ET
2024. december 26., csütörtök KARÁCSONY napja
árfolyam:
1 euro = 4.9748 RON
1 dollár = 0.0480 RON
100 forint = 1.2069 RON

Ha valósak a pénzügyminisztérium becslései, akkor nagyobb a baj Dragnea eltűnt 10 milliárdjánál

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A PSD elnöke szerint 10 milliárd lej hiányzik a költségvetésből, emiatt felelősségre vonná az előző kormányt. Milyen hiányról beszélt Dragnea valójában?


Tízmilliárd lejes "hiányt" talált a költségvetésben, ezért parlamenti vizsgálóbizottságot fognak felállítani, hogy Dacian Cioloș volt miniszterelnök, Anca Dragu volt pénzügyminiszter, valamint a volt európai alapokért felelős miniszter, az ANAF vezetője és a Pénzügyi tanács elnökének felelősségét vizsgálják - jelentette ki Liviu Dragneavasárnap este.

A PSD elnökének vádjára hétfőn Cioloș és Dragu is reagáltak. A volt miniszterelnök azzal vágott vissza, hogy szemfényvesztés az, amit Dragnea a költségvetésről mond, mert jól tudja, a Grindeanu-kormánynak nincs miből megvalósítania a kampányígéreteket.

Dragnea aztán délután pontosított, elmondta, vasárnap a pénzügyminisztérium előzetes becsléseire hivatkozva mondta, hogy 10 milliárdos hiány van a költségvetésben, a szaktárca szerint ugyanis az elmúlt évben a büdzsé bevételei ennyivel maradnak el a várttól. Ezt támasztják alá a Ziarul Financiar pénzügyminisztériumi forrásai is, amelyek szerint

a büdzsébe befolyó összegek 2016-ban jelentősen elmaradtak a várttól.

Ziarul Financiar meg nem erősített pénzügyminisztériumi forrásokra hivatkozva azt írja, hogy a szaktárca előzetes, még nem hivatalos becslései szerint a 2016-os év egészére a hazai költségvetés bevétele 221,5 milliárd lej volt, ami 14,2 milliárd lejjel kevesebb annál az összegnél, amekkora bevételre az elmúlt éves költségvetés összeállításánál számítottak. A költségvetés bevételei még a 2015-ös év bevételeinél is 11,5 milliárd lejjel alacsonyabbak. 


A pénzügyi és gazdasági napilap emlékeztet, a 2016-os költségvetés kiadásait úgy alakították, hogy a kormány a pénzügyminisztérium becslései alapján 235,7 milliárd lej bevételre számított. Az, hogy végül éves szinten 221,5 milliárd lej bevétel folyt be a költségvetésbe, nagy valószínűséggel azzal magyarázható, hogy a novemberben és decemberben várt bevételek jelentősen elmaradtak a várakozásoktól.  

A ZF információi szerint a GDP-arányos költségvetési deficit még így is 2,6%, a Grindeanu-kormány számára viszont azért nagy érvágás a költségvetés bevételeinek jelentős elmaradása, mert a PSD választási programjának teljesítéséhez - és ezt a párt gyakran hangoztatta is - 2017-ben 253 milliárd lejes becsült éves bevételből indulnának ki. Ez a szám viszont az elmúlt év utolsó két hónapjának várakozáson aluli eredményei miatt most nem túl reális, nem valószínű ugyanis, hogy a költségvetés bevételei 2017-ben (253 milliárd lej) 15%-kal magasabbak legyenek, mint 2016-ban (221,5 milliárd).

Ha viszont nem reális a 253 milliárd lejes bevétel, akkor kevesebbet is költhet az új kormány

A költségvetés jövőbeli bevételeinek becslésekor az előző év bevételeiből indulnak ki. Ha valóban teljesültek volna a 2016-os várakozások, és a költségvetés bevételei elérték volna a 231-235 milliárd lejt, akkor a PSD valóban számolhatott volna 253 milliárd lejes nominális bevétellel 2017-re, hiszen a 8%-os növekedés akár reális is lehetne. A költségvetési bevételek 15%-os növekedése (221,5-ről 253 milliárd lejre) viszont nem túl valószínű, ráadásul a költségvetési hiány mértéke akár 4-5%-ra is emelkedne, ami jóval meghaladja a maastrichti kritériumokban foglalt 3%-os hiánycélt.

Hogy mennyire fontos volt a PSD-nek az, hogy 253 milliárd lejes beevételre számíthasson, azt a párt kormányprogramjának egyik első diája is mutatja. Ebből a számból indul ki szinte minden további számításuk.


Mi okozza ezt az egész galibát, és tényleg a Cioloș-kormány a hibás?

Az egész galiba onnan indul, hogy a Victor Ponta által vezetett kormány még 2015 végén egy olyan költségvetés-tervezetet hagyott hátra, amely 2016-ra annak ellenére is 231,1 milliárd lejes bevétellel számolt (ez 1%-kal kevesebb, mint a 2015-ös költségvetés bevételei), hogy az elmúlt év januárjától az egyik fő bevételi forrást jelentő általános forgalmi adó (ÁFA) kulcsát 24%-ról 20%-ra csökkentették.

A Cioloș-kormány gyakorlatilag átvette ezt a költségvetést, mi több, két költségvetés-kiegészítést is elfogadott, az utolsót november 15-én, amelyben 2016 első 10 hónapjának bevételei alapján 231 milliárd lejről 235,7 milliárd lejre javította a költségvetés várható bevételeinek alakulását.

Ha valósak a pénzügyminisztérium becslései, a Cioloș-kormány várakozásainak javítása ellenére, novemberben és decemberben a bevételek alakulása jelentősen elmaradt a várakozásoktól. Míg 2015 decemberében 24 milliárd lej jött be a büdzsébe, 2016 utolsó hónapjában 30%-kal kevesebb, mindössze 16 milliárd. A Ziarul Financiar szerint ez az áfacsökkentés mellett - amely körülbelül 1,5 milliárddal csökkentette a bevételeket - a jövedéki adók, és a nem adójellegű bevételek 3 milliárd lejes csökkenésével is magyarázható.

A bevételek elmaradása emellett az Európai Uniós források lehívásának döcögésével is magyarázható. Bár a Cioloș-kormány elődjeihez viszonyítva ebben a tekintetben jól teljesített, 2016-ban mindössze 4,4 milliárd lej uniós pénzt sikerült lehívni, szemben azzal a 12,8 milliárd lejnyi forrással, amellyel a főként a Ponta-kormány által összeállított költségvetés számolt. Igaz, a rossz teljesítmény miatt az uniós pénzek lehívásával kapcsolatos költségek is alacsonyabbak voltak a becsültnél, 10,5 milliárd lej helyett 6,3 milliárd.

Ha kevesebb a bevétel, miért nem lett nagyobb a hiány?

Részben az EU-s pénzek lehívásának és a kormányzati beruházások elmaradásával magyarázható az is, hogy a kisebb bevételek ellenére a költségvetési hiány mégis 2,6% körül alakul.

Baljós előjel ugyanakkor, hogy amennyiben beigazolódnak a pénzügyminisztérium becslései, akkor a 2016-os büdzsé 221,5 milliárd lejes bevételei mindössze 29,2%-át teszik ki Románia éves GDP-jének, ami az elmúlt tív év legrosszabb adata.

Ráadásul a gazdasági növekedés lassulásának első jelei után a költségvetés novemberi és decemberi bevételeinek bezuhanása sokkal súlyosabb hír annál, minthogy akár a Ponta-kormány, akár a Cioloș-kormány túlbecsülte a költségvetésbe befolyó összegeket. Persze az is előfordulhat, hogy a pénzügyminisztérium becsülte jelentősen alá 2016 utolsó két hónapjának bevételeit, erről viszont január végén kaphatunk pontosabb képet.

(transindex.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


NAGYBÁNYAI ESEMÉNYNAPTÁR

Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Hello, most kaptam kölcsönt. Sziasztok, most kaptam kölcsönt Halaszgéza Miklósné fogorvostól, sok sikertelen (...)

Hello, most kaptam kölcsönt. Sziasztok, most kaptam kölcsönt Halaszgéza Miklósné fogorvostól, sok sikertelen (...)

Hello, most kaptam kölcsönt. Sziasztok, most kaptam kölcsönt Halaszgéza Miklósné fogorvostól, sok sikertelen (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek