Zárva a horvát–magyar zöldhatár, ideiglenes ellenőrzés a szlovén szakaszon, folyamatos készenlétben a rendőrség és a honvédség.
Semmiféle elmarasztalás nem érkezett az Európai Uniótól a horvát-magyar zöldhatár lezárása vagy éppen az ideiglenes határellenőrzés Szlovénia felé való visszaállítása miatt – hangsúlyozta lapunknak nyilatkozva Kovács Zoltán kormányszóvivő, aki egyébként sikeresnek ítéli a legújabb magyar intézkedéseket az illegális bevándorlás feltartóztatása érdekében.
Sikeres a déli határzár, a horvát-magyar zöldhatár szombat éjféltől történő lezárása óta tulajdonképpen nullára csökkent az illegális migráció hazánk felé – nyilatkozott lapunknak tegnap délután Kovács Zoltán kormányszóvivő. „De nem vagyunk naivak, tudjuk, hogy bár a hazai közvélemény számára immár korántsem olyan látványos a probléma, mint augusztusban vagy szeptemberben, a népvándorlási krízis ettől még növekvő tendenciát mutat. A magyar lépések tehát legfeljebb a második legjobb megoldást jelentik, az első az lenne, ha az Európai Unió közös erővel védené a külső határait. Amíg azonban erre nem kerül sor, tennünk kell valamit” – fogalmazott.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton bejelentette: a hazánkhoz hasonlóan a schengeni övezethez tartozó Szlovénia felé, ideiglenes jelleggel, visszaállították a határellenőrzés lehetőségét. „Ez egyfajta jogi keretet ad ahhoz, hogy ha embercsempészeti, illegális határátlépési kísérletet észlelnek a hatóságok, megtehessék a szükséges intézkedéseket. Ilyen történt már a német-osztrák, vagy éppen az osztrák-magyar határnál is. A lépésről értesítettük Szlovéniát és az uniót is” – részletezte a kormányszóvivő, megjegyezve, a jelentős áruforgalom miatt azonban a „lehető legkisebb zavart szeretnénk” a közlekedésben.
Felvetésünkre a horvát zöldhatár lezárása kapcsán hangsúlyozta, nem kaptunk semmilyen elmarasztaló jelzést az EU részéről, ami szerinte nem meglepő, hiszen a határok védelme tagállami hatáskör. És ahogy a magyar példa is mutatja: még a jelenlegi keretek között is lehetséges a schengeni övezet védelme. Kérdésünkre, jelenleg hány rendőr, illetve katona teljesít szolgálatot a déli határnál, Kovács úgy fogalmazott: kellő számú. Hozzátette, a rendszert úgy alakították ki, hogy ameddig szükséges, fenn tudják tartani a készültséget, anélkül, hogy az ország más pontjain érzékelhető változás történne a közbiztonságban.
A visegrádi országok hatóságainak határőrizeti „besegítése”, illetve az ezzel kapcsolatos, a parlamenti felhatalmazást hiányoló ellenzéki aggályok kapcsán pedig leszögezte: a kormány mindenben a hatályos uniós és magyar jogszabályoknak megfelelően járt, illetve jár el. A külföldi szervek esetében egyébként egyfajta támogató szerepről van szó – mondta.
Kitért arra is, a rendőrség fel van készülve arra, ha a röszkei „migráns-támadáshoz” hasonló helyzet alakulna ki a horvát szakaszon, folyamatosan követik az eseményeket. Megerősítette, a kormány valamennyi ülésén áttekinti a bevándorlással kapcsolatos aktuális helyzetet, így vizsgálják majd annak lehetőségét is, hogyan lehetne mihamarább bezárni a lakott területeken lévő befogadóállomásokat. Jelenleg egyébként valamivel több mint ötszáz fő tartózkodik ezekben, ami a kapacitás ötödének kihasználását jelenti.
Vis maior keret az önkormányzatoknak
Bakondi György miniszterelnöki főtanácsadó a Kovács Zoltánnal közösen tartott, vasárnap délelőtti, nagykanizsai tájékoztatón tudatta: péntek nulla órától szombat nulla óráig a szerb, a horvát és a szlovén határszakaszokon összesen 870 illegális bevándorlóval szemben kellett intézkedni. Ennek többsége az a 859 migráns, akiket nem sokkal péntek éjfél után, a határzár elrendelésekor Zákánynál még beengedtek Magyarország területére, de már ők sincsenek a térségben. Az idén eddig 176 424 fő nyújtott be menekültügyi kérelmet, de ez utóbbi eljárások többségét meg kellett szüntetni, mert az érintettek „eltűntek”. Az önkormányzatoknak megvan a lehetőségük arra, hogy vis maior és egyéb alapokból a kiadásaik megtérítését kérjék, erről hamarosan dönteni is fognak – jelezte Kovács. Felidézte, a kormány legutóbb tizenhétmilliárd forintot hagyott jóvá a migrációs helyzet, illetve az ezzel összefüggő károk rendezésére.
Röviden. Hollik István: Az unióban még mindig látszatintézkedések születnek
- Az Európai Unió legutóbbi csúcstalálkozóján kiderült, hogy egyre többen támogatják a magyar álláspontot, de a legfőbb döntéshozók továbbra is tétlenkednek – közölte tegnap Hollik István, a Fidesz-KDNP országgyűlési képviselője. Elmondta: a visegrádi országok összefogtak, álláspontjuk szerint az uniónak meg kell védenie a schengeni határokat. Az intézkedéseket fontosság szerint kell rangsorolni, első helyen szerepel a közös határok védelme. A visegrádi országok támogatják Magyarországot, mert nagy nyomás helyezkedik rá. Ezzel szemben az unió legfőbb döntéshozói nem határoztak a török-görög határ lezárásáról és a közös határellenőrzésről sem, ehelyett „látszatintézkedésekkel”, így a kvótarendszerrel vannak elfoglalva. Hollik szerint vannak, akik ideológiai alapon vagy pártpolitikai érdekek mentén támadják a V4-ek megállapodását, mint például Ausztria és Horvátország. A kormánypártok magára hagyták az uniót a menekültválság kezelésében – reagált a Hollik István által mondottakra az Együtt – a Korszakváltók Pártja. Közleményükben azt írták: Hollik István téved abban, hogy Magyarország menekültpolitikája európai minta lenne.
- Több mint hatezer-háromszáz illegális bevándorlóval szemben intézkedtek a rendőrök pénteken. A magyar-horvát határon 6290, a magyar-szerb határszakaszon pedig huszonhárom embert tartóztattak fel – közölte honlapján az Országos Rendőr-főkapitányság szombaton. Azt írták: a magyar-szerb határszakaszon szeptember 15. óta 749 ember ellen indítottak büntetőeljárást.
- A bevándorlás kérdésének kezeléséhez először is ki kellene mondani, hogy Európa háborúban áll, Angela Merkel német kancellárnak pedig le kellene mondania – jelentette ki Földi László volt titkosszolgálati vezető a Kossuth rádió Európai idő című műsorában, megerősítve azt amit korábban lapunknak kifejtett. Hangsúlyozta: a háború alatt nem azt érti, hogy lőni kell, de „Európát meg kell védeni, mert Európát megtámadták”, egy válsághelyzetben pedig „egészen más rendtartást kell kialakítani”. Földi László egyértelműnek nevezte, hogy Európa jelenlegi vezetője Angela Merkel német kancellár, de szerinte ilyen helyzetekben lehetőleg érzelmektől mentes, kristálytiszta logikájú válaszokat kell adni. Úgy látja, Merkel ma gátja egy egységes, „a védelem logikája” szerinti koncepció kialakításának. Kovács István, az Alapjogokért Központ stratégiai igazgatója úgy fogalmazott: „Nagy baj, ha háború van, mert az Európai Uniónak nincs hadserege, nincs felkészülve erre a helyzetre”. A német kancellár lemondását szorgalmazó véleményre úgy reagált, hogy ő nem menne el eddig, mert nem látja, ki jönne Angela Merkel után, ki léphetne a helyére.
- Magyarország schengeni külső határain január elsejétől a múlt hét szombat éjfélig összesen 390 646 illegális bevándorló ellen intézkedett a rendőrség. Az új büntető törvénykönyv alapján szeptember 15-étől szombaton éjfélig összesen hétszázötven ember ellen indítottak büntetőeljárást a magyar–szerb határszakaszon – tudatta honlapján tegnap az Országos Rendőr-főkapitányság.
magyarhirlap.hu
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek