Noileg
2025. január 22., szerda Vince napja
árfolyam:
1 euro = 4.9768 RON
1 dollár = 0.0483 RON
100 forint = 1.2105 RON

Jobboldali összefogás és PSD-s túlélési stratégiák

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A jobboldali összefogás a román baloldalt is arra kényszeríti, hogy szövetséges után nézzen. A helyzet azonban az, hogy nem sok lehetősége van.


Előre menekül a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD) azt követően, hogy az európai parlamenti választáson elért győzelme után a szétforgácsolt jobboldal pártjai úgy döntöttek: összefognak a baloldal legyőzése érdekében. A párt megkísérel helyi szövetségeket kötni a Dan Diaconescu Néppárttal (PPDD), hogy biztosítsák a kormánypárti többséget a településeken és a megyékben, és az sem kizárt, hogy a PPDD a kormányba is bekerül. 

Erre azt követően szánták el magukat, hogy a Nemzeti Liberális Párt (PNL) leköszönt elnöke, Crin Antonescu kezdeményezte pártja és a Demokrata-Liberális Párt (PDL) összefogását, majd fúzióját, amelynek nyomán máris döntés született arról, hogy azon megyékben, ahol eddig a PNL a PSD-vel működött együtt, a továbbiakban PNL-PDL szövetségeket kössenek.

A PSD számára az eddigi fejlemények alapján könnyen pürrhoszi győzelemnek bizonyulhat az EP-megmérettetésen elért 37 százalék. A párt ugyanis 40 százalék fölötti eredményre számított az előrejelzések alapján, amelyet azonban még úgy sem tudott teljesíteni, hogy a Románia Fejlődéséért Országos Szövetséggel (UNPR) és a Konzervatív Párttal (PC) szövetségben indult. (Igaz, a két párt támogatottsága még összesen sem biztos, hogy eléri a 3 százalékot, tehát a 37 százalékos eredmény elsöprő többségben a PSD szavazótáborának köszönhető).

Most, hogy a jobboldali pártokat az elszenvedett vereség arra ösztönözte, hogy egyesítsék erőiket, a parlamenti többségét az RMDSZ és a kisebbségi frakció támogatása révén még várhatóan megőrző PSD számos településen, illetve megyei közgyűlésben maradhat kisebbségben. A vele szövetségben két éve kétharmados többséget szerző, márciusban a kormánykoalíciót felmondó PNL-sek PDL-hez való átpártolásával olyan politikai átrendeződés következhet be, amely – legalábbis helyi szinten – béna kacsává változtathatja a szociáldemokratákat. Ennek próbálják most elejét venni azzal, hogy szövetségre lépnek a PPDD-vel, amely rekord gyorsasággal veszítette el támogatóit, miután szinte példátlan eredménnyel jutott be két éve a semmiből a parlamentbe.

Ismeretes, hogy a populista, demagóg bulvártévé-tulajdonos, Dan Diaconescu pártja a legdemagógabb szlogenekkel, a legkevésbé képzett és legszegényebb rétegeket megszólítva ért el 14 százalékos eredményt a 2012-es parlamenti választáson. Mivel azonban Diaconescu nem nyert mandátumot, a párt pedig semmilyen programmal és doktrínával nem rendelkezett, ideális „honatyabányának” bizonyult a többi párt – zömmel természetesen a kormánypártok – számára, és az idei EP-választásokra olyannyira eltűnt a süllyesztőben, hogy alig maradt néhány képviselője, és miután a médiában, illetve a kampány során is alig hallatta a hangját, az EP-be már be sem jutott.

Most azonban hirtelen a párt roncsai is felértékelődtek, a PSD pedig igyekszik kihasználni ezt, mivel jelen állás szerint más potenciális szövetségesei nincsenek. A PPDD még éppen létező maradéka pedig kapva kap az alkalmon, hogy bizonyos juttatások fejében a kormánypártot támogassa.

A kérdés az, mennyire nevezhető még létező pártnak a PPDD, és hol milyen mértékben lesz képes támogatni a PSD-t. Most úgy tűnik, a jobboldal körvonalazódó összefogása nyerő helyzetből legalábbis olyan pozícióba juttatta a PSD-t, hogy nagyjából egyenlő erőviszonyok mellett kell megküzdenie a jobboldallal az államfőválasztáson. (Már amennyiben a jobboldali pártok képesek lesznek megállapodni, kik legyenek az új párt vezetői, és milyen arányban osztozzanak meg a vezető pozíciókon).

Ebben a helyzetben a PPDD támogatása szükséges, de korántsem biztos segítség ahhoz, hogy a PSD megőrizze fölényét. A szociáldemokraták számára más szövetségesek nemigen tűnnek elérhetőnek – hacsak meg nem kísérlik megbontani a PNL-t. Erre az lehet az egyik esélyük, hogy a liberális párt jelenlegi irányvonalát hevesen ellenző, a kormányszerep otthagyását és a néppártba való átlépést bíráló volt pártelnök-kormányfőt, a szenátus elnöki tisztségét a PSD támogatásával elnyert Călin Popescu Tăriceanut felhasználva, jelentős jutalmat ígérve megpróbálják elérni, hogy az európai liberális párthoz (ALDE) és a PSD-vel kötött szövetséghez ragaszkodó PNL-sek – már ha egyáltalán vannak - kiszakadjanak a pártból.

(foter.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek