ET
2024. november 23., szombat Kelemen napja
árfolyam:
1 euro = 4.9759 RON
1 dollár = 0.0464 RON
100 forint = 1.2104 RON

Megállapodást írtak alá Nagybánya Románia Ifjúsági Fővárosa címéről

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Rendkívüli helyi tanácsülés keretében tanácshatározatot fogadtak el és aláírták hétfőn, január 15-én azt a megállapodást, amelynek értelmében Nagybánya viseli a Románia Ifjúsági Fővárosa címet 2018. május 2. és 2019. május 1. között. A megállapodást Nagybánya Önkormányzata, a Máramarosi Ifjúsági Civil Szervezetek Föderációja és a Románia Ifjúsági Fővárosának vezetősége jegyzi. A vezetőség tagjai: a Romániai Ifjúsági Tanács (CTR), a Kolozsvári Fiatalok Föderációja (FTR), a PONT Csoport és a Román Kereskedelmi Bank (BCR).


A megállapodás meghatározza azt az általános intézményi keretet, amelyben a Nagybánya –Románia Ifjúsági Fővárosa programot életbe léptetik 2018. május 2. és 2019. május 1. között. A program központi céljául a város fejlesztését tűzte ki a fiatalok bevonásával.

A megállapodás értelmében ugyanakkor a vezetőség a Román Kereskedelmi Bank által biztosított 50 ezer eurós díjat is odaítélte Nagybányának. A Román Kereskedelmi Bank a Nagybánya Románia Ifjúsági Fővárosa program hivatalos bankja.

2017-ben a Románia Ifjúsági Fővárosa programnak Románia Elnöke, Klaus Johannis volt a fővédnöke, ez az elismerés mind a program mögötti eszmék értékét, mind a kísérleti megvalósítás sikerét bizonyítja.

Nagybánya – Románia Ifjúsági Fővárosa

A Románia Ifjúsági Fővárosa cím megpályázásával, majd a cím elnyerésével Nagybánya azt a küldetést vállalta fel, hogy a várost a fiatalok iránt leginkább nyitott és barátságos romániai várossá fejlessze, a fiatalok és az ifjúsági szervezetek kezdeményezéseinek támogatásával és a fiatalok közösségfejlesztési meglátásainak megvalósításával.

A Máramarosi Ifjúsági Civil Szervezetek Föderációja Nagybánya önkormányzatával közösen a #Uturn című programot dolgozta ki, amely fő célkitűzései között az ifjúsági tevékenységek infrastruktúrájának biztosítását, a fiatalok számára vonzó lehetőségek létrehozását találhatjuk. Ennek célja, hogy a fiatalok aktívan bekapcsolódhassanak a közösség fejlesztésébe.

A Máramarosi Ifjúsági Civil Szervezetek Föderációjának képviselői bemutatták a Nagybánya – Románia Ifjúsági Fővárosa programban szereplő projektek struktúráját is. A cím átvétele a hivatalos nyitógálán történik majd, amelyet a következő programok követnek:

  • Stratégiai események: az Ifjúsági Summit és az Országos Ifjúsági Gála megszervezése 2018 novemberében és a cím átadása a következő nyertesnek 2019 májusában
  • Személyes és szakmai fejlődésre összpontosító események és képzések: Festival Nonformal, Neconferința, TEDxYouth Baia Mare, Youth Talks, #UturnTrainings, Speed learning és Multimedia tools
  • Kulturális események: Street Delivery, Városi Utcaművészeti Fesztivál, Gesztenyefesztivál, Baia Mare by night, Acting kortárs színházi fesztivál, Utcára visszük a zenét, Utcai tánc, Szentivánéji álom
  • Sportesemények: Beach Handball Challenge, #UTurnSports Baia Mare, Sil Kupa, valamint a Máramaros Megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság éves versenynaptárának legfontosabb sporteseményei
  • Egészséges életmódot népszerűsítő események és kampányok: Mentális egészség, Egészség hete, A jövő 2+1-gyel kezdődik, valamint információs kampányok különféle betegségekkel kapcsolatban
  • Informális események: Utcai-társadalmi animációk, Szociális táborok, Élőszobrok, Emberi Zöld Szalag
  • Civil rendezvények: Ifjúsági Summit, Romániai Ifjúsági Gála, Máramarosi Önkéntesek Gálája, YMCA Youth Parliament, #UTurnGreen Baia Mare, Romániai Hallgatói Szervezetek Fóruma, Young Men’s Christian Associations Romániai Föderációjának Közgyűlése, ONG Fest, Politikai iskola. Ide kapcsolódnak a fiatalok munkaerőpiaci elhelyezkedésének esélyét javító események is: Állásbörze fiataloknak, internship programok, Start-Up HUB és Atelierul de Business.

„Nagy öröm számunkra, hogy ez a program nálunk valósul meg egy, Románia számára igen fontos időszakban. Motivál és egyúttal felelősségvállalásra kötelez, mert szeretnénk hozzájárulni az ország fejlődéséhez, mind azáltal, hogy szintet lépünk ifjúságpolitikai területeken, mind pedig azzal, hogy segítsük az ország fiataljait életcéljaik megvalósításában. Olyan modelleket szeretnénk biztosítani, amelyek a külföldön élő fiatalokat is hazajövetelre biztatják. Egy fiatalnak teljesítenie kell, legyen ő nagybányai, londoni, párizsi, de ehhez hely is kell, ahol teljesíthet, és mindenek felett az, hogy teljesítményét elismerjék és bátorítsák. Ebbe az irányba szeretnénk növelni a fiatalok társadalmi aktivitását Romániában” – nyilatkozta Cătălin Cherecheș, Nagybánya polgármestere.

„Még az előkészítési időszakban vagyunk, de máris ilyen eseményeken fektethetjük le a Nagybánya Románia Ifjúsági Fővárosa program alapjait. A megállapodás aláírása olyan időszakban történik, amikor már egyre több önkéntes csatlakozik a csapatunkhoz, a koordinátorok pedig a jövőbeni projektek részleteit dolgozzák ki. Más szavakkal: a munka már elkezdődött, az ilyen lépések pedig, mint ez a mai, csak további lelkesedéssel töltenek el, és megerősítenek a meggyőződésünkben, hogy Nagybánya tényleg a fiatalokkal szembeni leginkább barátságos várossá válhat – jelentette ki Daniel Orza, a Máramarosi Ifjúsági Civil Szervezetek Föderációjának elnöke.

„Gratulálunk Nagybányának és a nagybányai fiataloknak a nagyon jó pályázatért, amely meg is nyerte számukra a Románia Ifjúsági Fővárosa címet. A fiatalok nem csupán egy ország jövőjét jelentik, hanem ők képezik a kreativitás, lelkesedés, tenni akarás erőforrásait is. A mi feladatunk motiválni őket, hogy bízzanak önmagukban és a képességeikben, hogy jóra tudják fordítani a közösséget amelybe születtek és amelyben élnek, és aktívan hozzá tudnak járulni Románia fejlesztéséhez. Nagyon büszkék vagyunk, hogy támogathatjuk az Ifjúsági Fővárost azon stratégiánk részeként, hogy értékekbe fektessünk, mozgósítsuk az erőforrásokat és fejlődést biztosítsunk” – húzta alá Sorin Cordovan, a Román Kereskedelmi Bank regionális retail igazgatója. 

„Lelkesedéssel tölt el minden amit Nagybánya megvalósítani tervez Románia Ifjúsági Fővárosaként és bízom benne, hogy a Polgármesteri Hivatal, a Máramarosi Ifjúsági Civil Szervezetek Föderációja és a partnerei valóra vált álommá teszik a pályázatot. Sőt, biztos vagyok abban, hogy a nagybányai fiatalok kezdeményezései jó példákká válnak országos, sőt, nemzetközi szinten is” – nyilatkozta Mihai Dragos, a Romániai Ifjúsági Tanács elnöke.

„Fiatalok vagyunk és egy jobb Romániáért harcolunk, amelyben mai álmaink a holnap valóságává válhatnak. Néhány évvel ezelőtt talán még nem is álmodtunk az ifjúsági szektor számára fontos projektekről, mint amilyen a Kolozsvár 2015 volt, vagy pedig most a Románia Ifjúsági Fővárosa. Együtt bebizonyítottuk, hogy képesek vagyunk fejleszteni az ifjúsági civil szférát. Ma újabb lépést teszünk meg itt Nagybányán, és meggyőződésem, hogy ez a cím által a nagybányai fiatalok jelentősen hozzájárulnak városuk fejlesztéséhez” – mondta Tudor Ogner, a Kolozsvári Fiatalok Föderációjának elnöke.

„A Románia Ifjúsági Fővárosa történetének újabb fejezetéhez érkeztünk. Nagybánya olyan versenyben győzött, ahol 7 romániai város bizonyította azon szándékát, hogy a fiatalokba akar fektetni. Eljött annak az ideje, hogy megtaláljuk, hogyan tudjuk komplex intézkedésekkel segíteni a romániai városokat ezen szándékukban. Azt hiszem, ez a történet nem egy eseményről szól, hanem a romániai városok jövőjének közép- és hosszútávú alakításáról a fiatalok által. Az egyenlet egyszerű: a városok akik belefektetnek a fiatalokba, megtartják azokat és fejlődni fognak, akik pedig ezt nem értik meg, azok veszítenek. Nincs más út, csak a fiatalokra való összpontosítás, és ezt egyre több város érti meg. Ez a cím egy első válasz erre a kihívásra, ami nem más, mint a városoknak nyújtott támogatás kiszélesítése más eszközök, megoldások felé” – mondta Farkas András, a PONT csoport társalapítója, a Románia Ifjúsági Fővárosa vezetőségének főtitkára.

Nagybánya a harmadik romániai város, amely a Románia Ifjúsági Fővárosa címet viseli, Temesvár és Bákó után. Az országos program a Kolozsvár által 2015-ben viselt Európa Ifjúsági Fővárosa címhez hasonló elvek szerint működik.

A programról

A Románia Ifjúsági Fővárosa a legnagyobb, fiataloknak szóló országos program, amelyet a következő szervezetek kezdeményeztek:

 

Romániai Ifjúsági Tanács (CTR) – a romániai ifjúságot képviselő entitás

SHARE föderáció, Kolozsvár – a Kolozsvár 2015, Európa Ifjúsági Fővárosa program társmenedzsere

PONT Csoport – ifjúsági szakértők csoportja, a Románia Ifjúsági Fővárosa program előkészítésének kezdeményezője a Kolozsvár 2015 pályázat tapasztalatai alapján

Román Kereskedelmi Bank (BCR) – a romániai bankrendszer vezető bankja

 

A program célja helyi ifjúsági fejlesztési stratégiák kidolgozása, valamint a fiatalok aktív bevonása a városaik döntéshozási folyamataiba oktatási, kulturális, népességpolitikai és egyéb, az ifjúságot érintő témákban. Ugyanakkor azt is vállalja, hogy a helyi döntéshozókat és magánvállalatokat a program keretében javasolt projektek támogatására és megvalósítására ösztönözze.

 

Fő médiatámogató: AGERPRES

 

(közlemény)

 

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Kölcsön magánszemélytol csalás nélkül Nem banki hitel 24 órán belül. Hitelekre van szüksége háza finanszírozásához, (...)

adj fel hirdetést
Noileg
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek