Az Európai Unió a szavazás után sem szólt egy árva mukkot sem a szabadságjogok miatt, nehogy a végén Törökország ne tartsa vissza a szíriai menekülteket.
A győzelemmel Recep Tayyip Erdoğan elnök és pártja megerősödhet, és jobb eséllyel hajthatja végre az intézkedéseket, melyek lassítják a migránsok haladását. Kérdés, hogy az egyre magabiztosabb török kormány követeléseit hajlandó és képes-e teljesíteni az EU. Ráadásul ha Erdoğanék a győzelemből azt a következtetést vonják le, hogy a választók nem büntetik őket a szabadságjogok lebontásért és tovább haladnak ezen az úton, egyre nehezebb lesz az uniós vezetőknek szemet hunynia a helyzet felett. Az Európai Parlament szocialista frakciója például közleményben jelezte, hogy ha a török hatóságok nem tartják tiszteletben az alapvető jogokat, nem lesz haladás az EU felé vezető úton.
Meglepően nagy győzelmet aratott a török kormánypárt a november elsejei parlamenti választáson. A szavazatok csaknem felét besöpörte, így egyedül is megszerezte az abszolút parlamenti többséget.
Uniós részről a külügyi és biztonságpolitikai főképviselő a szomszédságpolitikáért és csatlakozási tárgyalásokért felelős biztossal együtt reagált az eredményre. „Az EU együtt fog dolgozni a jövőbeni kormányzattal annak érdekében, hogy még jobban elmélyítse az EU-Törökország partnerséget és tovább erősítse az együttműködést minden területen” – szól a közös nyilatkozatuk.
Nem gratuláltak a kormánynak, csak a török nép demokrácia iránti elhivatottságának a magas részvételi arány miatt. Arról viszont már egy mukkot sem szóltak, hogy nem zajlott minden tisztán a voksolás körül. A török rendőrség múlt héten megszállta két tucat médiacég irodáit, amelyek onnantól sokkal rózsaszínűbben látták a kormányzat tevékenységét. Az uniós nyilatkozat a választási megfigyeléssel foglalkozó EBESZ-nek passzolta át a labdát, hogy megállapítsa, minden rendben volt-e.
Az EU a Törökországgal való együttműködési lendületben egy, a török kormánnyal szemben kritikus jelentés közzétételét is a választás utánra halasztotta. Ahogy Jean-Claude Juncker európai bizottsági elnök szóvivője fogalmazott: „a megfelelő pillanatra várnak”. A dokumentumból kiszivárgott részletek megdorgálnák a török kormányt a jogállamiság, a bírói függetlenség és a véleménynyilvánítás szabadságának csorbulása miatt. A végleges szöveg még sokat puhulhat a fedő alatt.
Az EU vezetői Recep Tayyip Erdoğan októberi brüsszeli látogatásán csendes bólogatással tették szalonképesebbé a török kormánypártot a választási kampányban.
A nagy sunnyogás oka, hogy Brüsszelben mindent elkövetnek, hogy előmozdítsák a Törökországgal való együttműködést menekültügyben. Jean-Claude Juncker az Európai Parlament múlt heti vitáján konkrétan ki is mondta, hogy
nem fog segíteni a migrációs válság megoldásában, ha az EU folyton a török emberi jogokon rugózik.
Az EU terve, hogy a szíriai menekülteket a véres káoszba süllyedt Szíria szomszédainál tartsa, és megakadályozza, hogy elinduljanak az uniós tagállamok felé. Ebben kulcsszerepet játszik a Görögországgal határos, 2,5 millió szíriait befogadó Törökország. A lapítás mellett több dologgal is lehet versenyezni a török kormány kegyeiért:
index.hu
Szilárd és gyors segítség Hello mindenkinek! Ha vállalkozás indításához vagy tartozás törlesztéséhez hitelre van (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
Mészáros Andrea A nevem Mészáros Andrea, Magyarországról származom, ezt az időt arra szeretném (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek