Orbán Viktor: Az európai béke alapfeltétele a kiegyensúlyozott kapcsolat Oroszországgal.
Egyetértett Vlagyimir Putyin orosz elnök Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel csütörtökön Budapesten folytatott megbeszélésén abban, hogy erősíteni kell az együttműködést a nemzetközi terrorizmus elleni harcban. Erről Putyin beszélt a megbeszélést követő sajtótájékoztatón. A magyar kormányfő megbecsülendőnek nevezte a Magyarország és Oroszország közötti kapcsolatokat, s elmondta: a két országnak nehéz nemzetközi környezetben kell együttműködnie, mert, mint fogalmazott, Európa nyugati felén erőteljes oroszellenes politika vált divatossá.
Magyarország nyílt és transzparens kapcsolatokra törekszik Oroszországgal ezért évente egyszer a legmagasabb szinten áttekintik a kapcsolatok állását - szögezte le Orbán Viktor kormányfő a Putyin elnökkel folytatott egyeztetéseket követően.
Tavalyi oroszországi látogatását viszonozta most az orosz elnök - emlékeztetett. Közölte: a két, illetve egy éve kötött megállapodásokat mindkét fél teljesítette, aláírták a regionális együttműködési kérdésekről szóló dokumentumokat, Magyarország főkonzulátust nyitott Kazanyban, aláírták a külügyi konzultációs tervet. "Megállapítottuk, hogy a nukleáris együttműködésben már csak egy akadályt kell elhárítani" - mondta a kormányfő, aki szerint 2018-ban megkezdődhet a paksi bővítés tényleges építési szakasza is. A miniszterelnök hangot adott azon meggyőződésének, hogy a megállapodások megfelelnek az Európai Unió elvárásainak, amely a fennmaradt egyetlen nyitott kérdésről hamarosan döntést hoz. A kormányfő azt is elmondta, hogy megkezdődnek a tárgyalások a 2021 utáni, Oroszországból Magyarországra irányuló gázszállításról.
Orbán Viktor beszélt arról is, hogy nem gazdasági gondokat nem lehet gazdasági szankciókkal orvosolni, mert annak mindenki csak a kárát látja. "Nehéz sikeresnek látni Magyarországot úgy, hogy a világ legfontosabb országaival ne alakítsunk ki sikeres és gyümölcsöző gazdasági kapcsolatokat" - szögezte le a kormányfő, utalva az Európai Unió oroszellenes gazdasági szankcióira, hozzátéve, hogy "a két ország kereskedelmében tőlünk független okokból 6.5 millárd dollár értékű veszteség érte" Magyarországot.
A magyar kormányfő megbecsülendőnek nevezte a Magyarország és Oroszország közötti kapcsolatokat, hozzátéve, hogy a két országnak nehéz nemzetközi környezetben kell együttműködnie, mert, mint fogalmazott, Európa nyugati felén erőteljes oroszellenes politika vált divatossá.
A magyar kormányfő leszögezte: a magyar mezőgazdasági cégek beruházásai után a magyar vízipar is fejlesztési lehetőségekhez jut Oroszországban, amennyiben állja a versenyt. Orbán Viktor ezt áttörésnek ítélte a külkereskedelem szempontjából. "Az elmúlt évek kockázatot is vállaló, odaadó munkájának eredményeképpen az orosz-magyar kapcsolatokból mindent megmentettünk és megvédtünk, ami lehetséges volt, és jó kiindulópontot foglaltunk el ahhoz, hogy amikor a világ visszatér az együttműködés logikájához", akkor a magyar gazdaság jó pozícióból induljon el az orosz piacokon, emelte ki Orbán.
Orbán Viktor kitért arra is, a kulturális együttműködésben tett vállalások is teljesültek, ösztöndíjakat ítéltek meg egymás diákjainak, és a magyar kormány döntött magyarországi orosz ortodox templomok felújításáról, az ehhez szükséges forrásokat elkülönítette. Kérdésre válaszolva a miniszterelnök úgy fogalmazott: "minden nemzeti büszkeséggel egyetemben" világosan látni kell, hogy Oroszország és Magyarország más dimenzióban mozog, és nagy erény, "ha az ember tudja azt, hol a helye". Ezért Magyarország csak olyan célokat tűz ki maga elé, amelyek megfelelnek az ország súlyának, méretének, befolyásának. Amikor Vlagyimir Putyin tájékoztatta a szíriai helyzetről, akkor e tekintetben Magyarország az ottani politikai, béketeremtő akciók közül a keresztények védelmére vonatkozóhoz tud csatlakozni, mert "ehhez értünk, ehhez van kapacitásunk" - magyarázta. Hozzáfűzte: Magyarország kapcsolódik néhány nemzetközi kérdéshez ott is, ahol nem tud domináns szerepet játszani. -
A paksi bővítéshez nyújtott hitelről esetleges kiváltásáról azt mondta, hogy Magyarország pénzügyi helyzete a gazdasági térben sokat javult az elmúlt időszakban, de van egy megállapodás Oroszországgal, és ez "egy jó megállapodás", ezt nem akarják kockáztatni, hanem a végrehajtására törekednek.
A gázszállításról elmondta: nem kerülhető el a kérdés, hogy mennyire stabil az Ukrajnán keresztül érkező energiaszállítás a térségünkbe, és "számos bizonytalanságot ismerünk". Magyarország érdekelt a diverzifikációban, de a Déli Áramlat vezetéket az EU megakadályozta. A magyar és a szlovák hálózatot összekötötték, ha úgy adódik, északról érkező gázszállítmányt is tudunk fogadni, és Oroszország ettől nem zárkózik el - mutatott rá.
Orbán Viktor végül azt is közölte, hogy nekünk az a fontos, hogy az orosz nyersanyag Magyarországra minden körülmények között eljuthasson, és ezt az orosz elnök garantálta. Mivel Horvátország és Románia nem biztosítja a kétirányú gázszállítást, kulcsfontosságú, ha Putyin kijelenti, hogy Magyarország mindig hozzájut a szükséges olajhoz és gázhoz, és "élni is fogunk ezzel a lehetőséggel" - hangoztatta a kormányfő.
Putyin: Nagy figyelmet kapott a tárgyalásokon a paksi bővítés
Vlagyimir Putyin arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy az egyeztetéseken nagy figyelmet kapott a paksi atomerőmű két új blokkal való bővítése. Az orosz elnök elmondta, hogy a gazdasági együttműködés elsődleges figyelmet kapott a megbeszéléseken, és nagy figyelmet szenteltek a két új paksi atomerőmű-blokk építésének. A 12 milliárd euró értékű beruházás tízezer új munkahelyet teremt - mondta az orosz elnök.
Putyin emlékeztetett arra, hogy az utóbbi három évben felére csökkent a kétoldalú kereskedelmi forgalom értéke, és visszaestek a beruházások is. Ez kedvezőtlen mindkét országnak, ezért a megbeszéléseken kidolgozták a kölcsönös áruforgalom és a befektetések erősítésének lehetőségeit is.
Az orosz elnök azt is elmondta, hogy megállapodtak az ipari együttműködés fokozásáról a a technológia-intenzív ágazatokban. Az eredményeket sorolva megemlítette, hogy Oroszországban újítják fel a budapesti metrószerelvényeket, orosz és magyar vállalatok közösen indultak vasúti vagonok felújítására kiírt tenderen harmadik országban, magyar vállalkozások aktívan működnek Oroszország gyógyszeriparában és agráripari szektorában. A 19 magyarországi megye több mint 50 oroszországi közigazgatási egységgel alakított ki közvetlen együttműködést, amit támogat az orosz vezetés. Putyin méltatta a kulturális, tudományos és oktatási téren kialakult együttműködést is, megjegyezve, hogy élénkül az orosz nyelv iránti érdeklődés Magyarországon.
Az orosz államfő kiemelte: vendéglátójával egyetértett abban, hogy erősíteni kell az együttműködést a nemzetközi terrorizmus elleni harcban. "Egyetértettünk abban, hogy egyesíteni kell erőfeszítéseinket" - jelentette ki Putyin, aki tájékoztatta Orbán Viktort a kelet-, illetve délkelet-ukrajnai helyzettel kapcsolatos orosz álláspontról.
Ugyancsak tájékoztatta vendéglátóját Oroszországnak a közel-keleti eseményekkel kapcsolatos álláspontjáról.
Az orosz államfő reményét fejezte: a közel-keleti térség problémáinak megoldása hozzá fog járulni az európai migrációs válság enyhüléséhez.
"Magyar partnereinkkel együttműködünk az említett területeken" - jelentette ki Putyin.
Putyin: Magyarország megbizható, stabil partner
Az orosz elnök kiemelte: az orosz földgáz "mindig 100 százalékosan és megbízhatóan" meg fog érkezni a magyar piacra. Hozzátette: Moszkva nem tűzött ki politikai célt arra vonatkozóan, hogy az orosz gáz ne Ukrajnán menjen keresztül érkezzen, ha ez az útvonal gazdaságilag kifizetődő és megbízható.
(magyarhirlap.hu)
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek