rmdsz
2024. november 21., csütörtök Olivér napja
árfolyam:
1 euro = 4.9762 RON
1 dollár = 0.0469 RON
100 forint = 1.2147 RON

Abdulrazak Gurnah kapta az idei irodalmi Nobel-díjat

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Abdulrazak Gurnah regényíró kapta az idei irodalmi Nobel-díjat, jelentette be szerda délután a díjat ítélő Svéd Akadémia.


A hivatalos indoklás szerint Gurnah azért kapta a díjat, amiért „kompromisszum nélkül és együttérző belátással foglalkozik a kolonializmus hatásával, és a kultúrák és kontinensek közötti határok menekültjével.”

Abdulrazak Gurnah 1948-ban született Zanzibárban. A Paradise című, 1994-ben megjelent regénye a Booker-díj jelöltjei közé is bekerült. Magyar fordításban nem jelentek meg könyvei.

A szülőföldjét 1963 decemberében kellett elhagynia, amikor a brit kolóniai uralmat megdöntötte egy forradalom, és az arab származású lakosokat üldözni kezdték. 18 éves korában, a családjával együtt menekült el az akkor már Tanzániának nevezett országból. Gurnah aztán még a hatvanas években az Egyesült Királyságba költözött.

Gurnah nemrég nyugdíjba vonult. Nyugdíjba vonulása előtt a Kenti Egyetemen a posztkolonialista irodalom és az angol nyelv professzora. Itt leginkább olyan írók munkásságával foglalkozott, mint Wole Soyinka, Ngũgĩ wa Thiong’o és Salman Rushdie.

Tíz regénye jelent meg, a legutóbbi az Afterlives (Utóéletek) című.

Az irodalmi Nobel-díjat 113 alkalommal, 117 díjazottnak osztották ki 1901 óta, de az utóbbi évtizedben különösen nagy port kavartak a díjazások. Az egyik ilyen alkalom az volt, amikor 2016-ban Bob Dylan kapta meg az elismerést. A másik pedig nem is a díjhoz, hanem inkább a díjat osztó testülethez kötődött: a testület egyik tagját, Jean-Claude Arnault-ot többen is megvádolták szexuális zaklatással, a vádak igaznak bizonyultak, két év börtönre ítélték.

A szintén a testületben ülő felesége, Katarina Frostenson pedig 2019 januárjában távozott, miután kiderült, hogy közeli ismerősöknek kiadta a nyertesek neveit, ők pedig még időben tudtak fogadni rájuk. Az ügy miatt lemondott az Akadémia titkára, Sara Danius, akinek nagy szerepe volt abban, hogy Dylan megkapta korábban a díjat. Danius nem sokkal később a botrány kirobbanása után, 57 éves korában meghalt. 2018-ban nem is adták át az irodalmi Nobel-díjat, ezt a lengyel Olga Tokarczuk egy évvel később kapta meg, visszamenőleg.

A botrányok eléggé megrengették a közvélemény bizalmát a díjban, és főleg a díjat odaítélő bizottságban, és ezen a 2019-es egyik nyertes sem tudott sokat segíteni. Abban az évben Tokarczuk nevével együtt jelentették be az azévi nyertest, Peter Handkét. Handke díjazása után azonnal felszínre kerültek a korábbi nyilatkozatai, amikben a délszláv háború idején áldozatnak állította be a szerbeket és korábban kijelentette, hogy nem tartja népirtásnak a srebrenicai mészárlást.

A botrányok után 2020-ban Louise Glück amerikai költő nyerte az idei irodalmi Nobel-díjat, melyet „az egyéni létezést egyszerű csodálatossággal univerzálissá tevő, mással összetéveszthetetlen költészetével” érdemelt ki.

Az elismeréssel egy 10 millió svéd koronás (durván 354 millió forintos) pénzdíj is jár. A díjátadó ünnepséget hagyományosan december 10-én, az elismerést alapító Alfred Nobel halálának évfordulóján rendezik. Idén a nyerteseknek nem kell személyesen Svédországba utazni, hogy átvegyék a díjukat, ezeket decemberben az otthonukban megkapják.

(telex.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Kölcsön magánszemélytol csalás nélkül Nem banki hitel 24 órán belül. Hitelekre van szüksége háza finanszírozásához, (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
ET
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek