Nem falat épít, hanem kerítést, nem száműzi a lobbistákat, nem tiltja ki a muszlimokat, nem vonja vissza az Obamacare-t, nem deportál minden illegális bevándorlót.
Donald Trump elnökké választása sok párhuzamot mutat a Brexittel. Az öntelt, erőszakos, politikailag korrekt modern liberálisokat ugyanolyan jó érzés elküldeni a fenébe, mint a brüsszeli eurokrata elitet – csak épp nem feltétlenül racionális emiatt kockára tenni a brit gazdaság erejét, vagy pedig a Fehér Házba ültetni egy általános iskolás szinten fogalmazó és a világpolitikában sem túlzottan tájékozott valóságshowszereplőt.
Trump valószínűleg nem tud annyira rossz elnök lenni, amennyire Hillary lett volna, de azért nem érdemes abba a hibába esni, hogy a kétségtelenül jóleső káröröm mámorában elkezdünk megváltóként kezelni egy olyan embert, aki erre eddig kevéssé szolgált rá. Hangzatos ígéretei zöméről már a kampány alatt tudni lehetett, hogy nem többek nagyotmondásnál, a választás óta eltelt hét pedig még inkább affelé mutat, hogy Trumppal is a régi elit maradt hatalmon, és pont annyi változást fog hozni, mint amennyit Obama hozott. Semennyit.
1) Határfal. Trump azt ígérte, hogy „áthatolhatatlan, fizikai, magas, erős, gyönyörű déli határfalat” épít a mexikói határon. Határozottan állította, hogy nem kerítést, hanem falat emel: „Egy fal jobb, mint a kerítés, sokkal erősebb. Biztonságosabb. Magasabb.”
Ehhez képest amikor megválasztása után a republikánus pártvezetéssel találkozott, már egy olyan tervet vitattak meg, ami a részben már ma is álló kerítések meghosszabbításával és a határőrség megerősítésével védené a határt, és csak szakaszonként tartalmazna kőfalat. A 60 Minutes című tévéműsornak adott hosszú interjújában pedig elismerte, hogy néhol megelégedne a kerítéssel: „Egyes szakaszokon igen. Máshol a fal jobb megoldás. Nagyon jó vagyok ebben, egy hívják ezt, hogy építőipar. Néhol kerítés épülhet.”
2) Lobbisták száműzése. Trump azt ígérte, „lecsapolja a washingtoni mocsárt”, kitakarítja a lobbistákat az amerikai törvényhozás közeléből. Legfrissebb javaslata szerint a regisztrált lobbistáknak egy űrlapon kell nyilatkozniuk arról, hogy befejezték lobbitevékenységüket, mielőtt állami posztot vállalnak. Arról is többször beszélt, hogy a politika többé nem az üzleti elit bábja lesz.
Hajrá, de ha végignézünk Trump átmenetet menedzselő csapatának névsorán, támadnak némi kétségeink. A kereskedelempolitikai munkacsoportot az Emerson iparvállalat lobbistája vezeti, az energiapolitikait a Dow Chemicalt is ügyfelei között tudó MWR lobbicég elnöke. A munkaügyi munkacsoport vezetője az egyik legnagyobb washingtoni lobbicég, a Williams & Jensen első embere, de a társaság tagja az Altria dohánycég egyik lobbistája is. És így tovább.
A pénzügyminiszteri posztra pedig azt Jamie Dimont akarja megnyerni Trump csapata, akinek neve egy esetleges Hillary-kabinet tagjaként is felmerült, Trump pedig Amerika „legrosszabb bankárának” nevezte. Dimon a legnagyobb amerikai bank, a JP Morgan Chase bank vezetője volt a pénzügyi válság előtti években. A bank politikai akcióbizottsága évi másfél millió dollárt oszt szét demokrata és republikánus politikusok között.
3) Egészségügy. Se szeri, se száma, hányszor ismételte meg Trump a kampány alatt, hogy „visszavonja és lecseréli” elődje Obamacare néven ismert egészségbiztosítási reformját. A Barack Obamával folytatott Fehér Ház-i egyeztetés után viszont azt mondta, hogy a törvény két kulcselemét is megtartaná (legfőképp azt, hogy a biztosítók nem kérhetnek magasabb díjat a krónikus betegségben szenvedőktől). „Ezek nagyon tetszenek” – fogalmazott.
4) Illegális bevándorlók deportálása. Noha erről mindig is homályosan beszélt (egyébként is ritkán alkot koherens angol mondatokat), a legtöbb nyilatkozatában azt ígérte, hogy minden illegális bevándorlónak mennie kell. Ez 11 millió embert jelentene. Most már megelégedett azzal, hogy csak a büntetett előéletűeket deportálja, ami kettő, maximum három millió embernek felel meg.
5) Muszlimok kitiltása. Trump az egy évvel ezelőtti párizsi merénylet után azt ígérte, hogy „totálisan és teljesen le kell állítani a muszlimok belépését az Egyesült Államokba”. Most semmitsem válaszolt egy ezt firtató riporteri kérdésre, napvilágra került viszont csapatának vonatkozó javaslata. Mindössze arról van szó, hogy felélesztenék azt szeptember 11. után életre hívott és még Obama első három évében is működő regisztert, ami a terrorveszélyes országok állampolgárainak nyilvántartásba vételét írta elő.
Persze aki kicsit is reális szemmel nézi a politikát, tudja, hogy a nagy reformterveknek ez szokott a vége lenni, és a politikai rendszer tehetetlensége rendre megtöri a lendületet. Akik viszont tényleg hittek Trumpnak, azokat Isten hozta a valóságban.
valasz.hu
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek