Lassan Gabriel Oprea lesz a legnagyobb mozgásterű politikus a parlamentben, miközben elkezdett ingázni Johannis és Ponta között.
A PSD azért reagál így ennek a szokásjognak a megtörésére, mert ezzel hosszú évekre kiszorulna abból a körből, amit ennek a nagyon fontos intézménynek a vezetése jelent.
Mindehhez azt is hozzá kell tenni, hogy nagyon rég nincs senki a SIE élén. Annak ellenére, hogy ezidáig gyakran kérték Johannist, hogy nevezzen ki valakit, ez nem történt meg. Nyilván nem véletlen, hogy Johannis éppen akkor javasolja Ungureanut, amikor Ponta Törökországban van, és ideiglenes miniszterelnök vezeti az országot. Ungureanu egyébként 6 évig vezette a SIE-t, 2006 és 2012 között.
Ugyancsak a jövő héten lesz ezzel kapcsolatban a szavazás, de Johannis nem javasolta volna Ungureanut, ha nem tudta volna, hogy meg fogják-e szavazni vagy sem. És ebben újra Oprea a kulcsszereplő. Johannis pontosan azért várt eddig a kinevezéssel, mert Oprea nélkül nem tudott volna átvinni egy hozzá közel álló jelöltet a parlamenten a PSD-vel szemben, PSD-hez közel álló jelöltet meg feltehetőleg nem akart a SIE élén látni.
Mit jelent mindez a PSD-UNPR koalíció számára?
- Nyilván ez nem jelenti, hogy a PSD-UNPR koalíció felbomlott, de valószínűleg nagyon komoly tárgyalások kellenek majd, hogy az eddigi együttműködés fennmaradhasson a két párt között.
Én azt gondolom, hogy addig Oprea nem fog megszavazni egy bizalmatlansági indítványt, amíg Ponta a miniszterelnök, mint ahogy az utóbbit sem szavazta meg. De, ha Ponta lemond, akkor Oprea már átnyergelhet az új kormányba.
Egyetlen olyan körülmény van, ami ennek a forgatókönyvnek ellentmond: a jövő évi parlamenti választások, amikor Opreának nehéz lesz a PSD nélkül bejutni a törvényhozó testületbe, tekintve, hogy az UNPR gyakorlatilag nem létezik, mint párt, nem is jelenik meg a felmérésekben. Ez ellentmond annak a verziónak, hogy egy Ponta nélküli PSD ellen vagy egy ellenzéki miniszterelnökre szavazzanak, mert nagyon érdekeltek egy választási koalícióban.
Ugyanakkor egy Ponta nélküli PSD nagyon ingatag lehet. Nem látom azt az embert, aki át tudná venni a párt vezetését. Márpedig, ha ez a bűnvádi eljárás egy olyan szintre jut, akkor az nemcsak a miniszterelnöki tisztségébe, hanem a pártelnöki tisztségébe is kerülhet.
Kijelenthető, Ungureanu kinevezése egy nyílt hadüzenet Johannis részéről, és az, hogy Oprea ezt támogatja, egy nagyon kemény törést okozhat a PSD-UNPR viszonyában, dacára annak, hogy mindenki azt próbálja mondani, hogy ez nem jelent semmit.
Ponta öngólt lőtt az ideiglenes miniszterelnök kinevezésének a kérésével?
- Igen, nagyon úgy néz ki. Másfelől meg Ponta azzal hozta nehéz helyzetbe Johannist, hogy nem mondott le, ugyanis egy hivatalban lévő miniszterelnököt egyszerűen nem tudnak lemondatni, az alkotmány megköti a kezüket. De Ungureanu kinevezéséhez hasonló döntéseket át tudnak vinni a kialakult helyzetben.
Szomorú, hogy jelen pillanatban nagyon sok minden az Oprea támogatásától függ Romániában. Mindez olyan körülmények között, hogy a pártja gyakorlatilag nem mérhető, ami a támogatottságát illeti.
Igazából arról van szó, hogy Oprea keresi azt a határt, amíg el tud menni Johannis és Ponta irányában is, akkor tovább lavírozhat, hiszen Ponta nem mondhat le róla, mert tőle függ a kormánya, miközben Johannis csak a segítségével tudja átvinni a parlamenten az akaratát?
- Igen, de egy parlamenti kisebbséggel a PSD sem tudna véghezvinni semmit.
Kampányszöveg: az áfacsökkentés az elmúlt tíz év kormányainak legjobb döntése
Eközben elfogadták az új adótörvénykönyvet a héten, ami január elsején fog életbe lépni, és olyan rendelkezéseket tartalmaz, mint például az áfacsökkentés. A PSD-nek egyáltalán nem mindegy, hogy melyik kormány lesz januárban hivatalban, mikor ez a fontos népszerűség-javító intézkedés érvénybe lép, mert többek között ettől remélik a támogatottságuk visszaszerzését.
Klaus Johannis úgy nevezte ki Victor Ponta miniszterelnök kérésére Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettest ideiglenes miniszterelnöknek, hogy nem használta ki azt az alkotmány adta lehetőségét, amely lehetővé tette volna akármelyik más kormánytag kinevezését a tisztségre.
Ezután Oprea egy sor olyan döntést hozott - mint Mihai Răzvan Ungureanu volt miniszterelnök és a külügyi hírszerzés, a SIE volt igazgatójának újbóli SIE-igazgatóvá való kinevezésének a támogatása, az államfő nemzetbiztonsági és védelmi stratégiájának a megszavazása vagy a korrupció-ellenes harc visszafogására tett igyekezetek meggátlására tett ígérete -, amelyek leginkább az államfő és az egyelőre ellenzékben lévő PNL érdekeinek kedveznek. Ezért felmerül a kérdés, annak vagyunk-e szemtanúi, ahogy Johannis „táncra hívta” Opreát, Oprea meg pozitívan reagált a „felkérésre”, miközben Ponta önkéntesen kivonult a színről.
A Transindex Illyés Gergő politológust kereste meg ezzel kapcsolatban. Szerinte többről van szó, mint egyszerű „felkérésről”.
Értelmezhetjük „táncra hívásnak” Oprea meglepetésszerű kinevezését, valamint a „felkérés” elfogadásának a PNL-nek és Johannisnak kedvező döntéseket?
- Egy előbbi megkeresésemkor arról beszéltünk, hogy az UNPR nélkül nincs PSD-s többség, s ezzel a kormány is bukik. Oprea, amióta kormányon van, azt hangsúlyozza, hogy ő Pontát támogatja miniszterelnökként, és azt is mindig elmondja, hogy be fogja tartani az adott szavát. De mi lesz, ha esetleg nem Pontának hívják a miniszterelnököt? Abban az esetben Oprea mondhatná egy bizalmatlansági indítvány megszavazása után is, hogy nem igaz, hogy nem tartotta be a szavát.
Én azt látom, hogy a PNL és az UNPR készítik elő a kormányváltást, amire akkor kerülhetne sor, ha Victor Ponta lemondana. A kulcsmozzanat még mindig az, hogy a kormányváltásért Ponta le kell mondjon. Jelenleg az a helyzet, hogy amint visszajön, vissza tudja venni a hivatalát.
Liviu Dragnea is azt nyilatkozta, hogy ő úgy gondolja: Pontának minél hamarabb vissza kellene jönnie, mert a PSD-ben idegesek az emberek, nem tudják, hogy mi történik. De ha közben a Ponta ellen indított bírósági eljárás olyan szakaszba ér, amikor egyszerűen tarthatatlan lesz a pozíciója, például, ha bírósági felügyelet alá helyezik, sőt, abszurd esetben megtiltják, hogy elhagyja az országot, vagy esetleg a települést, ahol az állandó lakcíme van, akkor elképzelhetjük, hogy miniszterelnöki teendőit sem fogja tudni megfelelően ellátni.
Mindez példátlan lenne. Egy ilyen lépéssel rászoríthatják Pontát arra, hogy kénytelen legyen lemondani. Ebben az esetben Johannis jelölhet egy új miniszterelnököt, aki a parlamentben elkezdheti egy új többség kialakítását. Azonban a jelenlegi parlamenttel csak úgy képzelhető el többség, ha abban az UNPR is benne van.
Akkor értékelhetjük ezt úgy, mint egy tapogatózást Oprea és az UNPR részéről az államelnök és a PNL fele?
- Talán ez már több is annál. Az, hogy az UNPR meg fogja szavazni Ungureanut - márpedig ez elég egyértelműen elhangzott Oprea szájából, ugyan konkrétan a nevet nem mondta, de ne legyünk naivak ezzel kapcsolatban, Oprea pontosan tudta, hogy kiről lesz szó – eldöntöttnek látszik.
Erre Ponta úgy reagált, hogy beszélt Opreával, és az ideiglenes miniszterelnök azt mondta, hogy az nem volt a koalíciós egyezségben megszabva, hogy a hírszerzések élére kit nevesítenek.
Én úgy látom, hogy senki nem gondolja úgy a PSD-ben, hogy ez egy elfogadható lépés lenne Oprea részéről.
Miért?
- Romániában az a szokásjog alakult ki, hogy az egyik nagy titkosszolgálatot a kormányoldalhoz közeli, míg a másikat a másik politikai oldalhoz közeli politikus vezeti. Általában azt láttuk, hogy a SIE és a SRI közül az egyiket egy PSD-hez közel álló, a másikat egy PNL vagy PDL-közeli politikus vezeti.
Azonban, ha most Ungureanut kinevezik a SIE élére, akkor gyakorlatilag mindkét titkosszolgálatot a jelenlegi ellenzékhez köthető politikus fogja vezetni.
Eduard Hellvig PNL-s politikus volt azelőtt, hogy a belföldi hírszerzés, a SRI igazgatója lett, sőt Johannis kampányában is fontos szerepet töltött be, Ungureanu meg mindig is jobboldalhoz tartozott, miközben a második forduló után támogatta is Johannist az államfő-választási versenyben.
Ezzel gyakorlatilag mindkét nagy titkosszolgálat a Johannishoz köthető emberek felügyelete alá kerül.
transindex.ro
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek