Legjobb esetben is csak 2017-ben autózhatunk az észak-erdélyi autópálya Marosvásárhely és Aranyosgyéres közötti szakaszán – vallja a majdani építő, akit azt követően faggattunk, hogy az Országos Közútkezelő és Autópálya-társaság (CNADNR) kihirdette a kivitelezési versenytárgyalás eredményeit, s jelezte, már tavasszal elkezdődhetnek a tervezési és építési munkálatok.
A liciten alulmaradt cégeknek az eredmények közlésétől számítva tíz nap áll rendelkezésükre óvást benyújtani. „Amennyiben nem lesznek óvások, az útügyi vállalat még az év első felében aláírhatja a megbízási szerződést a konzorciumokkal” – nyilatkozta Ioan Rus közlekedési miniszter. A hatóság öt részre osztotta fel a mintegy 56 kilométeres pályaszakaszt. A feladatfüzet szerint a nyertesnek 16 hónap alatt kell végeznie.
Gyakorlatilag azonban már most borítékolható, hogy 2016 nyarán semmiként nem adják át a forgalomnak az A3-as számú sztráda Maros megyei szakaszát. Ennek magyarázatát a Radnót és Marosugra közti 3,6 kilométeres szakasz majdani építője, a Geiger Transilvania Kft. ügyvezető igazgatója szolgálta.
„A tervezésre szánt négy hónapos idő akkortól kezdődik, amikor az országos útügy kiállítja a kezdési parancsot. Erre legjobb esetben április végén, május elején kerülhet sor. A terv leadására négy hónap áll a cég rendelkezésére. Utána elkezdődik az építkezési engedélyek beszerzési folyamata, ami szintén jó pár hónapig vagy akár egy fél évig elhúzódhat. A kivitelezésre szánt tizenkét hónapot pedig attól a pillanattól számítják, amikor, immár az összes jóváhagyás birtokában, a CNADNR kiállítja a munkálatokra szóló parancsot” – számolt be a kötelező lépésekről lapunknak Csongvay Attila, a Geiger ügyvezető igazgatója.
Ilyen feltételek mellett a szakember szerint az első kapavágás legjobb esetben 2016 tavaszán kezdődhet el. „Ha egy csoda folytán 2017 nyarától már használható lesz ez az 56 kilométernyi pályaszakasz, naponta betérhetünk a templomba, és pénzt dobhatunk Szent Péter perselyébe!” – érzékeltette az építkezés homályos jövőjét Bereczki Ferenc, a Strabag romániai vállalatának vezetője.
A szakember lapunknak elmondta, téves az az útügy által terjesztett információ, miszerint a tervezésre a cégek mindössze négy hónapot kaptak volna, a kivitelezésre meg egy évet.
„A tervezés hat hónap, a kivitelezés tizenhat. Ez is jó esetben. Mert ahhoz, hogy minden a lehető legjobban menjen, a tervezőcsapatnak egy tanulmányt is végeznie kell, számos talajfúrással” – szögezte le, hozzátéve, arról sem szabad megfeledkezni, hogy a tender vesztesei ritkán nyugodnak bele az eredménybe, és általában élnek az óvási lehetőséggel. Ez pedig további két-három vagy akár hat hónappal is kitolhatja az eredeti határidőt.
Egyébként a Strabag közösen a Straco Gruppal a második és az ötödik szakaszt építheti, a Geiger Transilvania és Wilhelm Geiger GmbH az elsőt, a Straco, a Specialist Consulting és a Total Road társulása a harmadikat, míg a Lemacons, a Vega 93 és az Arcada Company a negyedik etapon dolgozhat. A munkálatok összértéke eléri az 1,2 milliárd lejt. A cégeknek négyéves jótállást kell vállalniuk. Valamennyi cég már komoly tapasztalattal rendelkezik az útépítést illetően.
A Geiger Transilvania például a dél-erdélyi sztráda Nagyszebent elkerülő szakaszán dolgozott legutóbb. Az osztrák Strabag a Beszterce–Szászrégen-, illetve Segesvár–Medgyes-országutak korszerűsítési munkálatain dolgozott a közelmúltban.
krónika.ro
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek