Románia kezdeményezés (Inițiativa România) civil mozgalom és a Tiszta Románia (România Curată) portál is elemzéseket tett közzé a romániai EP-képviselőjelöltekről. Az Inițiativa România elemzésében arra hívta fel a figyelmet, hogy 38 jelölt esetében feddhetetlenségi problémákat, a jogállamisággal vagy európai értékekkel szembeni ellenségeskedést találtak. A România Curată összefogalója szerint a jelöltek 41%-ával kapcsolatban merültek fel összeférhetetlenségi problémák.
Az Inițiativa România elemzése Az Inițiativa România mozgalom által elindított Románia választ (România alege) választási információs projekt bemutatja a választható jelölteket, a választási programokat, a választáson résztvevő pártok rövid történetét és eredményeiket 2007-től mostanáig, de kitérnek az Európai Parlament szerepére, illetve a választópolgár jogaira és kötelességeire is.
A civil mozgalom emellett elemezte azt a 75 képviselőjelöltet, akiknek az április közepéig elkészült közvélemény-kutatások alapján esélye lehet mandátumot szerezni. Ez 15 PSD-s, 15 PNL-s jelöltet jelent, továbbá 12 jelöltet a 2020 USR PLUS Szövetség részéről, 8-at az ALDE-tól, 6-ot a PMP-től, 6-ot a PRO Romániától, 4-et az RMDSZ-től, és egy-egy jelöltet a PRODEMO Párttól, az Egységes Románia Párttól (PRU), a Román Szocialista Párttól (PSR), a Független Szociáldemokrata Párttól (PSDI), a Románia Haladásáért Országos Szövetségtől (UNPR), a Nemzeti Egység Tömörüléstől (BUN), illetve megnéztek három független jelöltet is.
Az Inițiativa România minden egyes jelölt esetében kockázatelemzést végzett, olyan információkra alapozva mint:
- feddhetetlenség: pl. büntetőügyek, összeférhetetlenségek vagy egyéb súlyos ügyek;
- a jogállamisághoz való hozzáállás: pl. jogalkotási kezdeményezések a bírói hatalom megcsonkítására vagy bűncselekmények dekriminalizására a pártérdekeknek megfelelően; parlamenti tag mentelmi jogának felmentésére irányuló ügyészségi kérelem elleni szavazás; a büntető törvénykönyvek és az utóbbi években végrehajtott igazságügyi törvények módosítása;
- az európai értékekkel szembeni attitűd (nyilatkozatok és kezdeményezések az emberi méltóság, szabadság, demokrácia, egyenlőség, emberi jogok ellen).
Az Inițiativa România úgy találta, hogy a PSD 15 jelöltje közül 14-nél legkevesebb egy probléma jelen van a fentiek közül. Az ALDE 8 jelöltje közül 7-tel vannak ilyen jellegű problémák. A PNL jelöltjeinél kissé jobb a helyzet, ott a 15 szóba jöhető jelölt közül 5-nél találtak ilyen jellegű problémákat. A PRO Románia 6 jelöltje közül felénél merülnek fel feddhetetlenség, jogállamisághoz vagy európai értékekhez kapcsolódó gondok. A PMP 6 jelöltje közül 2-vel akadnak gondok. A 2020 USR PLUS Szövetség 12 jelöltje közül Clotilde Armand-nak voltak európai értékek elleni felszólalásai. A PRO Demo jelöltjének szintén ezzel akadtak problémái. A PSR jelöltje a jogállamiság és az európai értékek ellen nyilatkozott, míg a PUNR jelöltjének feddhetetlenség problémái vannak. A 3 független jelölt közül George Simionnak közepesen súlyos, míg Peter Costea, a Koalíció a Családért alapítójaként tett súlyos, európai értékek elleni kijelentéseket. Mindketten a család alkotmányos meghatározásának módosításáról szóló népszavazás kapcsán tették ezeket a kijelentéseket.
Az RMDSZ-es jelöltek esetében a civil mozgalom nem talált semmi aggályosat.
A România Curată elemzése
A România Curată összesen 77 képviselőjelöltet vizsgált, ám ők úgy állították össze a listát, hogy a hét bejutásra esélyes párt első 11 jelöltjét vették számításba. A România Curată azokat a hagyományosnak mondható elemzési kritériumokat használta, amelyeket 2004 óta a Koalíció egy tisztább parlamentért vezetett be, úgy mint:
- a tisztségből származó jogosulatlan nyereség, például az állami szerződések haszonélvezőjeként vagy az átlátható jövedelemforrásokkal összeegyeztethetetlen vagyonosodás;
- akadémiai csalás;
- korrupció vagy más bűncselekmények elkövetése;
- nepotizmus (politikai befolyás felhasználása a rokonok promoválására, illetve közhivatal viselése során a köz- és magánszféra szétválasztásának áthágása személyes nyereség érdekében);
- a pártok váltogatása személyes nyereség érdekében (háromnál több);
- a titkosszolgálatokhoz való viszony;
- a kisebbségekkel szembeni diszkriminatív hozzáállás;
A portál szerint sem a Securitate Irattárát Vizsgáló Országos Bizottság (CNSAS) sem Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI) nem küldte el időben az összes jelölt ellenőrzésére vonatkozó adatokat. A România Curată csak a jelöltek feddhetetlenségét számszerűsítette, így derült ki, hogy a pártok első 11 jelöltje közül a PSD-nek 6, a PNL-nek 9, az ALDE-nak, a 2020 USR PLUS Szövetségnek és a PMP-nek 6-6, a Pro Romaniának 4 jelöltjével kapcsolatban merülnek fel összeférhetetlenségi problémák.
Az RMDSZ képviselőjelöltjei a civil szervezet által felállított kritériumrendszernek mind megfeleltek.
A portál elemzése viszont rámutat, feddhetetlenségi problémák merülnek fel a 77 jelölt 41%-ánál. Továbbá a vizsgálat szerint a jelöltek több mint 10%-a váltott már több mint háromszor pártot, 30%-uk pedig gyakorolta a nepotizmust vagy élvezte már annak előnyét. A jelöltek 27%-ának van jövedelmező üzlete az állammal, 26% esetében pedig nem átlátható forrásokból származó jövedelemre utaló jelek fordulnak elő. A jelöltek 35%-nak volt kapcsolata a titkosszolgálatokkal egyik vagy másik formában, ugyanis hatalmas számban vannak olyan képviselőjelöltek, akik az Országos Nemzetvédelmi Kollégiumban tanultak. A jelöltek 30%-ánál fordulnak elő diszkriminatív kijelentések kisebbségek ellen, míg 11%-uknak nem teljesen tisztázott módon gyűlt már meg a baja a törvénnyel.
(transindex.ro)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek