Továbbra sem dőlt el, hogy lesz-e baloldali együttműködés Budapesten. Pénteken mondhatja ki a végső szót az MSZP küldöttgyűlése. Az elmúlt napokban több szocialista politikus is élesen bírálta a megállapodás-tervezetet, mert szerintük az csak az Együtt-PM-nek, illetve Gyurcsány Ferenc pártjának kedvez, az MSZP-t viszont a szétesés, megszűnés szélére sodorhatja. A pártból kiszivárgó hírek szerint megjósolhatatlan a holnapi döntés.
Bár a héten már kétszer is bejelentette a három baloldali párt, hogy közösen indulnak Budapesten októberben, közben mégis folyamatosan egymásnak ellentmondó nyilatkozatokat tettek a megállapodásról. Miközben úgy tűnt, hogy az Együtt-PM és a Demokratikus Koalíció elégedett az alkuval, több MSZP-s politikus nemtetszését fejezte ki miatta.
Az atv.hu-nak nyilatkozó fővárosi szocialista politikusok katasztrófának nevezték az ellenzéki egyeztetés eredményét. Horváth Csaba, akit az MSZP már tavaly főpolgármester-jelöltjének nevezett ki, az MSZP pozícióvesztéséről beszélt. "Számos politikai, szakmai és egyéb pozíciót kell feladnia az MSZP-nek, vagy tudomásul vennie" - fogalmazott a politikus. Steiner Pál, aki az V. kerületi polgármester-jelöltségben bízott, szintén keményen bírálta a megállapodást, mert szerinte azzal a szocialisták megadják magukat.
Az Origo értesülései szerint többen kifejezték aggodalmukat, hogy a DK és az Együtt-PM bedarálja őket, ráadásul az MSZP sem tűnik egységesnek. A párt két fővárosi testületének elnökei különböző véleménnyel vannak a megállapodás-tervezetről. Kunhalmi Ágnes, a párt budapesti területi szövetségének elnöke méltányosnak tartja a megállapodást. Havas Szófia, a budapesti központi pártszervezet elnöke viszont diktátumnak nevezte az Együtt-PM és a DK feltételeit. Falus Ferencet pedig, akit elsősorban az Együtt-PM javasolt, esélytelennek tartja a győzelemre. Havas Szófia emellett úgy véli, az Együtt-PM túlértékeli a saját súlyát. "A Szonda-Ipsos felmérésében 2-3 százalék körül volt az Együtt-PM pártja pontosan. Én úgy gondolom, hogy ez egy elég komoly túlbecsülése a saját erejüknek, ha úgy gondolják, hogy az Együtt-PM-nek kell adni egy főpolgármester-jelöltet" - jelentette ki.
Juhász Péter szerint azonban az MSZP van túlreprezentálva a megállapodásban. Az Együtt-PM társelnöke a HírTV műsorában kijelentette: ők véglegesnek tekintik a megállapodást. Ezek után az MSZP pénteki küldöttgyűlésén múlik, hogy lesz -e újra baloldali összefogás. Juhász Péter szerint, ha nem lesz, akkor az Együtt-PM kész külön is elindulni. "Ha jóváhagyják, jóváhagyják, ha nem, az azt jelenti, hogy az MSZP bedobta a törülközőt, nem kíván együttműködni, nem akarja azt, hogy ezek a pártok együtt menjenek, és akkor mindenki külön indul" - mondta a politikus.
Egyelőre csak annyi biztos, hogy Horváth Csaba nem lesz a megállapodás akadálya, ő ugyanis csütörtök délután a közösségi oldalán bejelentette, hogy visszalép, és Falus Ferencet támogatja, mint főpolgármester-jelöltet. A Népszabadság szerint ennek ellenére megjósolhatatlan az MSZP pénteki döntése. Most minden a kerületeken múlik. Ha ugyanis a nagy kerületek, mint például Óbuda, Angyalföld, Zugló és Kőbánya összefognak, akár meg is akadályozhatják az MSZP számára kedvezőtlen alkut. Ők ugyanis a pénteki küldöttértekezleten létszámfölényben lehetnek, így az ellenzők hangja erősebb lehet. Az Index arról írt, hogy az Együtt-nél is éppen, hogy megszavazták a paktumot, a PM-sek pedig közel sem hurráoptimista hangulatban bólintottak rá. A hírportál szerint eközben Gyurcsány Ferencék a tárgyalások győztesének tartják magukat. A portálnak nyilatkozó egyik DK-s politikus azt mondta: ez a megállapodás nekik nagyon jó.
(hirado.hu)
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek