GaGa
2024. július 16., kedd Valter napja
árfolyam:
1 euro = 4.9700 RON
1 dollár = 352.8944 RON
100 forint = 0.0545 RON

Thorma János, a magyar Barbizon festője

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A Magyar Nemzeti Galériában 2013. február 8-tól május 5-ig tekinthető meg a Thorma János, a magyar Barbizon festője című kiállítás.


A tárlat egy nemzetközi kiállítás-sorozat utolsó és legjelentősebb állomásaként Budapesten mutatja be a művész évtizedek óta nem látott vagy teljesen ismeretlen remekműveit. A Kecskeméten, Kiskunhalason, Nagybányán, Münchenben, Stuttgartban illetve Berlinben bemutatott kisebb tárlatok után a budapesti kiállítás - jóval több műalkotás felvonultatásával - árnyaltabb betekintést nyújt az életmű egészébe.

A kiállítás Thorma művészetének eddigi legteljesebb bemutatása, különlegességét pedig az adja, hogy, a festő halála után 1939-ben rendezett rövid tárlat kivételével, a művésznek még soha nem volt gyűjteményes kiállítása Budapesten. Pedig Thorma János az 1896-ban megalapított, majd európai hírűvé vált nagybányai művésztelep és festőiskola egyik alapító tagja és számos, a modern magyar festészetet meghatározó művész mestere volt. Thorma már fiatalon rendkívüli sikereket ért el, nemcsak hazánkban, de Münchenben és Párizsban is. Életének és festői működésének legfőbb helyszíne azonban a magyar Barbizonnak is nevezett Nagybánya lett. Plein air festészete itt érett be igazán. Sodró, tüzes színeivel, fénnyel teli, nagy levegőjű tájaival egyre elevenebb műveket alkotott. A Magyar Nemzeti Galériában bemutatott közel százhúsz festmény és rajz jelentős része eddig nemcsak a nagyközönség, de a szakma számára is ismeretlen volt.

Thorma János életművét hét nagyobb egységben tárjuk a közönség elé. A drámai hatású, Szenvedők című alkotása a korai müncheni évek naturalizmusához kapcsolódik, s az 1890-es évek moralizáló életképeit felvonultató egység főműve. Külön szekcióban mutatjuk be Thorma János portréművészetét. Ez a műfaj is inkább a művész müncheni és párizsi éveihez kötődik. Thorma portretista kvalitásait Iványi Grünwald Béla későbbi feleségéről, Bilcz Irénről készült portréja fémjelzi. Ez a mű a magyar szecessziós portréművészet egyik legszebb és legismertebb alkotása, s egyben a mostani kiállításnak is emblémája. A történelmi képeket bemutató kiállítási egységünk a festő két legjelentősebb műve, a Talpra magyar! és az Aradi vértanúk köré szerveződik. E művek szépen példázzák, hogy Thorma hogyan próbálja megújítani a történelmi festészet addig túlnyomórészt magányos, arisztokrata hősöket középpontba állító műfaját, ugyanakkor azt is megmutatják, hogy a nagy, nemzeti sorskérdések a hagyományos történelmi festészet eszközeivel a 20. század elején már nem fejezhetőek ki. Thorma János festészetének egyik legnagyszerűbb egységét azok az 1900-as évek elején festett monumentális népi életképek alkotják, amelyeken a modern naturalizmus és plein air festészet tanulságai éppúgy megfigyelhetők, mint a művész spanyolországi útjának inspirációi. A Kártyázók, az Október elseje vagy a Kocsisok között című műveket felvonultató szekcióban nemcsak a spanyol barokk nagy mesterei, mint pl. Velázquez hatásáról beszélhetünk, hanem arról a közeli kapcsolatról is, amely a modern spanyol festészet Thormával csaknem egykorú mestere, Ignacio Zuloaga színpompás és monumentális életképeit és Thorma hasonló felfogású műveit köti össze. Thorma alkotásainak zöme Nagybányán készült, s fő ihlető forrásuk is a napfényben fürdő, tiszta levegőjű nagybányai táj volt. Magától értetődő, hogy az olyan jól ismert remekművek, mint pl. az Ibolyaszedők vagy a Hazatérő külön nagybányai egységben kapnak helyet. Ez a tipikusan nagybányai tematika és stílus Thorma élete végéig meghatározója lesz művészetének, s a kései munkákat bemutató szekcióban is ezek a művek kapnak hangsúlyt. A művészetpedagógus Thorma Jánost tanítványaitól való idézetekkel elevenítjük meg, a kiállításban elhelyezett monitoron pedig a művészről, illetve egyes alkotásainak restaurálásáról szóló filmeket vetítünk.

A kiállítás több közgyűjtemény és magángyűjtő közreműködésével valósul meg: a pécsi Janus Pannonius Múzeum, a szegedi Móra Ferenc Múzeum, a debreceni Déri Múzeum, a miskolci Herman Ottó Múzeum, a kecskeméti Katona József Múzeum és a kiskunhalasi Thorma János Múzeum anyaga mellett számos hazai, valamint német és román magángyűjtemény tulajdonosa járult hozzá kölcsönzéseivel a budapesti kiállítás megrendezéséhez.

A kiállítás kurátora: Büki Barbara

(mng.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Brown Jó nap, Jelenleg Párizsban, Franciaországban vagyok, és azt szeretném ajánlani mindenkinek, (...)

Komoly és megbízható ajánlat Szia, nehéz anyagi helyzetben van? Sürgősen pénzre van szüksége projektjei (...)

Megfizethető hitel ajánlat Nehéz anyagi helyzetbe került, és nem tudja, hová forduljon, mert a bank valamilyen okból (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
noileg
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek