A maláj gép lelövése lassította ugyan a tárgyalásokat, azonban a felek nem álltak fel az asztaltól. A Krím annexiójának elismerésétől függ minden. Németország és Oroszország titokban arról tárgyal, hogy miképpen lehetne békés megoldást találni az ukrán válságra – írja a The Independent.
A tárgyalás legfelsőbb szinten, Angela Merkel és Vlagyimir Putyin között folyik, és alapvetően arról szól, hogy a nemzetközi közösség elismeri a Krím félsziget annexióját, cserébe viszont Oroszország meg kell vonja a támogatását a Kelet-Ukrajnában harcoló szakadároktól, és egy sor gazdasági kedvezményt kell adjon Ukrajnának.
A tárgyalásoknak két fő célja van: egyrészt stabilizálni szeretnék Ukrajna határait, másrészt pedig pénzügyi segítséget terveznek nyújtani a súlyos gazdasági nehézségekkel küzdő országnak, többek között biztosítva annak hosszú távú gázellátását.
Azonban egy gond van: ha az oroszok el is fogadják Merkel ajánlatát, a nemzetközi közösség egyes tagjai nem biztos, hogy készek elismerni azt, hogy a Krím félsziget orosz fennhatóság alá került.
A titkos tárgyalások részleteit ismerő források szerint a stabilizációs terv első részeként Oroszországnak meg kell vonnia a pénzügyi és katonai támogatást az Ukrajna keleti megyéiben harcoló, különféle szakadár csoportoktól.
Az ukrán kormány a maga részéről viszont rá kellene bólintson arra, hogy a régiónak valamilyen különleges státusza lesz. Mi több, Kijevnek meg kell ígérnie, hogy országa nem kéri felvételét a NATO-ba.
Putyin ugyanakkor nem blokkolja vagy zavarja Ukrajna kereskedelmi kapcsolatait az Európai Unióval.
A megállapodás fontos része, hogy Ukrajna egy hosszú távú megállapodást köthet az orosz Gazprommal, amelyben a gáz árát is rögzítik. Jelenleg Ukrajnának nincsen ilyen jellegű szerződése, a gáztartalékai még a tél beköszönte előtt elfogynak, ez pedig gazdasági és társadalmi összeomlással lenne egyenértékű.
Ezen felül, Oroszországnak egy pénzügyi csomaggal kellene kárpótolnia Ukrajnát a Szevasztopolban állomásozó orosz flotta bérleti díjának az elmaradásáért.
A The Independent úgy tudja, a tárgyalásokat a maláj utasszállító lelövése lassította, azonban nem szakadtak meg, és a katasztrófa okainak feltárása után újrakezdődhetnek.
A lap megkereste a brit külügyminisztérium szóvivőjét, aki nem tud a tárgyalásokról. Elmondta, nagyon valószínűtlennek tartja, hogy akár Nagy-Britannia, akár az Egyesült Államok elismerné a Krím félsziget Oroszországhoz való csatolását. (transindex)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
Kínál kölcsön pénzt magánszemélyek között komoly Helló Kell-e finanszíroznia otthonát, vállalkozását , vegyél autót, vegyél motort, (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek