Noileg
2025. január 22., szerda Vince napja
árfolyam:
1 euro = 4.9768 RON
1 dollár = 0.0483 RON
100 forint = 1.2105 RON

Erdélyi Értéktár Mozgalom

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A magyar nemzeti értékek, és azokon belül a hungarikumok olyan megõrzendõ és egyedülálló nemzeti kincsek, amelyek ezer szállal kötõdnek tájainkhoz, történelmünkhöz, társadalmunkhoz, kultúránkhoz, és amelyekhez mi magunk is ezer érzelmi szállal kötõdünk.


Minden közösségnek vannak értékei, melyeket nem csak meg kell õrizni és másokkal is megismertetni, de használni is kell õket. Élni is kell velük.

ERDÉLYI ÉRTÉKTÁR MOZGALOM

- Kriza János Néprajzi Társaság -

Találkozunk 2015. november 12-én, délután 18.00 órától a Teleki Magyar Házban!

- az értékfeltáró mozgalom elindításának és mûködtetésének jogi háttere

- az értékgyûjtés és az értéktár építés célja

- már mûködõ kezdeményezések

- szakmai és módszertani segítségnyújtás a helyi, megyei és táji értékek felkutatásában, dokumentálásában, értéktárakba történõ rendezésében.

Szeretettel várunk minden érdeklõdõt!

– Érték, ami összetart –

 

A magyar nemzeti értékek, és azokon belül a hungarikumok olyan megõrzendõ és egyedülálló nemzeti kincsek, amelyek ezer szállal kötõdnek tájainkhoz, történelmünkhöz, társadalmunkhoz, kultúránkhoz, és amelyekhez mi magunk is ezer érzelmi szállal kötõdünk.

 

A magyar, s ezen belül az erdélyi értéktár, legyen akár egy sima nyomtatott papírlap – amiként azt Hegedüs Csilla, az RMDSZ kultúráért felelõs ügyvezetõ alelnöke a minap megfogalmazta –, mindenképpen a közös emlékezet lenyomata: arról szól, hogy mi az ami meghatároz bennünket, erdélyi magyarokat. Mi az a hozomány, aminek alapján azt mondhatjuk, lám, nem éltünk itt hiába ezer évig.

Természetes igény, hogy ezeket az értékeket rendszerbe soroljuk, lajstromozzuk.  És az is természetes, hogy értéktár nem csak egy van. Mert más dolgokat akar megõrizni Szatmár – és más dolgokat a Nagybánya környéki Bányavidék.

Elõbbinek lehet a szatmárhegyi pálinka, vagy az ecsedi láp a fontos – amelynek helyreállításáért évek óta küzdenek a természetvédõk –, vagy anyaországi oldalon a szatmárcsekei csónakos fejfás temetõ – amelynek eredetére máig nincs egyértelmû magyarázat.

Utóbbinak talán a koltói Petõfi-romantika, az itteni sajátos bányász hiedelem- és mondavilág jelent nagyobb értéket, a Hollósy-féle festõiskola, vagy hát igen… khm… a „piros kupolás” református templom, amelybõl olyannyira csak egy van ezen a világon, hogy ezerszám köszön vissza nagybányai festõk mûveirõl, azok szinte kötelezõ motívumaként.

Minden közösségnek vannak értékei. Melyeket nem csak meg kell õrizni és másokkal is megismertetni, de használni is kell õket. Élni is kell velük.

A Kriza János Néprajzi Társaság – a magyar Földmûvelésügyi Minisztérium megbízásából – felvállalta az Erdélyi Értéktár létrehozását, ezen belül legfontosabb feladataként a magyar nemzeti értékfeltáró és értékmegõrzõ mozgalom erdélyi elindítását, népszerûsítését, megszervezését és szakmai felügyeletét.

Konferenciák, kiállítások, népszerûsítõ rendezvények megszervezése, ismertetõ anyagok elõállítása és terjesztése, képzések, rendszeres konzultációk révén épülne ki lassan az az értékgyûjtõ hálózat és mozgalom, melynek elsõ állomására vidékünkön 2015. november 12-én, csütörtök délután 18.00 órától kerül sor a Teleki Magyar Házban!

Az eseményen a Kriza János Néprajzi Társaság képviselõi a helyi magyar értékekre kívánják ráirányítani a civil szervezetek, az érdeklõdõ hallgatóság figyelmét: ismertetik az értékfeltáró mozgalom elindításának és mûködtetésének jogi hátterét, az értékgyûjtés és az értéktár építés célját, bemutatnak már mûködõ kezdeményezéseket, helyszíni beszámoló és szórólapok segítségével ismertetik ezek eredményeiket. A jövõben pedig szakmai és módszertani segítségnyújtást biztosítanak azokak a civil szervezeteknek, amelyek vállalják helyi, megyei és táji értékek felkutatását, szakszerû dokumentálását, értéktárakba történõ rendezését és ezeknek az értékeknek a helyi közösségek mindennapjaiba történõ beépítését.

A program egyik legfõbb üzenete: még a legkisebb közösségeknek is vannak értékei, függetlenül attól, hogy hány tagja van, hol, milyen vidéken található, milyen hírnévvel, vagy vonzerõvel rendelkezik. Így minden településnek van esélye arra, hogy értékfeltáró mozgalmat indítson s kialakítsa saját értéktárát.

Szeretettel várunk az eseményre pedagógusokat, lelkipásztorokat, képzõmûvészeket, civil szervezetek képviselõit, helytörténet iránt érdeklõdõ embereket, diákokat, minden kedves érdeklõdõt! Legyen az érték, ami öszszetart minket

 (TMH / Dávid Lajos)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek