Noileg
2025. január 22., szerda Vince napja
árfolyam:
1 euro = 4.9764 RON
1 dollár = 0.0481 RON
100 forint = 1.2089 RON

Elhunyt Dr. Márton Pál Árpád sebész-főorvos, a nagybányai RMDSZ alapító tagja, egykori elnöke

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Lövetén, Udvarhely vármegyében született 1929. május 13-án. Szülei néptanítók voltak. Az elemi iskolát 1936-1940 között Lövétén végezte, 1940-től a Kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnáziumba járt, majd 1948-ban érettségizett a Sepsiszentgyörgyi Mikó Kollégiumban.


1948. március 15-én ő vezette azt a helyi mozgalmat, amely kérte a román államtól, hogy ismerje el március 15-ét nemzeti ünnepként és ne államosítsák a magyar iskolákat. Ugyanazon év őszén sikeresen felvételizett a Bolyai Tudományegyetem orvosi karára, ahol 1954-ben államvizsgázott. Az egyetemi évek alatt széles körű politikai és kulturális tevékenységet folytatott.

1951-ben, még az egyetemen, feleségül vette évfolyamtársát, a kolozsvári származású Tasnádi Rozáliát, akivel annak 2002-ben bekövetkezett haláláig együtt élt és dolgozott.

Kolozsváron 1947-ben, Szabédi Lászlóval, a későbbi egyetemi rektor irányításával, megszervezte - az Ifjúmunkás Szövetség keretén belül - a József Attila Irodalmi Kört.

Az egyetemi tanulmányai elvégzése után, először a hadsereg orvosi karához kapott kinevezést. 4 hónap után felmentették és feleségével együtt a Magyarlápos rajoni kórházhoz kapott kinevezést 1955 őszéig. Itt, néhány évfolyamtársával együtt megszervezte az első tartományi tudományoskodó orvosi gyűlést, aminek az lett a következménye, hogy pár hét múlva kinevezték a tartományi párt-orvosi rendelő második főorvosának. 1955 és 1991 között a nagybányai Megyei Kórházban dolgozott, majd nyugdíjazása után egy évtizedet a fizetéses poliklinikán rendelt.

Mint az Egészségügyi Szakszervezet elnöke, tevékenyen részt vett az 1957-ben létrejött egészségügyi reformok végrehajtásában.

A régi rendszerben támadásoknak volt kitéve, ennek ellenére, igyekezett részt venni minden olyan társadalmi megnyilvánuláson, amely a magyar érdekeket volt hivatott megvédeni. Egyebek mellett, egy rendezvényen magyar nyelven tartott előadást, nem pedig románul, ahogy azt elvárták, minek következtében politikailag vakvágányra terelték.

Az 1989-es események folyamán felhívta Domokos Gézát és azon tanakodtak, miként kellene megalapítani a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget. Csiha Tamás ügyvéd barátjával másnap, december 25-én megalapították a nagybányai RMDSZ alapszervezetét és összehozták az alapszabályzatot. 6 éven át elnökségi tagként, majd elnökként járult hozzá a szervezet tevékenységéhez. Évekig volt megyei tanácsos. 2011-ben Ezüstfenyő-díjban részesítette az érdekvédelmi szervezet.

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Noileg
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek