Az Akadémiai Kiadó 1963-ban adta ki Móricz Zsigmond leveleit. Az elsõ kötetben a XX. századi magyar realista próza kiemelkedõ képviselõjének néhány, nagybányai látogatásával kapcsolatos levelét fedeztem fel.
Az igazságkeresõ, a valóságot szépítés nélkül bemutató író és publicista országjárásai során mindig szorgalmasan jegyzetelt és fényképezett.
1907-ben azért jött Nagybányára, hogy adatokat gyûjtsön a város múltjáról és jelenérõl. Ezeket az adatokat felhasználta a Magyarország vármegyéi és városai címû sorozatban megjelent Nagybánya monográfiájában. Ebben elragadtatással ír a középkori hangulatot árasztó fõtérrõl, a szeszélyesen kanyargó mellékutcákról, a boltíves kapukról, a nehéz tölgyfa ajtókról, Teleki Sándor zazarparti udvarházáról, a Veresvíz kékre, sárgára, zöldre festett bányászházikóiról, a Klastromrét smaragdzöld pázsitjáról, a sétatér platánjairól és az élénk kulturális-társadalmi életrõl. A valóságtisztelõ író azt is megemlíti, hogy az ivóvíz és a talaj több helyen szenynyezett.
Az adatgyûjtéskor találkozott D. Soltész Elemér (1874-1957) nagybányai lelkésszel, aki korábban szintén a debreceni kollégium diákja volt. D. Soltész Elemér 1899-1923. között volt a nagybányai Református Egyházközség lelkésze. A múlt század elsõ évtizedeiben az Igehirdetõ címû folyóiratot szerkesztette. 1911-ben a nagybányai Nánásy István nyomdája adta ki az Ünnepnapok - tíz alkalmi egyházi beszéd címû mûvét. Az egyik beszédet, Az örökkévaló tornácai címût templomszenteléskor mondta el.
A lelkész így idézte fel megismerkedését Móricz Zsigmonddal: „Mindjárt megérkezése után felkeresett, és elsõ találkozásunk alkalmával szívembe zártam ezt a kedves, szellemes fiatalembert, és igyekeztem minden tõlem telhetõ módon kedvébe járni. Feleségem és a három apróság is hamar megszerette a gyerekek nyelvén pompásan beszélõ és velük mesterien bánni tudó fiatal férjet és édesapát. Pláne mikor a Kodak is elõkerült, és Zsiga bácsi nyakra-fõre fényképezte õket, és mindenkit, akinek képe valami okból érdekelte.”
Móricz 1907. augusztus 17. és 1909. július 6. között négy levelet írt D. Soltész Elemérnek.
Az 1907. augusztus 17-én keltezett levele bevezetõjében az író „üdvözli kedves, öreg barátját, az Igehirdetõ belsõ munkatársát.”
A lelkész három kisgyerekét így idézi fel: „És aztán sorra csókolván a kis pikéket, elárulom, hogy a feleségem azt mondta arra a bizonyos Piké mesére, hogy «nem illik ilyen leplezetlenül bemutatni a saját életet...»
Az arcképetek itt, azaz ott díszlik az íróasztalom fölött. Sok bókot mondott minden egyes tagjára kis feleségem, de én nem leszek pletykás!”
Móricz a lelkész Pikének nevezett lányát A kis Piké címû meséjében elevenítette fel.
A levél többi része is tréfás hangnemû: „Hát a bányai fürdõ használ-e bizonyos csúzos betegségeknél? Ne komendáljak oda pár ezer fürdõvendéget, esetleg föld körülutazó deákokat? Kívánom, hogy «Dávid bátyó» ruganyos léptekkel járjon, mint Õfelsége szokott. Hát a nagytiszteletû asszonyom csakugyan érdeklõdne a galamb papné kollegina iránt? Hálás vagyok Õnagysága helyett, õ nyilván nagyon viszonozza az érdeklõdést, és még megérhetjük az idõt, hogy nyaralni oda rándul a mi kis papnénk.”
Dávid bátyó, Sátor Dávid Soltész sógora szinérváraljai lelkész volt. A galamb papné címû regényének fõszereplõjét részben feleségérõl mintázta.
Boczor József
(Bányavidéki Új Szó)
Kapjon hitelt csalás nélkül Hogyan kaptam kölcsönt Miklósné Halaszgéza Pénzügy, csalók kezébe kerültem, amíg nem (...)
Kapjon hitelt csalás nélkül Hogyan kaptam kölcsönt Miklósné Halaszgéza Pénzügy, csalók kezébe kerültem, amíg nem (...)
Szerezzen hitelt csalás nélkül Hogyan kaptam kölcsönt Miklósné Halaszgéza Pénzügy, csalók kezébe kerültem, amíg nem (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek