GaGa
2024. július 16., kedd Valter napja
árfolyam:
1 euro = 4.9700 RON
1 dollár = 352.8944 RON
100 forint = 0.0545 RON

A hajdani nagybányai Szent Márton-templom

| Vélemények 1 | Nyomtatom | A+ | A-

Nagybányán a a XIV. században épült Szent István-templomon kívül, 1402-ben szentelték fel a város második templomát, a kispiacon lévő Szent Miklós-templomot.


A XV. században még két templom épült Nagybányán: a Szent Márton- és a Szent Katalin-templom a cinteremben. Romjaikat a 2012-2015 közötti ásatások során sikerült feltárni.

A középkori Szent Márton-templomról igen kevés adat maradt fenn, még funkciója is kérdéses, hiszen nem tudni, hogy esetleg egy másik plébániatemplom volt-e, koldulórendi-, vagy esetleg kórházi (ún. ispotályos) templom szerepét töltötte be.

A Szent Márton-templom romjai a Vár (1 Mai) utca felől

A reformáció során a templomokat a protestánsok használták. XVI. század második felében, a lutheránusok és kálvinisták különválása következtében, a templomok birtoklása is megoszlott a városban. A lutheránusoké lett a Szent Márton-templom, a reformátusok a Szent István-templomot vették birtokba. A Szent Miklós-templomot raktárként, istállóként használták.

1687-ben a Szent István- és a Szent Márton-templomokat, a vendégfogadót, a malmokat és a szőlődézsmát a jezsuiták, a Szent Miklós-templomot, Giródtótfalut, az ispotályhoz tartozó malmot, szőlőket és réteket a minorita szerzetesek kapták meg.

Az 1670-es évektől a Rákóczi-szabadságharcot lezáró 1711-es szatmári békekötésig tartó felekezeti harcok azt eredményezték, hogy a meglévő templomok (Szent István, Szent Márton) karbantartásával egyik fél sem törődött. A templomok többször gazdát cseréltek. A Szent István-templom és torony állapota a XVI. századi tűzvész óta állandóan romlott, később többször is villám sújtotta. 

A folytonos - felekezeti - villongások következtében a Szent István-templom romlásnak indult. Többször leégett; díszeitől, oltáraitól, valahányszor protestáns kézbe került, megfosztották. Utóbb a helyrehozás kötelessége fölött hosszan vitatkoztak.  

Ezért a jezsuiták nem a romosodó Szent István-templomot állították helyre, hanem a közelében emelkedő, rossz állapotban lévő régi Szent Márton-templomot bontották le és helyére építették fel a mai Szentháromság-templomot. (Így sajnos Nagybánya két középkori temploma semmisült meg, hiszen a Szent István-templomot 1769-ben újra villámcsapás érte, és a templomtető a lángok martaléka lett. A templom maradványait rövidesen elkezdték széthordani, majd 1847-ben felrobbantották).

(forrás: Balogh Csaba: 300 éves a nagybányai Szentháromság-templom, Nagybánya, 2020)

Idén is megtartják Nagybányán a Szent Márton-napi búcsút, november 11-én, szerdán 18 órától a Szentháromság-templomban. A lampionos felvonulás idén elmarad.

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek

székely lászló géza 2020.11.11 00:16:23
példásan szép tett a ,megmaradt romok ilyen szintű,megőrzése és bemutatása.


Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Brown Jó nap, Jelenleg Párizsban, Franciaországban vagyok, és azt szeretném ajánlani mindenkinek, (...)

Komoly és megbízható ajánlat Szia, nehéz anyagi helyzetben van? Sürgősen pénzre van szüksége projektjei (...)

Megfizethető hitel ajánlat Nehéz anyagi helyzetbe került, és nem tudja, hová forduljon, mert a bank valamilyen okból (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
noileg
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek