A jelenlegi Európai Bizottság (EB) 2019-ben lejáró mandátuma alatt véget ér a romániai igazságügyi reform és a korrupcióellenes harc eredményeinek nyomon követésére a 2007-es román és bolgár európai uniós csatlakozás alkalmából létrehozott együttműködési és megfigyelési mechanizmus – jelentette ki hétfő délután Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság (EB) elnöke, miután Dacian Cioloş román miniszterelnökkel tárgyalt.
„A mechanizmus betöltötte a szerepét, most tovább kell lépnünk” – szögezte le az EB elnöke. Kijelentette: mindent megtesz az igazságügyi reform ellenőrzésének leállítása érdekében, mivel meggyőződése, hogy Románia valós előrelépést ért el ezen a téren. „Nagyon elégedett vagyok a jelenlegi román kormány működésével” – tette hozzá. Az EB elnöke azt is elmondta: Romániának fontos szava van a Moldovai Köztársaság kérdésében, mivel jelentős tapasztalattal rendelkezik az ottani helyzetet illetően.
Dacian Cioloş az együttműködési és megfigyelési mechanizmus kapcsán kifejtette: az elérte ugyan a célját, vagyis az érdemi és visszafordíthatatlan reformokat az igazságszolgáltatás terén, ez azonban nem jelenti azt, hogy nem kell folytatni a korrupcióellenes harcot. A kormányfő reményét fejezte ki, hogy a megfigyelés leállításához nem kell megvárni a jelenlegi EB mandátumának utolsó évét.
Az ország schengeni csatlakozása kapcsán kifejtette: Románia teljesíti a csatlakozási feltételeket, így remélhetőleg az EB és Juncker támogatásával már idén kedvező döntések születhetnek a román csatlakozásról. A miniszterelnök a további témákról elmondta, a hétvégén esedékes EU-csúcs előkészítése mellett a megvalósítandó romániai reformokról, így többek között a közigazgatási reformról egyeztettek, mivel az igazságügyi reform konszolidálásához hatékony közigazgatásra van szükség.
A gazdaság kapcsán leszögezte: a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy 3 százalék alatt tartsa a költségvetési deficitet, a cél pedig a beruházások bátorítása. Azt is elmondta, hogy a kormány máris készül a 2019 második felében esedékes uniós elnökségre. Moldova kapcsán rámutatott: az országnak meg kell valósítania a vállalt reformokat ahhoz, hogy további támogatáshoz jusson. A menekültválság kapcsán úgy fogalmazott: Románia a megoldás, és nem a probléma része akar lenni, a migránsáradatot pedig a külső határok őrzésének javításával kell ellenőrzés alatt tartani.
Egyébként hétfőn Klaus Johannis államfő is az Európai Unió egyik vezető tisztségviselőjével találkozott: az elnök este fogadta bukaresti hivatalában Donald Tuskot, az Európai Tanács elnökét.
krónika.ro
Magánszemélyek közötti kölcsönök Magánszemélyek közötti kölcsönök Új vagyok, és 2-3% kamattal kínálok kölcsönt (...)
Magánszemélyek közötti kölcsönök Magánszemélyek közötti kölcsönök Új vagyok, és 2-3% kamattal kínálok kölcsönt (...)
Magánszemélyek közötti kölcsönök Új vagyok, és 2-3% kamattal kínálok kölcsönt mindenkinek, akinek szüksége van rá. A (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek