Szerződésmódosítással javítanak együttműködésükön a kormánypártok.
Véget ért kedd este a közel egy hete húzódó politikai válság: a kormánypártok vezetői megegyeztek a koalíciós szerződés kiegészítésében, amivel reményeik szerint javul az együttműködésük. Az USR-PLUS már nem kéri a miniszterelnök lecserélését, szerdán új egészségügyiminiszter-jelöltet nevesít. Három tárgyalási forduló után a kormánypártok vezetőinek sikerült kedd este pontot tenni a Vlad Voiculescu egészségügyi miniszter múlt szerdai leváltása óta elhúzódó politikai válságra. A felek a koalíciós szerződés kiegészítésében állapodtak meg, a dokumentumot alá is írták. Ezekkel az előírásokkal egészítették ki a megállapodást A szerződés-kiegészítés többek között előírja, a miniszterelnök ezentúl csak a koalícióval egyeztetve alakíthatja át kormányát. A dokumentum nem fosztja meg a kormányfőt a miniszterek visszahívásának alkotmányos jogától, de előírja számára, hogy - még mielőtt egy miniszter felmentését kérné az államfőtől - szándékának okairól egy "tárgyilagos értékelőben" tájékoztassa az érintett koalíciós pártot és kikérje a teljes koalíció véleményét.
A dokumentumban a pártvezetők leszögezték, hogy a koalíció működése a szolidaritás és összetartás elvére alapul, és minden nagyszabású politikai döntést a koalíciós pártok egyetértésével hoznak meg. A koalíció és a kormány tagjai vállalják, hogy tartózkodnak egymás nyilvános bírálatától, a nyilvánosság felé a kölcsönös támogatás és szolidaritás jegyében kommunikálnak.
A kedden aláírt kiegészítés koalíciós egyeztetések menetrendjét is megszabja, a kormányülések prioritásairól pedig a liberális kormányfő az USR-PLUS, illetve RMDSZ által jelölt miniszterelnök-helyettessel közösen dönt. A parlament napirendjét a közös kormányprogramnak és a koalíciós egyeztetéseken kialakított konszenzusnak megfelelően alakítják ki, ugyanakkor a dokumentum felhatalmazza a koalíciós pártokat, hogy a partnerek által nem támogatott törvénytervezeteikhez - figyelmeztetés után - az ellenzéki pártoknál keressenek alkalmi támogatást. A dokumentum a koalíció prioritásai közé sorolja a koronavírus elleni oltáskampányt, a közpénzek elköltésével kapcsolatos adatok átláthatóvá tételét, az egészségügyi reform folytatását, a "kiváltságosok" speciális nyugdíjainak reformját, és az igazságügyi törvények módosítását az európai intézmények elvárásai alapján. Az intézményrendszer hatékonyabbá tétele, illetve egy új választási törvénykönyv kidolgozása érdekében a koalíció munkacsoportokat hoz létre.
Folytatják a közös kormányzást
Miután felálltak a tárgyalóasztaltól, a koalíció vezetői közös sajtótájékoztatót tartottak. A Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke, Ludovic Orban elmondta, a koalíciós megállapodást kiegészítő dokumentum az egymás közötti bizalmat hivatott erősíteni, illetve elősegíti majd a kormány jobb működését.
"Azok, akik arra fogadtak, hogy nem fogunk megállapodni, hiú ábrándokat kergettek. Koalíciónk bizalomra, szolidaritásra épül" – fogalmazott a politikus. Florin Cîţu miniszterelnök arról beszélt, hogy a koalíció folytatja a munkáját, a kormánypártok a két napon át tartó megbeszélések eredményeként fontos lépést tettek egy sokkal hatékonyabb kormányzás irányába. Hozzátette, nagyon örül annak, hogy a koalíció fő célkitűzésként kezeli az oltáskampányt, mivel rendkívül fontos ennek a sikeressége.
"Holnaptól (szerdától - szerk. megj.) lesz egy új egészségügyi miniszterünk, aki élvezni fogja mind a magam, mind a kabinet többi tagjának támogatását. A továbbiakban is figyelünk arra, hogy a döntéseket konzultálással, a román állampolgárok érdekében hozzuk meg" - szögezte le a miniszterelnök. Az USR-PLUS társelnöke, Dan Barna szerint „kényes helyzeten” jutott túl a koalíció. A politikus elmondta, bízik a kormánypártok megállapodásának kiegészítésében, és abban is, hogy a koalíció képes lesz folytatni a küzdelmet a COVID 19-cel, az ország „elindul a társadalom megtisztulásának és fejlődésének abba az irányába, amelyre az állampolgárok várnak. Hozzátette: a koalíció vezetői megállapodtak a kormány és a koalíció néhány működési elvében.
"Ezekhez valamennyien tartjuk magunkat éppen azért, hogy a román állampolgárok lássák, ennek a koalíciónak és ennek a kormánynak van erőforrása, energiája és kompetenciája tovább vezetni Romániát és kilábalni a világjárványból" – fogalmazott Dan Barna, aki nyilatkozata végén oltakozásra buzdított mindenkit. Az USR-PLUS politikusa, Dragoş Tudorache megerősítette, hogy a pártszövetség szerda reggel nevesíti jelöltjét az egészségügyi tárca élére. A PLUS ügyvezető elnöke kijelentette: úgy kezdték el a koalíciós tárgyalásokat, hogy bíztak a megoldások megtalálásában a koalíció megfelelő működésének biztosításához, "és ez így is történt". Kelemen Hunor: helyre szeretnénk állítani az emberek bizalmát a koalícióban Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor nyilatkozata szerint a koalícióban konszenzus született a kormányzás folytatásáról. A hárompárti megállapodás kiegészítéséről kijelentette: a dokumentum nem tartalmaz „rendkívüli” előírásokat. „A szerződés-kiegészítésbe olyan szabályok kerültek be, amelyek biztosítják a koalíció koherens működését, a koherens döntések meghozatalát a kormányban és a parlamentben egyaránt, és a kormányprogram néhány hangsúlyos pontját, anélkül, hogy bármit is hozzátennénk a kormányprogramunkhoz” - nyilatkozta az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor fontos célkitűzésnek nevezte, hogy a kormány olyan döntéseket hozzon, amelyek helyreállítják és megerősítik az emberek bizalmát a koalícióban, és hogy sikerüljön megvalósítani a kormányprogramban foglaltakat. Kifejtette, a koalíción belüli harmónia megteremtése türelmet, kiegyensúlyozottságot és empátiát igényel. „Ez nem könnyű, és nem is állíthatjuk, hogy mindig csodálatosan jól megy, de ami a fontos, hogy a koalíció minden pártja tisztában van azzal: ha együtt vettük át a kormányzást, akkor a mi felelősségünk a haladás, a megoldások keresése az állampolgárok, közösségek érdekében. Ezt tartottuk szem előtt, amikor aláírtuk a koalíciós megállapodást kiegészítő dokumentumot, és szeretnék hinni abban, hogy ez az egyetlen megállapodás, amelyet aláírtunk, más megállapodások aláírására nem lesz szükség” - tette hozzá a szövetségi elnök.
(maszol.ro)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély vagyok. Olyan tőkével rendelkezik, amelyet 1000 és 25 000 000 euró közötti rövid és hosszú lejáratú hitelek nyújtására használnak, 2% -os éves : frankiromeo44@gmail.com Hitel ajánlat egyének között. Helló Nemzetközi kölcsönöket kínáló magánszemély (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek