Martin Schulz beszélni akar Orbán Viktorral, a The Guardian pedig félrevezető cikket jelentetett meg a témában
Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke szerdán Strasbourgban közölte: telefonbeszélgetést kezdeményezett Orbán Viktor miniszterelnökkel a halálbüntetésről szóló kijelentései miatt. A kormányszóvivő szerint valótlanságokat állított a brit The Guardian szerdán, honlapján megjelent cikke, amiért a kormány lépéseket tesz.
Az EP szerda délelőtti ülésének kezdetén Jörg Leichtfried osztrák szociáldemokrata EP-képviselő első felszólalóként, a nemzetközi média jelentéseire hivatkozva azt mondta, hogy Orbán Viktor felvetette a halálbüntetés visszaállításának gondolatát. Leichtfried szerint ez ellentétes lenne az európai joggal, "barbarizmussal" érne fel.
Schulz erre adott válaszában közölte: ő is olvasta az erről szóló beszámolót, és Orbán Viktor titkárságánál reggel kezdeményezte, hogy telefonon beszélhessen a magyar miniszterelnökkel. Hozzátette, hogy amint megtörténik ez a beszélgetés, tájékoztatást fog adni annak eredményéről.
A The Guardian valótlan cikket közölt szerdán a témával kapcsolatban
Kovács Zoltán azután közölte ezt az MTI-vel, hogy a brit lap honlapján megjelent cikkben a szerző azt írta, Orbán Viktor kormányfő vissza akarja állítani a halálbüntetést, és internáló táborokat akar építeni a bevándorlóknak. A cikk a magyar miniszterelnököt olyannak írja le, aki rendszeresen bírálja az Európai Uniót, és példaképnek tartja Vlagyimir Putyin orosz elnököt.
A kormányszóvivő azt mondta: a lap állításai valótlanok, "nemcsak, hogy erős csúsztatásokat tartalmaznak, hanem tudatosan félreértelmezik a miniszterelnök szavait". A kérdést nem a politika "akarja" napirenden tartani - hanem a választók, a magyar emberek teszik ezt, erre reflektált a miniszterelnök is. Ha az emberek beszélnek róla, a politikának is szükségszerű beszélnie róla - hangsúlyozta.
"Ettől még az érvényben lévő szabályokat tiszteletben tartjuk, a nemzetközi szerződésekben vállaltakat természetesen betartjuk" - jelentette ki Kovács Zoltán.
A kormányszóvivő hozzátette: "nem először fordul elő a lap történetében, hogy hamis, szélsőséges és kirekesztő vádakkal illetik a magyar kormányt, a gyöngyöspatai eseményekkel vagy a közfoglalkoztatással kapcsolatban is tettek már ilyet". A valótlan állítások miatt minden szükséges lépést megtesznek a The Guardian irányába - tette hozzá.
Halálbüntetés után migráció
A Schulz-Orbán jövőbeli párbeszéd megemlítése után az EP megkezdte a vitát a migrációs problémának szentelt múlt csütörtöki EU-csúcstalálkozó értékeléséről. E vitában ismét szóba került a magyar kormányfő. Sophie in 't Veld holland liberális EP-képviselő OrbánViktornak a menekültüggyel kapcsolatos kijelentéseit bírálta. Szerinte alapvető európai értékekről van szó, és reményének adott hangot, hogy a jobbközép, kereszténydemokrata irányzatú Európai Néppárt száműzni fogja soraiból a magyar miniszterelnököt.
A holland képviselőnő felszólalása nyomán többen jelezték, hogy kérdést kívánnak intézni hozzá. Köztük van Gál Kinga fideszes EP-képviselő, de még nem kapott szót.
Brüsszeli terítéken a magyar nemzeti konzultáció
Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője a vitában azzal fordult Manfred Weberhez, az Európai Néppárt bajor frakcióvezetőjéhez, hogy Orbán Viktor "egymilliárd forintot költ el nemzeti konzultációnak hazudott kérdésekre, amelyek azonban megoldást nem, csak további feszültséget jelentenek az európai értékek ellenében". Válaszában Weber a tagállamok polgárainak megkérdezését pozitív lépésként értékelte, de hozzátette: meg fogja kérdezni a Fidesz elnökét az ügyről.
Az ülésen heves vita bontakozott ki Nigel Farage-nak, a brit euroszkeptikusok vezetőjének a migrációval kapcsolatos felszólalása miatt. Farage ugyanis azt mondta, hogy a menekültekkel "dzsihadisták" tömegei érkeznek Európába.
A Fidesz-KDNP EP-képviselőcsoportja a migrációs témáról folytatott vita közben közleményt tett közzé, amely szerint a menekültügy kezelését illetően "nem várhatunk Brüsszelre".
"Miközben a hazánkba érkező bevándorlók aránya két év alatt meghúszszorozódott, az EU képtelen megegyezni a bevándorlás hatékony kezeléséről. A magyar kormány választ kíván találni erre a kihívásra és nemzeti konzultációt fog folytatni, hogy megismerje a magyar emberek véleményét" - olvasható a közleményben.
Magyar néppártiak: Képmutató támadás indult
A magyar néppárti EP-képviselők szerint "a magyar baloldali képviselők, Niedermüller Péter és Ujhelyi István buzdítására az EP baloldali képviselői újra kettős mércét alkalmaznak: miközben gyakran a közvélemény bevonását és a demokratikus folyamatokat kérik számon másokon, ez esetben képmutató támadást indítottak a magyar kormány kezdeményezése ellen". A Fidesz-KDNP közleményben osztották Manfred Weber néppárti frakcióvezető véleményét, miszerint - írták - "az illegális bevándorlást nem oldja meg a tömeges legális bevándorlás". Az EP néppárti frakciója - saját közleményében - azt idézte vezetőjétől, hogy "ha jobban megnyitják Európa munkaerőpiacát a legális migráció előtt, az nem oldja meg Afrika problémáit".
magyarhirlap.hu
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek