A lengyelországi Teatr ZAR Caesarean Section. Essays on Suicide című előadása zárta a kolozsvári Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztivál hivatalos programját a házigazda Kolozsvári Állami Magyar Színház stúdiótermében, míg a nagyszínpadon az olaszországi Groupe Presence IUAV Wozzeck című előadása volt az utolsó előadás a seregszemle keretében.
A tizenkét napos seregszemlét – amely a kortárs színházi törekvések legérdekesebb előadásait igyekszik bemutatni a kincses városi közönségnek – idén „a test történetei" mottóval szervezték meg, és tizennégy országból összesen huszonegy társulat lépett fel a programban.
A közönség olyan nemzetközileg elismert alkotók előadásait láthatta a fesztivál ideje alatt alatt, mint Thomas Ostermeier, Declan Donnellan, William Kentridge vagy Pippo Delbono. A 4. Interferenciák azonban már eléggé ismertté vált szakmai körökben is, így idén már több visszatérő vendég is volt, mint a dél-koreai Jaram Lee, aki a legutóbbi seregszemlén való fellépéséhez hasonlóan hatalmas sikert aratott szombat este a nagyszínpadon, ahol ezúttal a Bertolt Brecht A szecsuáni jólélek című drámája nyomán készült pansori-előadást mutatta be csapatával.
Ugyancsak visszatérő vendég volt idán az izraeli Habima Nemzeti Színház, a szabadkai Urbán András és az általa vezetett Kosztolányi Dezső Színház, valamint a vajdasági származású, Franciaországban élő és alkotó Nagy József, aki ezúttal két előadását is bemutatta a kolozsvári közönségnek, emellett fotogramjaiból is megnyitottak egy kiállítást.
A fesztivál utolsó hétvégéjén a házigazda kolozsvári társulat két produkciója is műsoron szerepelt, az Aki elzárja az éjszakát, amelynek alkotói – Nona Ciobanu rendező, valamint a két színész, Györgyjakab Enikő és Viola Gábor – közönségtalálkozón is részt vettek.
Nona Ciobanu rendező elmondta, az előadás tulajdonképpen adaptáció, Liliana Cavani Az éjszakai portás című filmjének apropóján született, és a maribori első színrevitel után másodszor dolgozik az általa írt, előadás-forgatókönyvnek nevezett anyaggal. Györgyjakab Enikő elmondta: a legnagyobb kihívást a munkafolyamat során számára az jelentette, hogy egyszerre kellett gyengének, érzékenynek és ugyanakkor feszesnek, erősnek lennie.
A másik hazai előadás a Viktor, avagy a gyermekuralom volt. A produkció színészeivel szervezett közönségtalálkozón a rendező, Silviu Purcărete munkamódszeréről elhangzott, hogy a szöveget általában partitúraként kezeli, Roger Vitrac drámája azonban különösen nagy kihívást jelentett számára.
A színészek, Albert Csilla, Molnár Levente és Vindis Andrea azt is elmesélték, a próbák nagyon jó hangulatban teltek, és bármennyire is nehéz kérdéseket feszegessen az előadás, ők nagyon szeretik játszani. A fesztivál nem hivatalos része a TIFF Házban vasárnap éjjel szervezett bulival ért véget.
krónika.ro
kölcsönt ajánlok Bármikor elvégezhető, jól fizető otthoni munkát kínálok. Csak egy számítógépre, (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek