A szavazásra jogosult mintegy 5,3 millió polgárból 2,2 millióan járultak az urnákhoz, ez 42%-os részvétel. A katalán kormányszóvivő szerint a résztvevők közül 2 millióan az autonóm függetlenség mellett szavaztak, mindössze 8% nem támogatta azt, vagy voksolt érvénytelenül.
A Barcelona és a spanyol válogatott sztárja, Gerard Piqué is leadta szavazatát vasárnap egy barcelonai szavazóhelyiségben. Csapata vasárnap mérkőzést is játszott, igaz, a katalán népszavazás miatt kialakult feszültségek miatt zárt ajtók mögött.
„Szavazhatunk igennel vagy nemmel, vagy csak üresen hagyhatjuk a szavazólapot, de el kell menni szavazni. Annyi éven át éltünk a Franco-diktatúrában, amikor az emberek nem szavazhattak, és úgy vélem, helyes az, hogy minden jogunkat megvédjük, amink van. Katalán vagyok, és ma katalánabb, mint bármikor, büszke vagyok a katalán emberekre. Kivételesen viselkedtek, csakúgy, mint az elmúlt 7 évben. Semmi nyoma nem volt az erőszaknak, és akkor megjött a rendőrség és civil gárda, és úgy cselekedett, ahogy” – nyilatkozta a labdarúgó.
A focista azt is hozzátette: ha kiállása a katalán függetlenség mellett terhessé válik a spanyol szövetségben, kész lemondani a válogatottságról.
Közben a katalán kormány bejelentette: kész önhatalmúan kikiáltani függetlenségét Spanyolországtól. „A remény és szenvedés napján a katalán polgárok kiérdemelték a jogot egy független államra, köztársaság formájában. Ezért kormányom a következő napokban elküldi a vasárnapi szavazás eredményét a polgáraink szuverenitását őrző katalán parlamentnek szavazásra, hogy az a referendum szabályainak megfelelő legyen” – nyilatkozta Carles Puigdemont katalán miniszterelnök.
Katalánok ezrei ünnepeltek a Katalónia téren, Barcelonában a népszavazás után. Az előzetes eredmények szerint a voksolók mintegy 90 százaléka szavazott a függetlenségre a spanyol kormány által illegálisnak mondott vasárnapi referendumon. Katalónia 5,34 millió voksolásra jogosult polgárából mintegy 2,26 millióan járultak az urnákhoz, ami 42,3 százalékos részvételt jelent. Közülük mintegy 2,02 millióan voksoltak az autonóm régió függetlenségére, hozzávetőleg 8 százalék nem támogatta a függetlenséget, a többiek érvénytelen vagy üres szavazólapot dobtak az urnába. A spanyol rendőrség által lefoglalt szavazólapok tartalma nem ismert.
„Spanyolország egy nagyon fontos, demokratikus, modern európai ország az unión belül. Egy tagállam, és ezzel nagy felelősség jár. Úgy vélem, ahogy beavatkoztak, és megpróbálták manipulálni a szavazást, az nagyon, de nagyon szomorú volt” – véli Douglas Chapman brit nemzetközi megfigyelő.
Madridban a spanyol kormány feje közben bejelentette: Katalónia nem tudott népszavazást tartani október 1-jén. „Ebben az órában a legkeményebb szavakkal jelenthetem be, amit már úgy is tudnak, és amit egész nap láthattunk: nem volt önrendelkezésről szóló népszavazás Katalóniában” – fogalmazott Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök.
Rajoy szerint a katalán embereket megvezették, és egy olyan szavazáson való részvételre buzdították, amelyről mindenki tudta, hogy illegális. Madridban százak tüntettek Katalónia mellett. A spanyol készenléti rendőrséget kivezényelték a helyszínre, hogy megakadályozza a katalán szimpatizánsok és a függetlenségellenes tüntetők közötti összecsapásokat. Az erőszakba torkolló vasárnapi referendumon a katalán kormány adatai szerint 844 ember sérült meg. A spanyol belügyminisztérium ugyanakkor közölte, hogy az összetűzésekben a biztonsági erők 33 tagja is megsérült.
A katalán népszavazással és a rendőri erőszakkal foglalkozik a nemzetközi sajtó is.
Sok Katalóniában élő ír állampolgár fél – idéz egy ír választási megfigyelőt az Irish Newshírportál. Mick Barry szerint a spanyol kormányt a szavazás ellen történt fellépése miatt ki kellene közösíteni. Az európai kormányok részéről azonban csend hallható, és ez sokkoló, hiszen Nyugat-Európában évtizedek óta ez volt a legdurvább rendőri fellépés.
A brit Guardian napilap is az európai vezetők felől hallható csenddel foglalkozott. Az újság honlapján olvasható írásban az áll: az európai országok spanyol belügyként kezelik a történteket. Mindössze Charles Michel belga miniszterelnök jelentett kivételt, aki elítélte a történteket.
Ha kormányok nem is, de több pártpolitikus is elítélte Spanyolországot a történtek miatt. Az International Business Times nemzetközi gazdasági hírportál a brit Munkáspárt vezetőjét idézte. Jeremy Corbin Twitter-üzenetében azt írta: a látottak sokkolták őt ezért arra szólítja föl Theresa May miniszterelnököt, hogy lépjen föl spanyol kollégájánál. Vince Cable, a liberális demokraták vezetője brutálisnak és aránytalannak nevezte a rendőri fellépést.
Az Izraelt bíráló spanyol politikusoknak elsőként azzal kellene foglalkozniuk, ami saját országukban történik – idézte Ksenija Svetlova Knesszet-képviselőt a Jerusalem Post. A baloldali cionista képviselőnő nemzetközi megfigyelőként személyesen tapasztalta meg a barcelonai erőszakot a népszavazás napján. Mint fogalmazott: szavazásra készülő és himnuszt énekelő emberekre minden figyelmeztetés nélkül kezdték gumilövedékekkel lövöldözni a rendőrök, akik fiatalt és öreget is ütöttek.
(hirtv.hu)
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek