Az Egyesült Államok kongresszusának republikánus politikusai gyorsan meg akarják valósítani a jövendő elnök, Donald Trump programját - hangoztatta szerdán két befolyásos republikánus politikus.
Paul Ryan házelnök és Mitch McConnell, a szenátus republikánus többségének vezetője elsősorban Trumpnak az Obama elnök nevével fémjelzett, Obamacare-nek becézett egészségbiztosítási törvény azonnali visszavonására vonatkozó ígéretére utalt. Trump elnöksége első intézkedésének mondta az Obamacare megszüntetését, és – mint többször is kifejtette – teljesen új egészségbiztosítási rendszert akar, olyat, amelyik nem hagyná cserben a szegény rétegeket sem.
A Trump javasolta rendszerben az emberek egyéni számlákra tehetnék félre az egészségügyi ellátásukra szánt összegeket, és ez a pénz adómentes lenne. Ezzel szemben az Obama-féle egészségbiztosítási törvény szerinti biztosítási költségek folyamatosan, és az utóbbi időben már ugrásszerűen nőnek sokak ingyenes ellátása miatt.
Mitch McConnell a Capitoliumon tartott sajtóértekezletén hangsúlyozta: “azt szeretnénk, ha az ország más irányba menne”.
Trump győzelme megteremteni látszik a Republikánus Párt régóta hiányolt egységét. A pártelit egy része a kampányban nem támogatta Trumpot, de legalábbis távolságot tartott tőle, a győzelem utáni napon azonban mintha mindez elpárolgott volna. Vezető republikánus politikusok jelzik, hogy támogatják a megválasztott elnököt. John Kasich ohiói kormányzó például – aki a nyáron még arra sem volt hajlandó, hogy részt vegyen pártja elnökjelölt-állító konvencióján az ohiói Clevelandben – szerdán már Twitter-üzenetben közölte, hogy “az amerikai nép megszólalt, és itt az ideje, hogy ismét összefogjunk”.
Ez az összefogás kiterjed majd az Obamacare visszavonásán túl a szövetségi legfelső bíróság új tagjának jelölésére is. Ez a testület az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét tölti be, állásfoglalásai rendkívül jelentősen befolyásolják az amerikai társadalom életét. Az idén télen elhunyt a bíróság egyik konzervatív tagja, Antonin Scalia, és azóta sem sikerült kinevezni utódját. Obama elnök ugyan jelölte Merrick Garland bírót, ám a republikánusok nem fogadták el őt, mondván, liberális bíró, így megbomlana a legfelső bíróság egyensúlya. Most Donald Trump jelölheti az új bírót, és mint a kampányban többször is elmondta, ez is elnöksége első száz napjának fontos döntése lesz.
Több városban tüntettek Trump ellen és mellett
Több amerikai városban tüntettek Donald Trump, megválasztott elnök ellen szerdán éjszakába nyúlón, de mellette is kiálltak.
Trump ellenes jelszavakat skandáló tüntetők ezrei vonultak a Trump-épületek elé New Yorkban és Chicagóban. Texas fővárosában, Austinban tüntetők eltorlaszolták az egyik országutat, a szövetségi fővárosban, Washington DC-ben az Amerikai Egyetemnél diákok amerikai zászlót égettek.
Bostonban, Los Angelesben, az arizonai Phoenixben, Philadelphiában is utcára vonultak tüntetők, többnyire diákok. Valamennyien az elnökválasztási eredmény miatti elégedetlenségüket hangoztatták. New Yorkban a Trump-torony előtt, Lady Gaga popsztár – a vereséget szenvedett demokrata párti jelölt Hillary Clinton támogatója – tüntetett egymagában amerikai zászlót tekerve a dereka köré. A Trump-torony körül megosztott csapat jelent meg: egyik része Trump ellenes szlogeneket ismételgetett, a másik viszont hangosan éltette Donald Trumpot.
A washingtoni Fehér Ház előtt szerdán este három, rövid ideig tartó megmozdulás is volt. Az egyik résztvevői a meleg közösségek zászlajával jelentek meg, de nem volt világos, hogy miért protestálnak, a másik csoport békés gyertyás virrasztást rendezett, hogy elsirassa a demokraták választási vereségét, a harmadik csapat pedig Donald Trumpot éltette.
A Trump ellenes megmozdulásokra azt követően került sor, hogy Donald Trump szerdára virradóra elmondott győzelmi beszédében hangsúlyozta, mindenki elnöke szeretne lenni, és keresi a hangot azokkal is, akik nem rá szavaztak.
Csaknem megdőlt a tévénézőcsúcs
Csaknem megdőlt a tévénézőcsúcs az Egyesült Államokban kedden, az elnökválasztás éjén 71,4 millióan követték figyelemmel Donald Trump republikánus jelölt felemelkedését és megválasztását.
Ennél csak 100 ezerrel magasabb az eddigi rekord, amelyet 2008-ban állítottak fel az amerikai tévénézők Barack Obama jelenlegi elnök első megválasztásának éjjelén.
Akkor 71,5 millióan kísérték figyelemmel az eredményeket.
Ami az egyes csatornák nézettségi versenyét illeti, a CNN lett az első, a második a Fox, a harmadik pedig az NBC.
Öt embert meglőttek Seattle-ben egy Trump ellenes tüntetés közelében
Öt embert meglőttek az Egyesült Államok északnyugati nagyvárosában, Seattle-ben szerdán este a Trump ellenes tüntetések közelében – adta hírül a helyi tűzoltóság Twitter-üzenetben.
A seattle-i rendőrfőnök-helyettes, Robert Merner közlése szerint a lövöldözésnek nincs köze a tüntetésekhez, az elkövető személyes vitába keveredhetett, és ezért tüzelhetett.
Az esetről ugyanakkor úgy számolt be Merner, hogy a lövöldöző az embertömegből vált ki, elsétált, majd visszafordult és ekkor lőtt, utána pedig gyalog elmenekült.
A rendőrség nem tudta elfogni, pedig egy percen belül a helyszínen volt a mentőkkel együtt, mivel a tüntetésekre felügyeltek a közelben.
hirado.hu
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek