Első királyunkat különös szarkofágba temették. Az 1038. augusztus 15-én elhunyt Szent Istvánt a fehérvári bazilika közepén temették el.
Ezt szinte már az óvodában megtanítják, ám azt már kevesebben ismerik, hogy a testét befogadó sírláda valójában jóval korábban keletkezett, hiszen az egy római kori szarkofág átdolgozásával jött létre. A fehér kő éppúgy érkezhetett Aquincumból – azaz Óbudáról –, mint Gorsiumból – azaz Tácról, vagy egy távolabbi településről.
A lényeg, hogy a kőlapot a 11. században csupán átszabták. A bal hosszoldal két szélén homorú fülkékben egy-egy különös növényi forma áll, amelyek eredetileg vélhetően antik emberalakok átfaragásából származnak. Köztük áll egy hármas tagolású mező kerubbal és rozettákkal. A rövid oldalon a pólyát vivő angyal a szarkofág fő ábrázolása. Ez, a halott lelkét vivő égi lény a régészek és művészettörténészek szerint a Mária halálát megjelenítő bizánci elefántcsont faragványtípusból vált önálló alakká, jelzéssé. A kerubok a Maiestas-ábrázolásokon tűnnek fel, tartalmilag a Paradicsomot őrzőkkel mérhetők össze.
Ezt olvashatjuk-értelmezhetjük úgy, hogy a Székesfehérváron ma is szemlélhető kőláda nem egyszerűen Szent István porhüvelyét őrzi, hanem mennyei lakóhelyének képmása.
Az államalapító király bebalzsamozott teste a viharos évtizedek során spontán mumifikálódott. Utóbb, 1061-ben a Vata-féle pogánylázadás idején sietve eltemették, s vélhetően ekkor távolíthatták el a király jobb karját. A szentté avatás idején aztán ismét exhumálták a testet, de a jobb kezet nem találták. Azt – úgymond – Mercurius, a kincstár őre tulajdonította és rejtette el a birtokán. Még a 11. században, 1083-ban, mikor István király szentté avatási eljárása zajlott, I. László király hallott az ereklyéről. Felkereste a tolvajt bihari birtokán, megbocsátott neki, és itt alapította meg az ereklye őrzésére a szentjobbi apátságot, melyről Szentjobb település (ma Romániában) a nevét kapta. Ugyanakkor fontos közbeszúrni, Hartvik püspök széltében-hosszában idézett legendája a lopásról egy szót sem szól. Szerinte a Szent Jobbot a szentté avatási eljárás során Szent László király emeltette ki a sírból, ahol negyvenöt esztendőn át pihent.
Visszakanyarodva 1061-re, érdemes megismételni, ekkor nemcsak a jobbot, de az egész kart eltávolították. A csontok egy részét Nagy Lajos vetette le és ajándékozta a két nép barátságát szimbolizálandó Lengyelországnak. A megmaradt részt pedig Zsigmond magyar király darabolta tovább, amikor azt lányának, Erzsébetnek adta Habsburg Alberttel kötött eljegyzése alkalmával. Utóbbi ereklyét ma a Hofburg kincstárában őrzik, de 2000-ben, a millenniumi ünnepségek alkalmából Esztergomban is látható volt.
A Szent Jobbot 1862 óta befogadó díszes ereklyetartó elődje jelenleg az Esztergomi Bazilikában látható – ebben őrzik Kőrösi Szent Márk ereklyéit. Az 1947-es totális kommunista hatalomátvétel után a Szent Jobbot – a korszak egyház- és vallásellenes légkörében – a Szent István-bazilika páncélszekrényébe száműzték, ahonnan a minap elhunyt Paskai László prímás erőfeszítései nyomán, 1987. augusztus 20-án került újra elő.
magyarhirlap.hu
ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek