A Nemzetközi Valutaalap (IMF) közölte Romániával, hogy vége a bulinak – foglalta össze frappánsan a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi napilap újságírója a washingtoni székhelyű pénzintézet Románia gazdasági kilátásait taglaló, legfrissebb elemzését.
Ebből ugyanis arra derül fény, hogy a nemzetközi pénzpiac egyik legfontosabb szereplője szerint a 2016-os év ugyan még jól néz ki makrogazdasági szempontból, a 2017-es már kevésbé, lassulni fog a gazdasági növekedés, ez pedig kihat valamennyi fontosabb mutató alakulására.
A friss prognózis értelmében a gazdaság növekedése az idei 4,2 százalék után jövőre már csupán 3,6 százalékos lesz, a fogyasztás bővülésének üteme a 2016-os 6,2 százalékról 4,8 százalékra zsugorodik, miközben az infláció megtriplázódik, az idei 0,4 százalékos átlagszint után jövőre a pénzhígulás már 3,1 százalékos lehet. Az éves szintű infláció az idei 1,5 százalék után 2017-ben 3,4 százalékon állhat. Az IMF szakértői szerint idén összességében 9,4 százalékkal nőnek a romániai fizetések, ennek üteme jövőre 7,1 százalékra lassul, a közszférában pedig a 2016-os 16,1 százalékos béremelés után jövőre már csak 5,5 százalékos jön. Az államháztartás GDP-arányos bevételei eközben az idei 30,7 százalékról 29,5 százalékra esnek vissza.
Valamivel derűlátóbbnak tűnik legújabb prognózisában az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD), bár a számadatok nagyjából megegyeznek. Az EBRD pozitív fényben látja a román gazdaság idei évét, így a korábban becsült 3,7 százalékról 4 százalékra javította a gazdasági növekedési kilátásokat, 2017-re 3,5 százalékos bővülést várnak. „2016-ban és 2017-ben a belső fogyasztás támogatni fogja a gazdasági növekedést. Ezt támogatja az általános forgalmi adó 24 százalékról 20 százalékra való lefaragása, a minimálbér 19 százalékos emelése, a közszférában tervezett béremelések, a jobb gazdasági komfortérzet és az alacsony infláció” – írják az EBRD szakértői.
Behatóan foglalkozik ugyanakkor a Bloomberg is a román gazdaság helyzetével. A hírügynökség által megkérdezett gazdasági elemzők pedig arra irányítják rá a figyelmet, hogy miközben Közép-Kelet-Európa hat uniós tagállamában csökkent a gazdasági növekedés üteme, Romániában épp az ellenkezője történt. Meglátásukban az első negyedévben regisztrált 3,9 százalékos bővülés a példa nélküli adóügyi enyhítésekkel áll összefüggésben, de az áfacsökkentés mellett a növekedéshez nagyban hozzájárult a közszféra béreinek emelése is.
A Bloomberg egyúttal leszögezi, ugyan valamelyest lassult a növekedés üteme a volt kommunista országokban, de a bővülés üteme mindenhol meghaladja majd az euróövezetben várt 1,6 százalékot.
krónika.ro
Valódi online hitel minden rászorulónak Jó napot kívánok, Forduljon hozzánk valódi online kölcsönért, pénzügyi helyzetétől (...)
Půjčku můžete získat od 40 000 Kč do 30 000 000 Kč Dobrý den, hledáte legálního a spolehlivého věřitele? Potřebujete půjčku? Potřebujete (...)
RUGALMAS HITELEKET KÍNÁLUNK Helló, legális és megbízható hitelezőt keres? Kölcsönre van szüksége? Sürgős pénzügyi (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek