GaGa
2024. július 16., kedd Valter napja
árfolyam:
1 euro = 4.9655 RON
1 dollár = 357.7186 RON
100 forint = 0.0545 RON

Quaestor-ügy: egyre nagyobb a zűrzavar

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Egymásnak ellentmondó információk láttak napvilágot arról, hogy mikor kerültek a hatóságok látókörébe a Quaestor gyanús hitelügyletei. Sajtóhírek szerint Kehi-vizsgálat és nyomozás is indult, a rendőrség és az ügyészség ez utóbbit cáfolja.


Csak idén márciusban robbant ki a Quaestor-botrány, pedig már négy évvel ezelőtt is vizsgálódtak a különböző hatóságok a brókercég körül. Még 2011 júliusában, a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) új vezetésének sajtótájékoztatójáról szóló tudósításban adtunk hírt arról, hogy több feljelentést is tett a bank csalás, hűtlen kezelés, előnytelen szerződések miatt, ezek egyike volt az a 16,9 milliárd forintos hitel is, amit a győri stadionrekonstrukció céljára kapott a Quaestor-csoport az MFB-től. A feljelentések között olyan ügyek voltak még, mint a ceglédi Best Western Aquarell Hotel 2,1 milliárd forintos, a Rác fürdő hatmilliárdos, az adonyi magtárház tizenegymilliárdos, a szolnoki papírgyár 10,6 milliárdos és az egerszalóki hotel 7,2 milliárdos kockázatos kölcsöne, valamint a pétfürdői Nitrogénművek 17,1 milliárd forintos kezességvállalása. A fejlesztési bank új vezetése a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) azon vizsgálatra alapozta a feljelentéseket, amelyet Fellegi Tamás akkori fejlesztési miniszter kérésére indíttatott Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter.

Egyébként az Index.hu úgy tudja, hogy a Quaestor-vizsgálat során kihallgatták a pénzintézet összes olyan vezetőjét és alacsonyabb beosztású alkalmazottját, akinek bármi köze lehetett a Gyurcsány-kormány idején nyújtott hitelhez. A portál felhívja a figyelmet, hogy érdekes módon a hitelt felvevő Quaestor-csoporthoz nem jutottak el a nyomozást végzők, holott kormánypárti politikusok szerint a Quaestor nem törlesztette a hitelt. Pedig ha akkor vizsgálni kezdik a cég könyvelését, minden bizonynyal korábban derült volna fény a csalásra, és a befektetőket ért kár is kisebb lehetne.

Fokozza az ügy körüli zavart, hogy a négy évvel ezelőtt indított nyomozásról szinte egyetlen szerv sem akar tudni. Az Index.hu által megkeresettek közül a rendőrség egyelőre türelmet kért, mondván, keresik az ügyre vonatkozó dokumentumokat. A Hír TV tegnapi kérdésére azonban a rendőrség már egyértelműen nyilatkozott, és eszerint nem érkezett feljelentés hozzájuk sem a Kehitől, sem az MFB-től. Úgy tűnik, az üggyel az ügyészség sem foglalkozott. A portál kérdésére Fazekas Géza ügyészségi szóvivő azt mondta: az ügyben sem a Legfőbb Ügyészségre, sem a Fővárosi Főügyészségre, sem a Központi Nyomozó Főügyészségre, sem pedig a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészségre nem érkezett feljelentés. A Kehi válasza szerint valóban foglalkoztak az üggyel 2010–2011-ben: tudomásunk szerint a hitelügyletekkel kapcsolatban hűtlen kezelés, illetve tartozás fedezetének elvonása bűncselekmények gyanúja miatt összesen hat büntetőeljárás indult, a hivatal megállapításai szerint az ügyletek eredményeként az MFB-t (és így közvetetten a magyar államot) mintegy 47 milliárd forint vagyoni hátrány érte. A szervezet arra is kitért, hogy két esetben megszüntették a nyomozást, de ezek között nem található az ETO Park ügye.

Az esetről tegnap a Kehi közleményt is kiadott, amely szerint az adonyi magtárház, a Rác fürdő, a szolnoki papírgyár és a győri stadionépítés ügyében valóban vizsgálódtak, de feljelentéseket csak később tettek, a győri ügyben például csak idén. (Megjegyezzük, a 2011 júliusában született cikkünkben leírtakat az MFB eddig nem cáfolta, az Index kérdésére pedig a szervezet szóvivője elismerte a feljelentés tényét is.) A Kehi a Demokratikus Koalíció azon értesülését is cáfolta, hogy 2012-ben leállították volna a Quaestornak nyújtott hitel ügyében indított vizsgálatát.

Érdekes fejlemény, hogy bár úgy tűnik, az előző vizsgálat még véget sem ért, máris újabb indult. A botrány kitörése után ugyanis Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter ismételt Kehi-vizsgálatot kezdeményezett, Rogán Antal frakcióvezető pedig vizsgálóbizottság létrehozását indítványozta, amely azóta meg is alakult.

Remélhetőleg az ismételt vizsgálatok nemcsak azt derítik ki, voltak-e szabálytalanságok a csaknem 17 milliárd forintos hitel odaítélésénél, de arra is rámutatnak, melyik hatóságnak, szervezetnek a felelőssége, hogy idáig játszhatta piramisjátékát a Quaestor. Az általunk megkérdezett brókerek mindenesetre úgy vélik, a felügyeleti hatóságnak minden eszköze, adata megvan arra, hogy ezeket a szabálytalanságokat észrevegye. Különösen akkor, ha a hitelt nyújtó MFB még 2011-ben sajtótájékoztatón közölt információkat az ETO Park kétes hitelügyletéről. Az is fontos kérdés, hogy mely szervezetnek lett volna joga, lehetősége többet tenni azért, hogy visszakerüljön az államhoz a gyanús körülmények között folyósított csaknem 17 milliárd forint. Ha mindezekre már tudjuk a választ, akkor már csak arra kell fényt deríteni, hova tűnt 210 milliárd forint a Quaestor számlájáról  alig négy hónap alatt.

mno.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Komoly hitel ajánlat Üdvözlöm! A különböző pénzügyi gondok leküzdése és a jövőre vonatkozó céljainak (...)

Hitel ajánlat Hitelek és finanszírozás. Pénzügyi problémáid vannak. Pénzügyi hiteleket, (...)

Komoly hitel ajánlat Üdvözlöm! A különböző pénzügyi gondok leküzdése és a jövőre vonatkozó céljainak (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek