ET
2025. január 05.,  Simon napja
árfolyam:
1 euro = 4.9749 RON
1 dollár = 0.0432 RON
100 forint = 1.1992 RON

Az IMF is elismeri a magyar gazdaság teljesítményét

| Vélemények 1 | Nyomtatom | A+ | A-

Az, hogy Magyarország az utóbbi években folyamatosan elszakadt a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF), számos fontos gazdaságpolitikai lépés megvalósítását segítette, az IMF-hitel tavalyi előtörlesztése pedig befektetői szempontból fontos bizalomépítő lépés volt – mondta Orbán Gábor, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adó- és pénzügyekért felelős államtitkára szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.


Orbán Gábor emlékeztetett arra, hogy a múlt héten fejeződött be az IMF alapokmányának IV. cikkelye szerinti szokásos, éves gazdaságpolitikai konzultáció Magyarországon. Ez volt az első hivatalos tárgyalássorozat azóta, hogy Magyarország tavaly, lejárat előtt, teljes összegben visszafizette korábbi IMF-hitelekből származó tartozásait, és ezzel „IMF-programország” státusza is megszűnt.

Mint mondta: az IMF az eddigieknél konstruktívabban, nyitottabban állt a magyar félhez, és immár másképpen ítélte meg a magyar gazdaságot, elismeri a gazdaság teljesítményét. Orbán Gábor reméli, hogy hamarosan az Európai Bizottság és a hitelminősítők is „felcsatlakoznak erre az irányra”.

Dollárkötvény-kibocsátás

Orbán Gábor szólt a legutóbbi dollárkötvény-kibocsátásról is, amely már az idei év második felében jelentkező finanszírozási igények fedezetéül szolgál. Előtartalékolási célból a magyar állam 3 milliárd dollár értékű devizakötvényt bocsátott ki, ez az idei évben lejáró külföldi hitelek közel kétharmadára elég. A kibocsátás átmenetileg mintegy 2,3 százalékponttal emelte az adósságrátát – mondta Orbán Gábor, hangsúlyozta azonban, hogy továbbra is cél az adósságcsökkentés az év végére. Elmondta: a további kötvénykibocsátások időzítése mind a belföldi, mind a nemzetközi tőkepiaci helyzettől függ.

180 fokos fordulat

Egy kérdésre válaszolva Orbán Gábor kifejtette, hogy az Európai Uniótól az IMF-hitellel együtt felvett hitel előtörlesztésére a megkötött szerződés alapján nincs lehetőség.

Az államtitkár felidézte: 2010-ben a kormány a korábbi, megszorításokra épülő gazdaságpolitikához képest irányváltásra kapott felhatalmazást a választóktól. Ez volt a fő oka annak a „180 fokos gazdaságpolitikai fordulatnak”, amely végül egyebek között az IMF-hitel idő előtti visszafizetését is lehetővé tette.

Az akkori döntés helyességét, a magyar gazdaságpolitika sikerét a makrogazdasági adatok is mutatják: az elmúlt években sikerült növekedési pályára állítani a gazdaságot, helyreállítani a befektetői bizalmat és stabilizálni az államháztartást is – sorolta az államtitkár.

Lettország és Izland

„Jól tudjuk, hogy az IMF-hitel esedékesség előtti visszafizetését csak azon országok engedhetik meg maguknak, amelyek megfelelő szintű tartalékokkal, fegyelmezett költségvetési politikával és kedvező befektetői megítéléssel rendelkeznek” – hangsúlyozta Orbán Gábor. Hozzáfűzte: ilyen eredményt Magyarországon kívül eddig csak két európai ország, Lettország és Izland ért el.

A Magyarország iránti befektetői bizalom és a kedvező piaci környezet az utóbbi évek legkedvezőbb hozamait és az ország kockázati megítélését tükröző alacsony CDS felárát eredményezte. A magyar állam ennek következtében kedvező finanszírozási feltételek mellett jelentős betétállományt építhetett fel, amely az előtörlesztés fedezetéül szolgált – fejtette ki Orbán Gábor.

Elhárult a veszély

Felhívta a figyelmet arra, hogy az IMF és a pénzpiaci hitelek nem csak az árazásukban különböznek egymástól, az IMF-hitelek futamideje általában sokkal rövidebb, és a valutaalap komoly feltételeket is fűz a hitelei mellé, „olyan mértékben szól bele az adott ország gazdaságpolitikájába, amely a belső, társadalompolitikai célok követését is lehetetlenné teszi”. „Amikor tehát az IMF-fel szemben még fennálló 2,15 milliárd euró értékű hitelt törlesztettük, nemcsak 3,5 milliárd forint kamatköltséget takarítottunk meg, hanem elhárítottuk ezt a veszélyt is” – emelte ki.

Furcsa sikersztori

2012-ben az IMF sikersztorinak nevezte 2008–2009-es közép- és kelet-európai tevékenységét, ami hazánk esetében a nyugdíjak csökkentését, a közszféra béreinek befagyasztását, valamint a gyes és a gyed idejének lerövidítését jelentették. A Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon vezette kormányok ezen diktátumokat gondolkodás nélkül végrehajtották. Ezzel szemben a második Orbán-kormány nem a megszorításokban látja a megoldást, hanem egyebek között a terhek szétterítésében.

Görög munkanélküliség, román privatizáció

Bár szintén sikertörténetként próbálják eladni, valójában óriási bukás az úgynevezett trojka, vagyis a Nemzetközi Valutaalap, az Európai Bizottság és az Európai Központi Bank Görögországra erőltetett válságkezelő programja. A valutaalap saját előrejelzéseiből derül ki, mekkorát tévedtek a programmal, amelynek következtében eddig már 25 százalékkal esett vissza a görög gazdaság, miközben a munkanélküliség és az államadósság gyakorlatilag kezelhetetlenné vált.

Míg Magyarország nemrég vásárolta vissza az E.ON gázüzletágát, a román kormány az IMF-hitelért cserébe megszorít és privatizálja az energiaszektort. Elemzők szerint ez az ország nemzeti szuverenitásának feladását jelenti. Ráadásul a valutaalap általábankemény feltételeket is szab, amelyek meggátolják, hogy az adott ország, jelen esetben Románia, saját érdekeinek megfelelő gazdaságpolitikát folytathasson.

Elsorvasztották a helyi gazdaságot

A Világbank és az IMF szerepét leplezte le korábban Karen Hudes, a Világbank egykori jogi vezetője. Hudes elmondta: a világ pénzügyeinek és médiumainak döntő része egy globális szuperelit kezében van, bár a Világbank azt hangoztatja, hogy szegénységmentes világot akar megvalósítani.

Hudes húsz éven át azt tapasztalta, hogy a megsegített délkelet-ázsiai, latin-amerikai és afrikai országokban a világbanki programok elsorvasztották a helyi gazdaságot, nemzetközi óriáscégeket hoztak helyzetbe, miközben a munkahelyek száma csökkent.

A kiugrott vezető leszögezte: nagyra becsüli a magyarok küzdelmét, amellyel ebből a globális pénzügyi hálóból próbálnak kitörni, és nincs semmi meglepő abban, hogy ezért a kormányt médiatámadások érik külföldről, és megpróbálják negatív színben feltüntetni.

(mno.hu)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek

A.J 2014.03.31 22:26:13
Ez mind igaz, de ha elolvassátok Drábik János gondolatait is még mellé, tisztábban láttok majd.


Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)

Mészáros Andrea A nevem Mészáros Andrea, Magyarországról származom, ezt az időt arra szeretném (...)

Sztanó Gabriella A nevem Sztanó Gabriella Magyarországról származom, most kaptam meg a hitelemet egy új, (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek