rmdsz
2024. december 22.,  Zéno napja
árfolyam:
1 euro = 4.9764 RON
1 dollár = 0.0464 RON
100 forint = 1.2029 RON

Ponta és Johannis csap össze a második fordulóban

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Victor Ponta miniszterelnök és Klaus Johannis nagyszebeni polgármester jutott be az államfőválasztás második fordulójába a közvélemény-kutatók által végzett felmérések szerint. A vasárnap rendezett első forduló urnazárásakor közzétett, a szavazókörzetekből távozó választók megkérdezésén alapuló exit poll-kutatások alapján a szociáldemokrata kormányfő a szavazatok 38-41 százalékát gyűjtötte be, míg a nagyobb román jobboldali pártok által támogatott német politikusra az urnák elé járult szavazók 31-32 százaléka voksolt.


A Realitatea hírtelevízió megrendelésére készült felmérés szerint Ponta a szavazatok 38,2, Johannis 32,1, Elena Udrea, Monica Macovei és Călin Popescu Tăriceanu pedig hat-hat százalékára számíthat, míg Kelemen Hunorra a választók 4,3 százaléka voksolt.

Az Antena3 hírtévé által közzétett exit poll Pontának 40, Johannisnak 31, Tăriceanunak 6, Udreának 5, Macoveinek és Kelemennek 4-4 százalékost valószínűsít. A legnagyobb különbség a Digi24 hírcsatorna szerint várható a két első helyezett között: Ponta ez esetben a szavazatok 41,4, míg Johannis 31,2 százalékát gyűjtötte be.

Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) államfőjelöltje az exit poll-adatok szerint a voksok 0,5–0,7 százalékára számíthat.

Megjegyzendő, hogy ezek az adatok a 19 óráig mért állapotokat tükrözik, és nem adnak képet a szavazatukat külföldön leadó választópolgárok opcióiról.

Kelemen Hunor: megerősödött a szövetség és a választók közötti kötelék

Jónak ítélte Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke azokat az eredményeket, amelyeket a vasárnapi államfőválasztás exit poll-felmérései jeleztek számára. Kelemen Hunor támogatottságát 3,5 és 4,3 százalék között mérték a közvélemény-kutatók.

A politikus az urnazárás utáni sajtótájékoztatóján úgy értékelte, hogy sikerült eljuttatni az RMDSZ üzenetét a választókhoz. Megjegyezte: olyan településeken is kapott szavazatot, ahol nem élnek magyarok, ez azt jelenti, hogy hiteles programmal állt a társadalom elé.

A program ismertetése, népszerűsítése folytatódik. Az RMDSZ az elkövetkező napokban dönt arról, hogy mit tanácsol választóinak a két hét múlva tartandó második fordulóra – tette hozzá a szervezet elnöke.

„Bármelyik exit poll felmérés azt jelzi, hogy megerősödött a szövetség és a választók közötti kötelék" – jelentette ki. Úgy vélte, hogy a szavazók a szövetség erejét, hátterét biztosítják a munka folytatásához.

Kelemen Hunor az MTI kérdésére úgy vélte, a székelyföldi megyékben azért maradt az országos átlag alatt a választói aktivitás, mert az elnökválasztást nem tartották egy időben a parlamenti voksolással. „2009-hez képest jelentős változás nem történt, imitt-amott sikerült jobban mozgósítani" – jelentette ki.

A politikus nagy tévedésnek nevezte, hogy 2003-ban ötévesre hosszabbították az elnöki mandátumot, és ezzel eltolódott a parlamenti választások és az államfőválasztás időpontja. Hozzátette, ez a körülmény nemcsak azért rossz, mert megnehezíti az RMDSZ számára a mozgósítást, hanem azért is, mert állandó kampányban tartja az országot.

Szilágyi Zsolt: siker, hogy beszélhettünk a föderalizmusról

Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) elnökjelöltje sikernek tartja, hogy a romániai elnökválasztáson szabadon beszélhettek Románia föderális berendezkedésének a tervéről.

Szilágyi Zsolt az exit poll-felmérések szerint a szavazatok 0,5-0,7 százalékát szerezte meg. Sajtótájékoztatóján az EMNP jelöltje nem kívánta kommentálni a közvélemény-kutató társaságok által mért támogatottságát. Hozzátette, ha egyetlen szavazatot sem kapott volna, akkor is érdemes volt elindulnia a választási versenyben, hiszen ez adott lehetőséget a romániai történelmi régiók autonómiájáról szóló programjuk bemutatására.

Toró T. Tibor, az EMNP elnöke hozzátette, hogy a 2012-es parlamenti választásokon még tiltották a föderalizmust hirdető választási klipjük sugárzását, most viszont szabadon beszélhettek e témáról.

Szilágyi Zsolt a bukaresti politikát megszálló korrupcióban látja annak az okát, hogy az erdélyi választók az átlagosnál kisebb arányban éltek a szavazás jogával. A magyar többségű székelyföldi megyék rossz részvételi adatait pedig azzal magyarázta, hogy az RMDSZ elnökjelöltje nem vállalta a nyilvános vitát.

Úgy véli, a két magyar elnökjelölt nyilvános vitája jobban mozgósíthatta volna a magyar közösséget, valamint hogy a magyar lakosság még mindig fél véleményt nyilvánítani, ugyanis úgy gondolja, hogy következményekkel fog járni, ha kiderül, nem az RMDSZ jelöltjét támogatta.

Az EMNP jelöltje úgy véli, a választás tapasztalata reményt ad a pártjának a további növekedésre. Hozzátette: folytatják a meggyőző munkát azért, hogy Románia az autonóm régiók szövetségévé váljon.

Szilágyi Zsolt elmondta még, a végleges eredmények ismeretében dönt a párt országos elnöksége arról, hogy mit tanácsolnak az ő első fordulós támogatóinak a második fordulóra. Hozzátette, kevéssé tartják valószínűnek, hogy a baloldali Victor Ponta támogatására biztatnák a szavazóikat.

Alacsony részvétel a Székelyföldön

A Központi Választási Iroda nem hivatalos adatai szerint a választópolgárok 52,31 százaléka (9 563 769 fő) járult az urnák elé, ami alacsonyabb a 2009-es államfőválasztás első fordulójában mért részvételhez képest, amely akkor 53,52 százalékos volt.

A székelyföldi megyékben nagyon alacsony volt a részvétel az átlaghoz képest. Kovászna megye 43,12 százalékkal országos szinten csak Szatmár megyét „előzte meg” – a sereghajtó partiumi megye 42,81 százalékon zárt a 22.30-kor közölt adatok szerint. Hargita megye hátulról a negyedik 44,06 százalékkal, míg Maros 47,82 százalékon állt.  

Biharban a választók 51,41 százaléka járult az urnák elé, míg Kolozs 55,38, Brassó 54,73, Szilágy 52,36, Máramaros 43,39, Arad 49,55, Temes 51,38, Beszterce-Naszód 52,14, Krassó-Szörény 48,51, Hunyad 54,07, Fehér megye pedig 55,03 százalékon zárt. Erdélyben a Szeben megyeiek voltak a legaktívabbak 58,57 százalékkal – ennél jobban országos szinten csak Ilfov megye teljesített 65,38 százalékkal.

Kiélezett csata várható a második fordulóban

Az exit poll-eredmények arra engednek következtetni, hogy rendkívül kiélezettnek ígérkezik a két hét múlva, november 16-án rendezendő második forduló, amelyik bármelyik jelölt javára eldőlhet. A tíz évvel ezelőtt rendezett megmérettetés első fordulójában például Adrian Năstase akkori szociáldemokrata kormányfő hétszázalékos előnyt szerzett Traian Băsescuval szemben, utóbbi azonban a második fordulóban megfordította az eredményt, és a voksok 51 százalékával megszerezte az államfői tisztséget.

Érdekes módon az első forduló győztese, Victor Ponta az urnazárás után nem állt ki a nyilvánosság elé, helyette Liviu Dragnea, a PSD ügyvezető elnöke nyilatkozott a sajtónak. Szerinte a kormányfő és a szebeni polgármester közötti különbség behozhatatlan, emiatt már most úgy vélekedett, hogy semmi sem akadályozhatja meg Ponta győzelmét a második fordulóban.

Victor Ponta háromnegyed órával az urnazárás után, a PSD bukaresti székházában állt az újságírók elé. A rá adott szavazatokat megköszönve elmondta, a következő két hét során egyformán meg kívánja szólítani azokat, akik ezúttal őt támogatták, azokat, akik az ellenfeleire voksoltak, ugyanakkor azokat a választópolgárokat is, akik távolmaradtak az urnáktól.

A PSD államfőjelöltje „futballnyelven" szólva úgy vélekedett, Johannisszal együtt 0-0-ás állásról vág neki a második fordulónak. A kormányfő közölte, a kormánykoalíció keddi ülésén fognak tárgyalni arról, ki veheti át a miniszterelnöki teendőket a 2016-os parlamenti választásokig abban az esetben, ha ő megnyeri a november 16-i második fordulót. Ponta szerint utódjának az idén tavasszal megszűnt Szociálliberális Szövetség (USL) programját kell gyakorlatba ültetnie.

A szavazat lezárulta után tartott sajtótájékoztatóján Johannis nagyon jónak nevezte a választási eredményét, amely szerinte arra enged következtetni, hogy bekövetkezik az általa meghirdetett politikai változás.

„Ettől a pillanattól köztem és Victor Ponta között dúl a küzdelem. Én maradtam az egyetlen jelölt, aki képes garantálni a jogállamiságot és az igazságszolgáltatás függetlenségét. Arra kérek minden románt, hogy engem támogasson, ha azt akarja, hogy a törvény ereje diadalmaskodjon, és ha azt szeretné, hogy a hatalom ne egyetlen párt kezében összpontosuljon" – jelentette ki Nagyszeben német polgármestere.

Balhé a román külképviseleteken

Egyébként vasárnap este Románia több nyugat-európai nagykövetségéről olyan hírek érkeztek, miszerint a fokozott érdeklődés miatt sokan nem jutottak az urnák elé. Párizsban több tucatnyian erőszakkal próbáltak behatolni a szavazóhelyiségbe közvetlenül az urnazárás ideje előtt, 21 óra után ugyanis csak azok voksolhattak, akik már a határidőt megelőzően a szavazóhelyiségben vártak sorukra.

Londonban is több százan rekedtek a nagykövetség előtt. Este százak fejezték ki szimpátiájukat hoppon maradt külhoni társaikkal szemben a román külügyminisztérium bukaresti székháza előtt tartott tüntetésen.

Traian Băsescu államfő és az ellenzék több vezetője Titus Corlățean külügyminiszter lemondását követelte vasárnap este arra hivatkozva, hogy a külképviseletek nem készültek fel megfelelőképpen a voksolásra, és ezzel megfosztották a külföldön élő román állampolgárokat választójoguk gyakorlásának lehetőségétől.

krónika.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


NAGYBÁNYAI ESEMÉNYNAPTÁR

Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)

MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)

AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)

adj fel hirdetést
rmdsz
ET
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek