A képviselőház szerdán elfogadta a büntető törvénykönyv (btk.) és büntetőeljárási törvénykönyv (betk.) azon módosításait, amelyek nem akadtak fenn az alkotmányossági szűrőn.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) koalíciója arra hivatkozva dolgozott ki átfogó büntetőjogi reformot, hogy senkit sem szabad ártatlanul büntetni, az ellenzék és Klaus Johannis államfő szerint viszont a módosításokkal a kormányoldal „bűnözők paradicsomává” teszi az országot, csakhogy meggátolja korrupt politikusai felelősségre vonását.
A btk.-módosítás egyebek mellett csökkenti az elévülési határidőket, és megszünteti a hivatali gondatlanság büntethetőségét. A tavaly megszavazott betk.-módosítások kevesebb mint fele jutott át az alkotmányossági szűrőn, és került be a most elfogadott törvénytervezetbe, köztük az az előírás, amely szerint csak azokkal a feljelentőkkel köthető vádalku, akik az elkövetéstől számított egy éven belül tanúskodnak egy bűncselekményről. A módosítandó eljárásjog korlátozná a sajtó hozzáférését bizonyos információkhoz a bűnvádi eljárás során, amennyiben pedig közérdekű volta miatt mégis nyilvánosságra hozzák egy ügy részleteit, börtönbüntetéssel sújtanák azt a köztisztviselőt, aki bűnösként állít be egy gyanúsítottat a jogerős ítélet előtt.
A szerdai szavazáson a büntetőjog módosítását az RMDSZ és a nem magyar kisebbségi frakció támogatásával szavazta meg a koalíció, miután a tervezetből törölték az alkotmánysértőnek bizonyult rendelkezéseket és a koalíció letett arról, hogy sürgősségi kormányrendelettel módosítsa a büntetőjogot.
Márton Árpád: „Nélkülünk is elfogadták volna”
Az RMDSZ képviselőházi frakciójának tagjai közül 13-an voltak jelen a szavazáson – nyilatkozta a Maszolnak Márton Árpád parlamenti képviselő, érzékeltetve, hogy a magyar érdekvédelmi szervezet voksai nélkül is „átment” volna a tervezet. „A perrendtartási törvény módosítása 182, a btk.-módosítás 180 szavazatot kapott, és a sarkallatos törvények elfogadásához 167 is elég lett volna – mondta a honatya. – Mindkettőt megszavaztuk, mert a perrendtartási törvény módosítása bizonyos visszaéléseket szüntet meg, a btk.-módosítás esetében most azoknak a cikkelyeknek a törléséről folyt a szavazás, amelyeket az alkotmánybíróság alkotmányellenesnek ítélt. Tehát nem lett volna logikus, ha nem szavazzuk meg.” Márton Árpád megerősítette azt a sajtóértesülést, miszerint a plénumi szavazást megelőző keddi szakbizottsági vitában ósszeszólalkozott Stelian Ion USR-s képviselővel, mivel a Mentsétek meg Romániát Szövetség tagja azt rótta fel az RMDSZ-nek, hogy a magyarok a „helyi kiskirályok érdekében szavaznak”. „Megkértem, hogy ne mártsa bele a magyarok dolgaiba egy olyan párt, amelyik számít a magyarok szavazataira, próbál szóban a magyarság kedvében járni, de amikor a nemzeti kisebbségek jogait biztosító törvényekről kellene szavazni, mint például a Gyulafehérvári Nyilatkozat autonómiát ígérő cikkelyének törvénybe foglalása, akkor a kisebbségek ellen szavaz. Ráadásul a társszervezete, amelyikkel az európai parlamenti választásokon indul, a PLUS volt Securitate-ügynökök és azok leszármazottaiból áll, elnöke pedig (Dacian Cioloș – volt technokrata miniszterelnök – szerk. megj.) 1990-ben a marosvásárhelyi fekete március után belépett a szélsőségesen nacionalista Vatra Româneasca ifjúsági szervezetébe. Nem kérünk a kioktatásukból” – nyilatkozta a Maszolnak Márton Árpád.
Előzmények
A kormánykoalíció már tavaly nyáron módosította a btk. és a betk. számos előírását, de Klaus Johannis államfő és az ellenzék óvásának helyt adva az alkotmánybíróság mindkét kódex esetében alaptörvénybe ütközőnek minősítette a módosítások jelentős részét. Mivel a törvénymódosítási folyamat már csaknem két éve húzódik, és nyilvánvalóvá vált, hogy a jobboldali elnök továbbra is minden rendelkezésére álló eszközzel hátráltatni fogja az igazságügyi törvények módosítását, a PSD végrehajtó bizottsága tavaly decemberben úgy döntött, hogy sürgősségi kormányrendelettel lépteti hatályba legalább azokat a módosításokat, amelyek nem akadtak fenn az alkotmányossági szűrőn. A kormány ezen szándékát azonban nemcsak az ellenzék, hanem az Európai Unió vezető tisztségviselői is a jogállamiság elleni támadásnak minősítették, és szankciókat helyeztek kilátásba arra az esetre, ha Románia sürgősségi rendelettel módosítja a büntetőjogot. A büntetőjogi kormányrendeletek kiadásától ódzkodó Tudorel Toader igazságügyi minisztertől a PSD múlt héten megvonta a bizalmat, a btk.- és betk.-módosítást pedig most sürgősségi eljárással fogadta el a parlament. Kihirdetésüket azonban további alkotmányos óvásokkal hátráltathatja az államfő és az ellenzék, a jogszabályba ugyanis nemcsak azok az előírások kerültek be, amelyeknél az alkotmánybíróság elutasította az óvást, hanem több olyan is, amelyek ellen még nem emeltek alkotmányossági kifogást.
(maszol.ro)
Hitel ajánlat Hitel ajánlat komoly és gyors magánszemélyek között Finanszírozásra van szüksége (...)
Gyors és komoly hitel ajánlat. Komoly és megbízható hitelajánlat 24 órás nem banki hitel. Szükséged van finanszírozásra (...)
Gyors hitel ajánlat. Gyorskölcsönöket kínálunk minden pénzügyi problémájának és üzleti lehetőségének (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek