"5 éves korig hagyjuk a gyereket békén" A közmédia gyermekcsatornája, az M2 a jövőben elsőként reklámoktól mentes lesz. De milyen problémákat okozhatnak a gyerek életében a reklámok? Egyáltalán lehet- e jó reklámról beszélni, ha a fiatalokról van szó?
Az Amerikai Pszichológiai Társaság külön bizottságot hozott létre, hogy megvizsgálja azt a hatást, amit a kereskedelmi hirdetések gyakorolnak a gyerekekre. A vizsgálat eredményei alapján 4-5 éves kor alatt a gyerekek nem tudnak egyértelműen különbséget tenni a hirdetések és a többi műsor között. 5 éves kor felett pedig már felismerik a hirdetéseket, ám nem feltétlenül a kereskedelmi tartalmuk szerint, hanem sokkal inkább aszerint, hogy mennyire viccesek vagy hosszúak.
A reklámok hatása a vásárlásra ösztönzésen kívül a gyerekek szocializációjára is kihatással van. Ezek a tartalmak akár negatív irányba is befolyásolhatják a gyerekek gondolkodását, illetve rossz hatással lehetnek énképükre, vagy nemi identitás fejlődésükre is, hiszen a gyerekek ahelyett, hogy életük első öt-hat évében főleg a szülőktől sajátítanák el ízlésüket, illetve értékeiket, a televízió közvetítette történetek, reklámok ismétlődő szimbolikus közegébe kerülnek. Ezeket a reklámokat pedig úgy tervezték, hogy a hirdető számára minimális költséggel a lehető legnagyobb közönséget vonzzák, amelynek eladhassák áruikat.
Változást hoz az internet kora
Sas István reklámpszichológus, reklámszakember szerint ugyanakkor azok a módszerek, amelyek folyamatosan bombáznak minket ajánlatokkal, kezdenek teljesen hatástalanná válik az internet születésének hatására. Itt ugyanis mi kereshetünk rá arra, ami minket érdekel – húzta alá.
Az m2 csatornán végbemenő változtatással kapcsolatban azt mondta: az erőszakjellegű reklámot ezzel sikerül kiiktatni, és ha a gyermekeket megkíméljük a reklám erőszakos jellemétől, az bizony üdvözlendő.
Hozzátette ugyanakkor, hogy nagyon fontos, hogy a gyermek 5 éves korig előtt nem tudja megkülönböztetni a valóságot és a média valóságát. 5 éves kor felett azonban már rájön arra, hogy a reklám másféle kommunikációt hordoz, és felfedezi, hogy rá akarják beszélni, vágyat ébresztenek benne.
Pusztán tiltással nem járunk jól; nem jó döntés, ha a fogyasztás világába nem engedjük be a gyerekeket – fogalmazott a szakember.
Ne tiltsuk le teljesen
A reklámnak az is a dolga ugyanis, hogy felkészítsen egyfajta tudásra; példaként azt mondta, 100 egyetemista csaknem fele ma nem tudja például, mit jelent a THM kifejezés, vagyis szerinte a reklám funkciója, hogy segítsen megérteni a fogyasztói társadalmat.
A Magyarországon is létező reklámetikai kódexben pontosan lefektették azokat a szabályokat, mit szabad és mit nem. Ennek több mint a fele a gyermekeket védi – hangsúlyozta Sas István. A gyerekben például nem szabad olyan érzetet kelteni, hogy úgy érezze, hogy ha nem kapja meg az adott terméket, akkor ő kevesebbet ér – mutatott rá a szakember.
„5 éves korig hagyjuk őket békén, így nagyon jó, ha a egy csatorna a reklámot kizárja a korosztály életéből. 5 éves kor felett pedig tessék őket tanítani, megértetni velük, segíteni nekik abban, hogy a reklámüzenet más, mint amit a mesében lát. 12 év felett pedig semmit nem kell csinálni: a marketingesek ilyenkor már csupán nézik a gyermekeket, mit szeretnének – ilyenkor ugyanis a gyermek diktál” – mondta Sas István.
Felkészítés a tudatosságra
Kósa Éva professzor, gyermekpszichológus, a Fiatalok Médiafogyasztása nevű program szakértője úgy véli, hogy a televízión túl is mindenütt reklámot látnak a gyermekek, az utcán, plakátokon stb. A felkészítő és tudatos, szemet nyitó nevelés egyik módja, hogy a gyermek fedezze fel természetes úton maga a valóságot és a médiát. A reklámot értve a média egyéb hatásaival szemben is lesz majd egyfajta védőfaktor, amely így kiépülhet benne – mutatott rá.
A médiával kapcsolatos kritikus hozzáállás legfőbb faktora a tudás és az ismeret: aki tudja, hogy például a nyelvtanulás milyen fáradtsággal jár, az egy olyan hirdetésnek, amely szerint valaki 8 óra alatt megtanult egy nyelvet, nem dől be – mondta. Egy gyereknek a tudás tehát egy felvértezés a média hatásaival szemben – húzta alá Kósa Éva.
Kiemelte: az ÖRT-nél panasszal lehet írni reklámokkal kapcsolatban, ahol szakértők vizsgálják ki a kifogásokat. Magyarországon is van már egy program, amely médiaértést tanít: a médiatudor program ingyenesen letölthető bármely oktató számára – mondta el Kósa Éva.
(hirado.hu)
Potrzebujesz pomocy finansowej? Potrzebujesz pomocy finansowej? W przypadku wszystkich potrzeb związanych z finansowaniem (...)
Potrzebujesz pomocy finansowej? Potrzebujesz pomocy finansowej? W przypadku wszystkich potrzeb związanych z finansowaniem (...)
Need financial help? Need financial help? For all your cash or loan financing needs, contact me so I can help (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek