Hiába javasol vízummentességet az Európai Bizottság Ankarának, ez még egyáltalán nem jelenti azt, hogy június végétől a törökök szabadon utazhatnak a schengeni övezetbe. Nem utolsósorban azért, mert az unión belül is rengetegen gondolják: nem szabad ekkora engedményt tenni egy olyan országnak, ahol nem tartják be az emberi jogokat. A gond csak az, hogy jelenleg nincs más alternatíva a menekülthullám megállítására.
Saját farkába harap az Európai Bizottság, amely úgy döntött, javasolja a vízummentesség megadását Törökországnak. Miközben ugyanis Brüsszel is tisztában van azzal, hogy Ankara nem felel meg az összes feltételnek ahhoz, hogy állampolgárai szabadon utazhassanak a schengeni övezetbe, ha nem bólint rá a megállapodásra, kárba veszhet minden eddigi erőfeszítés a menekülthullám megállítására. A döntéshez azonban még az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak is lesz egy-két szava.
A bizottság javaslata annyiban semmiképpen nem tekinthető váratlannak, hogy a törökök már tavaly novemberben nyilvánvalóvá tették: ha nem kapnak vízummentességet,
nem fognak beleegyezni, hogy az EU visszatoloncolja hozzájuk a menekülteket. Az EU és Ankara közötti megállapodást végül ennek fényébenírták alá idén márciusban.
Azóta már a megállapodásban rögzített visszatoloncolások is elkezdődtek, azaz a törökökhöz jelenleg vissza lehet küldeni mindenkit, aki illegálisan érkezik az Európai Unió, ez esetben Görögország területére. Bár a gyakorlatban ez még nem működik tökéletesen, a megállapodás életbe lépése és a balkáni útvonal lezárása óta lényegesen kevesebb menekült érkezik.
Brüsszel tudta, hogy a törökök segítségéért cserébe nagy árat kell fizetnie. Nem volt tehát abban semmi váratlan, hogy a bizottság azt javasolja: Törökország is kerüljön be azoknak az országoknak a körébe, amelyek állampolgárai három hónapig vízummentesen tartózkodhatnak az unióban, de csak turisztikai és üzleti célból. Munkát továbbra sem vállalhatnak.
A probléma azonban ott kezdőik, hogy ehhez a törököknek 72 feltételt kell teljesíteniük, és bár rengeteget sikerült, a leglényegesebb kérdésekben nem haladtak előre. A biometrikus útlevelek bevezetése csak az egyik, ennél sokkal fontosabb a sajtószabadság és a kisebbségek védelme, amiben Ankara korántsem jeleskedik.
origo.hu
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek