Keddi ülésén ismét Magyarországgal foglalkozott az Egyesült Államok Kongresszusa Külügyi Bizottságának albizottsága. A meghallgatás azonban jóval konstruktívabb volt mint a korábbi években, valódi szövetségesi légkörben zajlott - jelentette a Századvég Alapítvány. A magyar-amerikai politikai kapcsolatok is a kiváló biztonságpolitikai, illetve gazdasági kapcsolatok szintjére emelkedhetnek a jövőben - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM).
Az albizottság tagjai a meghallgatás tanúi által felhozott, a korábbi években már felmerült kritikai megjegyzések döntő többségét nem osztották, és a két ország kapcsolatát vizsgálva számos olyan új, pozitívan értékelhető területet azonosítottak, amelyek alkalmasak arra, hogy a két ország baráti kapcsolatát és közeledését erősítsék - áll az Alapítvány közleményében.
Az albizottság tagjai és a meghallgatott tanúk is szinte teljes egyetértésben ismerték el, hogy az elmúlt hónapokban a magyar-amerikai kapcsolatok a pesszimista várakozásokkal ellentétben a normalizálódás irányába mozdultak el.
Hozzátették: ez nem azt jelenti, hogy minden korábbi probléma megszűnt volna, de az amerikaiak láthatóan csökkentettek a Magyarországra helyezett diplomácia nyomáson, és a magyar fél is számos olyan lépést tett, amellyel jól bizonyította transzatlanti elköteleződését.
Ezek közül is kiemelkedő az ISIS elleni misszióban való katonai részvétel, valamint a NATO felé fennálló, a védelmi kiadások növelésére tett vállalások teljesítésére tett magyar erőfeszítések, és az Oroszországgal szembeni uniós fellépés magyar támogatása.
A fentieken túlmenően az albizottság tagjai Magyarország számos, amerikai szempontból nagyra értékelt eredményét is kiemelték. Így például elismerően nyilatkoztak az európai embercsempészet elleni magyar küzdelem sikeréről - áll a közleményben.
A külügyi tárca bizakodó
A magyar-amerikai politikai kapcsolatok is a kiváló biztonságpolitikai, illetve gazdasági kapcsolatok szintjére emelkedhetnek a jövőben - közölte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) szerdán.
A tárca egyúttal hangsúlyozta: az Európai Bizottság megvizsgálta a magyar jogszabályokat, és konzultációt követően a két fél megállapodásra jutott minden fontos kérdésben.
"Ennek alapján egyértelmű tehát, hogy az érvényben lévő magyar szabályozás megfelel az európai jognak és az európai értékeknek" - tudatták. A KKM üdvözölte, hogy a keddi meghallgatáson az amerikai külügyminisztérium térségért felelős helyettes államtitkára méltatta a két ország két és fél évtizedes múltra visszatekintő szövetségesi viszonyát.
Magyarország is barátként, fontos szövetségesként tekint az Egyesült Államokra, a biztonságpolitikai és gazdasági együttműködés zökkenőmentes - emeli ki a tárca közleménye, amely leszögezi: Magyarország a NATO tagjaként a jövőben is arra törekszik, hogy szövetségeseivel, köztük kiemelten az Egyesült Államokkal szorosan együttműködve hozzájáruljon az észak-atlanti térség stabilitásának megőrzéséhez, biztonságának növeléséhez.
A magyar kormány eltökélt, hogy fejleszti a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, ennek sikerét bizonyítja, hogy az amerikai vállalatok folyamatosan bővítik magyarországi beruházásaikat, és már 90 ezer embernek adnak munkát az országban.
A KKM szerint természetes, hogy "még az ilyen szoros baráti kapcsolatokat ápoló országok között is lehetnek véleménykülönbségek". Az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar kormány egyes lépéseit Washington kritikával szemléli - olvasható a kommünikében, amely hangsúlyozza: Magyarország az Európai Unió politikai integrációjához tartozik, így a magyar kormányzati, parlamenti döntéseknek az európai jogszabályoknak kell megfelelniük. A KKM közölte: a magyar-amerikai viszonnyal kapcsolatban a magyar kormány célja továbbra is az, hogy a felmerülő vitákat párbeszéd útján kezelje. Így a politikai kapcsolatok is a kiváló biztonságpolitikai és gazdasági kapcsolatok szintjére emelkedhetnek a jövőben - zárul a tárca közleménye.
Szövetségesek vagyunk, a vitás kérdéseket nyíltan kell megbeszélni
Az amerikai képviselőház külügyi bizottságának európai és eurázsiai albizottsága által rendezett meghallgatáson a résztvevők egyetértettek abban, hogy az Egyesült Államok és Magyarország szövetségesek, és nyíltan kell tisztázniuk a felmerülő vitás kérdéseket.
A meghallgatáson Szemerkényi Réka washingtoni nagykövet elmondta, hogy Magyarország nyitott a "barátok közötti vitára", a két ország közös értékeket képvisel, és hangsúlyozta, fontos az együttműködés a stratégiai érdekek alapján. A diplomata sziklaszilárdnak nevezte a magyar kormány demokrácia melletti elkötelezettségét.
Hoyt Brian Yee, az amerikai külügyminisztérium európai és eurázsiai ügyekért felelős helyettes államtitkára méltatta a két ország biztonságpolitikai együttműködését, de aggodalmát fejezte ki a demokratikus intézmények magyarországi "eróziója" miatt.
magyarhirlap.hu
ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek