Noileg
2025. január 23., csütörtök Zelma napja
árfolyam:
1 euro = 4.9768 RON
1 dollár = 0.0483 RON
100 forint = 1.2105 RON

Átállnak a közösségi koronavírus-tesztelésre a Partiumban

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Gyorsabban és olcsóbban ki lehet szűrni a fertőzött egyéneket a német példára átvett pool-testing módszerrel, állítják a szakemberek, ezért Bihar után Szatmár megyében is bevezetik. Bihar megyében az alkalmazás óta megduplázódott a koronavírus-fertőzöttek száma.


Bihar után Szatmár megye is bevezeti a kisebb közösségek, csoportok szűrésére alkalmas pool-testing módszert, hogy hatékonyabban ki tudja szűrni az új típusú koronavírussal fertőzött egyéneket. Ennek a módszernek a lényege, hogy egyszeri mintavétellel, kevés teszt felhasználásával lehet beazonosítani a pozitív eseteket” – magyarázta a Krónikának Pataki Csaba Szatmár megyei tanácselnök, aki szerint a határ menti megyében két héten belül indulhat a csoportos tesztelés. A németországi Goethe Intézet által sikeresen alkalmazott módszer lényege, hogy 64-32-es csoportokat vizsgálnak egyetlen teszttel, majd, amennyiben az eredmény pozitívnak bizonyul, feleződik a mintacsoport mindaddig, amíg eljutnak a fertőzött egyedhez. Ily módon nem több, mint hat teszt felhasználásával le lehet ellenőrizni több tucat személyt.

Főleg az orvosokat védenék Pataki Csaba tanácselnök szerint Szatmár megyében elsősorban a kórházi személyzet és az egészségügyi intézményekbe beutalt betegek tesztelésére vetik be a módszert. „Ily módon a kórházban dolgozó személyzetet osztályonként le lehet tesztelni. És a különböző osztályokra beutalt betegeket is, nem kell ehhez mindenkin külön tesztet végezni.

Egy mintaanyagból kiderül ugyanis, hogy az osztály tiszta vagy sem” – magyarázta az RMDSZ-es elöljáró. Aki szerint elsősorban amiatt döntöttek a pool-testing bevezetése mellett, mivel attól tartanak, hogy akárcsak máshol, a szatmári kórházakban is megfertőződhet az egészségügyi személyzet. „Elsősorban az ő védelmükre fogjuk alkalmazni. De kisebb közösségek tesztelése is lehetséges” – magyarázta a megyei elöljáró. Pataki Csaba szerint jövő héten érkezik meg még egy automatizált tesztelősor a megyébe, melyet a nagykárolyi polgármesteri hivatal szerzett be egy magáncég adománya révén.

Ezzel párhuzamosan újabb szakemberekkel, biológussal, labororvossal bővítik a jelenlegi csapatot. „Reálisan valószínűleg két hét múlva tudjuk elkezdeni ezt a típusú tesztelést” – mondta lapunknak a tanácselnök, aki Kovács Jenő nagykárolyi polgármesterrel is folyamatosan tanácskozik erről. Hozzátette, a szakemberekkel egyeztetve eldöntik, hol fog működni a tesztelősor, a mintavételhez ugyanis megvan az orvosi szakszemélyzet, csak a gép beszerzéséhez volt szükség civil segítségre. Szatmár megyében csütörtökön 41 fertőzöttet tartottak nyilván. Pataki Csaba szerint a megyében nincsenek gócpontok, többnyire egyedi esetekről van szó.

Nagyváradon bevált A csoportos tesztelést Romániában elsőként Nagyváradon alkalmazzák, a bihari megyeszékhelyen hétfőtől szűrik a német módszerrel az új típusú koronavírusra a lakosságot, miután pár hét alatt a második tesztelőgépet is sikerült beszerezni. Gheorghe Carp, a nagyváradi városi kórház menedzsere, aki a megyeszékhely közegészségügyi helyzetéért felel a koronavírus-járvány idején, az Ebihoreanul hírportál beszámolója szerint azzal indokolta a pool-testing módszer bevezetését, hogy segítségével gyorsabban és olcsóbban ki lehet szűrni a fertőzött egyéneket. Ráadásul több kategóriát is le lehet ellenőrizni, ugyanis a határ menti megyében – akárcsak máshol – eddig csak a fertőzésgyanús eseteket, a kórházi személyzetet és a karanténban lévőket vetették alá a szűrésnek. Utóbbiakon próbálták ki az új módszert is, nem kis eredménnyel: Bihar megyében hétfőn a vasárnapi 83-ról 176-ra nőtt a hivatalosan számon tartott koronavírusos betegek száma. A határ menti megyében 10 intézményes karanténközpont működik, zömében a félixfürdői, püspökfürdői és váradszentmártoni szállodákban, ezekben hétfőn több mint 1500 vörös zónából érkezett személyt őriztek. Bihar megyében csütörtökön már 219 új típusú koronavírussal fertőzött személyt jelentettek a hatóságok. Országszerte kiterjesztik a tesztelést Több, más okból egészségügyi ellátást igénylő, de veszélyeztetettnek minősülő pácienskategóriára is kiterjesztik a tesztelést az egészségügyi miniszter csütörtöki rendelete szerint. Ezentúl a kemoterápiás kezelés alatt álló vagy műtéti beavatkozásra váró tünetmentes rákbetegeken, a szervátültetésre készülő tünetmentes pácienseken, illetve donorokon, az otthoni vagy hatósági karanténban lévő, illetve Covid-19-ben szenvedő betegekkel érintkezésbe került várandós nőkön, a fertőzött személyekkel kapcsolatba került, dialízisre járó pácienseken és az idősotthonok gondozóin is elvégzik a koronavírustesztet. Nelu Tătaru egészségügyi miniszter a szerdai kormányülésen elmondta: országszerte jelenleg napi hatezer teszt elvégzésére létezik műszaki kapacitás 57 regionális központban, ám a szakképzett, tapasztalt személyzet hiánya miatt jelenleg napi 4500-4700 teszt elvégzésére van reális lehetőség.

Húsz tonna védőfelszerelés érkezett Váradra

Összesen húsz tonna védőfelszerelést hozott Nagyváradra az a két Boeing 737-es repülőgép, mely szerdán délután, illetve csütörtök hajnalban landolt a helyi reptéren. A Tarom légitársaság különgépei Sanghajból hoztak védőruhát, illetve arcmaszkokat a koronavírus-járvány idején az első vonalban dolgozó orvosi személyzetnek – adta hírül Facebook-oldalán Ilie Bolojan polgármester. Az elmúlt hétvégén már érkezett 37 tonna rakomány, így az elöljáró szerint Bihar megyében biztosított az orvosok védelme a koronavírus elleni harcban.

(kronikaonline.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek