federer például fonák nyesésekkel okozott gondot többször is Djokovicsnak. Az idegörlő játszma végi rövidítésben Djokovics hibákkal kezdett, de Federer nem tudta megtartani az előnyét, és a szerb jutott előbb játszmalabdához. Federer azonban a vonalat kívülről csípő nyerővel jött vissza, majd jó szervákkal előnybe került, Djokovics pedig ismét rontott a végén. 9-7 lett a tie break.
Galéria: Djokovics győzött Wimbledonban (17 kép) Fotó: Carl Court / AFP
A második szett elején Djokovics nagyon eltökélten állt ki, azonnal lerohanta Federert, akinek szinte levegőt alig hagyott. Az első adogatógémjénél még hárította a bréklabdát a svájci, de a nyomás alatt végül elbukta a következő szervagémjét. A meccsen többször is elcsúszó Djokovics bokáját ápolni kellett, de ez nem befolyásolta a játékot. A második szett összességében több hibát hozott mindkét oldalon, mint az első, Federernek pedig hiába volt esélye visszajönni, nem tudott élni vele, inkább Djokovics dominált.
A harmadik szettben mindketten vigyáztak, hogy ne szaladjanak bele komolyabb hibába, és olyan tökéletesen adogattak, hogy néhány szervagém tényleg alig egy percig ha tartott. Ennek ellenére Djokovicsnak is volt szorosabb adogatójátéka, Federer pedig 5:5-nél bajba is került, de sikerült hárítania a bréklabdákat. A meccs második rövidítése aztán újabb izgalmakat hozott: Federer vissza tudott jönni a minibrékhátrányból, de azonnal hibával juttatta újabb előnyhöz Djokovicsot, aki 7-4-re nyerte is a tie breaket.
A szettelőnyben a lélektani előny is Djokovicsnál volt, a játszma elején sikerült is megszorítania Federert, aki három bréklabdát még hárított, de a negyedikbe már belehibázott. Azonban ahogy az előző szett végi tie breakben, itt is azonnal vissza tudott jönni Federer, aki odatette magát, miközben Djokovics bizonytalankodott. A hullámzás ezzel azonban még nem ért véget, mivel a svájcit megint lebrékelte Djokovics, aki ezúttal meg is tudta erősíteni az előnyt, és már 5:2-nél a győzelem kapujában érezhette magát.
Miután Federer gond nélkül hozta a saját szerváját, Djokovics kiszerválhatta volna a meccset, két pontra is volt a győzelemtől, azonban fontos pillanatokban túlságosan passzív volt. A svájci lecsapott a lehetőségre, és nagy kiáltás kíséretében megint visszajött. Djokovics azonban közelebb került a győzelemhez Federer következő adogatásánál, mint a sajátjánál: a meccslabdánál kikért challenge igazolta, hogy ászt ütött a svájci, így sikerült is 5:5-re kiegyenlítenie. A szerb ezen a ponton teljesen szétesett, sorra hibázott, Federer pedig kiegyenlített a szetteket tekintve is.
A döntő szettre összerakta a gondolatait Djokovics, és a harmadik játszmához hasonlóan megint mindketten könnyedén hozták egymás után az adogatásaikat. 3:3-nál Federer eljutott bréklabdáig, de belehibázott, utána pedig neki kellett bréklabdákat hárítania, de ezt meg is oldotta. Djokovics bírta azonban jobban a végjátékot: Federer a meccsben maradásért adogatva nem nagyon ütött be első szervát, a szerb pedig megint rohamot indított, a kemény ütéseiről csúszott le a svájci. Az újabb fordítás nem sikerült neki, Djokovics emelhette magasba a karját.
Djokovics immár második Wimbledonjával összesen már hét Grand Slam-győzelemnél tart, de nem csak azért volt fontos neki a döntő megnyerése, mert Wimbledonban még nem verte korábban Federert. Az elmúlt hat Grand Slam-döntőjéből csak egyet tudott megnyerni, ha most is elbukott volna, akkor olyan spirálba sodródhatott volna bele, ami mélyen rányomta volna a bélyegét a további karrierjére.
A mostanában a legjobb teniszét az eredmények ellenére is sokszor csak kereső Djokovicsnak lökést adhat az újabb Grand Slam-győzelem, a wimbledoni döntő megnyerésével ráadásul a világelsőséget is visszaszerezte Nadaltól, és jó eséllyel meg is őrizheti egy ideig, mivel a spanyolnak nem kevés pontot kell majd megvédenie. Djokovics jövőre egyébként már apukaként érkezhet vissza Londonba, hiszen menyasszonyával, Jelena Riszticcsel első gyermeküket várják.
Nem sikerült új rekordot felállítania nyolc wimbledoni győzelemmel, de a torna után Federer már biztosan előrejön a 3. helyre a ranglistán, és azt is elmondta, hogy jövőre is visszajön Wimbledonba. Ugyanakkor most jó esélye volt arra, hogy tovább gyarapítsa már így is 17 nagy tornát számláló Grand Slam-gyűjteményét, miközben mögötte Nadal is beérte Pete Sampras 14 GS-es egykori rekordját, és évről évre közelít a svájcihoz.
Federer hamarosan 33 éves lesz, és ikerlányai mellé ikerfiai is megszületnek idén, ráadásul a statisztika szerint mindössze öten tudtak 30 éves koruk után két Grand Slamet is megnyerni (Federernek egy már sikerült, a 2012-es Wimbledon). Ha valaki azonban képes lehet erre, az pont Federer, hiszen éppen itt Wimbledonban bizonyította, hogy még mindig számolni kell vele, habár a ranglista 144. Nick Kyrgios megtette neki azt a szívességet, hogy út közben kiütötte Rafael Nadalt, aki ellen nagyon nehezen játszik a svájci.
A pályán Federer és Djokovics, a páholyokban pedig legendás edzőik is egymásnak feszültek a döntőben. Stefan Edberg és Boris Becker 1988-1990 között három egymást követő évben is döntőzött Wimbledonban, ebből az elsőt és az utolsót megnyerve végül Edberg volt a sikeresebb. Most Becker Djokovicson keresztül vehetett revansot, de a két játékos mellett az edzők rivalizálása is folytatódhat.
A világranglista élén cserélődtek a pozíciók, de a nagy négyesből Djokovics, Nadal és Federer vezeti a névsort, Andy Murray ugyanakkor alaposan visszacsúszik majd a tavalyi wimbledoni győzelméért járó pontok elvesztésével. Közben pedig már ott toporognak a fiatalok: a GS-elődöntőbe először bejutott Milos Raonic és a top10-be bekerülő Grigor Dimitrov is nagyot menetelt. Úgy tűnik, hogy egy-egy mérkőzés erejéig a legjobbakat is el tudják kapni, de azért még nem érkezett el korszakváltás a férfi teniszben - a közeljövőt ugyanúgy Djokovics, Nadal és Federer dominálja majd, és az Ivan Lendl-lel szakító Murray is összeszedheti magát.
(sportgeza.hu)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek