A republikánus elnökjelölt elleni támadásokról szólt a Demokrata Párt elnökjelölő konvenciójának harmadik napja. A szónokok, akiknek sorát Barack Obama amerikai elnök zárta, egymás után keltek ki Donald Trump ellen, veszélyes demagóként jellemezve a milliárdos üzletembert, akire nem lehet rábízni az Egyesült Államok vezetését, és az atombombákat. Aki ráadásul kitűnő támadási felületet adott a demokratáknak egy napközben tett nyilatkozatával.
Donald Trumpnak a demokrata elnökjelölő gyűlés hetében sikerült elérnie azt, amivel Hillary Clinton kampánya az előző héten tartott republikánus konvenció alatt hiába próbálkozott: vezető hír lett. De pártja jobban örülne, ha ez nem történt volna meg. A republikánus elnökjelölt ugyanis azzal került a címlapokra, hogy arra bíztatta az oroszokat, hogy törjék fel Clinton e-mail fiókját. “Oroszország, ha figyelsz, remélem képesek lesztek megtalálni a hiányzó 30 ezer e-mailt” – jelentette ki Trump egy floridai sajtótájékoztatón, azokra a levelekre utalva, amit Clinton letörölt a magánszerveréről, amit külügyminiszterként hivatalos levelezésére használt.
A Clinton-kampány gyorsan reagált Trump kijelentésre. “Ez az első alkalom, hogy egy nagy párt jelöltje aktívan arra bátorított egy külföldi hatalmat, hogy kémkedést kövessen el politikai ellenfele ellen” – közölte Jake Sullivan, Clinton egyik főtanácsadója. A demokrata elnökjelölt szóvivője pedig az MSNBC-nek nyilatkozva kijelentette: Trump “nyíltan arra bíztatja Oroszországot, hogy kibertámadásokat indítson az Egyesült Államok ellen”.
Mindezt azután, hogy szakértők és az amerikai hírszerzés szerint erős a gyanú, hogy Moszkva áll a Demokrata Párt szervere ellen intézett hackertámadás mögött. A feltört rendszerből megszerzett belső levelezést a WikiLeaks az előző héten tette közzé, és azokból kiderült, hogy a párt vezetése aktívan igyekezett elgáncsolni Clinton riválisát, Bernie Sanders. Oroszország a vádak szerint az e-mailek kiszivárgtatásával Trump kampányát akarta segíteni.
A republikánusok Trump kijelentése után gyorsan igyekeztek tüzet oltani. A republikánus alelnökjelölt, Mike Pence közölte: ha bebizonyosodik, hogy Oroszország áll a hackertámadás mögött, és “beavatkoznak a választásainkba”, akkor annak “súlyos következményei lesznek” Moszkva számára. Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke pedig figyelmeztette Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy “tartsa magát távol a választástól”.
Ilyen felvezetés után kezdődött el a demokrata elnökjelölő gyűlés harmadik napja, ahol a szónokok már az előzetes tervek szerint is leginkább azzal foglalkoztak volna, milyen veszélyes lenne Donald Trump amerikai elnökként.
A főműsoridőre időzített szónokok nem fogták vissza magukat, és egymás után támadták az “amerikai értékeket semmibe vevő” republikánus jelöltet, akit szerintük hatalmas veszély lenne a Fehér Ház közelébe engedni. A beszédek egy olyan Trump képét festették, aki túlságosan csapodár, szeszélyes és kiszámíthatatlan, hogy rá lehessen bízni az ország vezetését, egy katasztrofális morálokkal rendelkező hazug csaló, aki csak a saját érdekeit nézi, és nem törődik az átlagemberek gondjaival, és nincsen felkészülve az elnökségre.
A Hillary Clintonnal szemben erősen kritikus Leon Panetta (a CIA egykori igazgatója és volt védelmi miniszter) kijelentete: “Ma Donald Trump újra Oroszország oldalára állt”, közölve, hogy “felfoghatatlannak tartja, hogy “egy elnökjelölt ilyen felelőltlen legyen”. Majd kijelentette: nem szabad megengedni, hogy Trump legyen az amerikai haderő főparancsnokat, és “nem rakhatjuk szeszélyes ujjait az atomfegyvereinkre”. John Hutson, az amerikai haditengerészet nyugalmazott ellentengernagy pedig gyakorlatilag bűncselekményként jellemezte Trump kérését az oroszokhoz.
A szónokok között volt Michael Bloomberg, New York egykori republikánus polgármestere, aki a független szavazókat szólította meg, kérve, hogy akadályozzák meg Trump elnökké választását, mert túl nagy a tét. “New York-i vagy, kiszúrom a csalókat” – jelentette ki a milliárdos üzletember, “veszélyes demagógként” jellemezve Trumpot, megkérdőjelezve üzleti sikereit, és “meggondolatlan, nemtörődöm és kockázatos” választásnak nevezve a republikánus jelöltet. “Válasszunk meg egy értelmes, hozzáértő embert” – közölte.
h24.hu
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek