Az elmúlt héten Apjok Norbertet, mint ifjúsági jelöltet ismerhettük meg. Rávilágított az erdélyi fiatalokat legérintõbb problémákra, valamint azokra a kezdeményezésekre, amelyeket a fiatalok itthontartása érdekében eszközöl az RMDSZ. Ezen a héten arról beszélgettünk, hogyan képzeli el a vidékfejlesztésben, mezõgazdaságban a változtatásokat, milyen kezdeményezéseknek érzi szükségét.
- Miért fontos számodra a vidékfejlesztés?
- Különösen közel áll a szívemhez a vidékfejlesztés, a családi gazdaságok, hiszen szüleim is zöldségtermesztéssel és -árusítással foglalkoznak, így lehetõségem nyílt elsõ kézbõl betekintést nyerni abba, hogyan mûködik egy családi gazdaság. Mivel Koltón nõttem fel, így rálátásom van a vidéken élõ emberek, a családi gazdaságok helyzetére. Úgy gondolom, nem létezik fejlõdõ város fejlõdõ vidék nélkül, és ez fordítva is igaz. Mi azért dolgozunk, hogy Máramarosban is a vidéken élõ embereknek jobb megélhetést biztosítsunk, a vidéki fiatalok jobb lehetõségekkel vágjanak bele az életbe. Erdélyben a vidékben nagy potenciál rejlik, azonban nincs megfelelõen kiaknázva. A statisztikák azt mutatják, hogy az erdélyi vidéki települések elöregedõ lakossággal rendelkeznek. A trend, hogy a fiatalok nagyvárosokba és külföldre költöznek el a minõségibb élet reményében. Éppen ezért külön fontossággal bír a vidéki fiatalok támogatása, ugyanis a vidéki elvándorlás, falvaink és községeink kiüresedése és kiöregedése magyar közösségünk egyik legfájóbb pontja.
- Mivel lehet jelenleg segíteni, hogy a vidéket a fiatalok ne hagyják el, hiszen az elnéptelenedés fenyeget sok kis közösséget?
- Meg kell teremtenünk azokat a körülményeket Erdélyben, városon és vidéken egyaránt, hogy a külföldön dolgozó fiatalok visszavágyjanak ide, az itt élõk pedig ne vágyjanak külföldre pusztán a jobb megélhetés miatt, hanem itthon, Máramaros megyében, itthon Erdélyben indítsanak vállalkozásokat, itt teremtsenek munkahelyeket. Fontos kiemelni, hogy a törvény lehetõséget biztosít az önkormányzatok számára, hogy 250 és 500 négyzetméter közötti telket adjanak koncesszióba a 18 és 35 év közötti fiataloknak. Ez is egy olyan intézkedésnek számít, ami elõsegíti a fiatalok szülõföldön való boldogulását. A fiatalok ezen a területen építkezhetnek, és a telket ingyen használhatják mindaddig, amíg az épület áll. Ezt szorgalmazzuk minden önkormányzatban, ahol magyar vezetés van és a körülmények is adottak. Ezzel a fiatal gazdáknak és családjaiknak is egy kézzelfogható segítséget lehet nyújtani.
- Mit kellene tenni ebben a kérdésben a jövõben?
- Az erdélyi falvak fejlesztésén kell dolgoznunk. Bõvítenünk kell a vidéki jövedelemszerzési lehetõségeket, csökkentenünk kell a fölösleges terheket. Azért dolgozunk, hogy javuljon a vidéki lakosság életminõsége, életfeltételei és jövedelmi helyzete. Csak így tudjuk megelõzni a vidék, fõleg a kistelepülések elnéptelenedését, elöregedését. Számunkra, az RMDSZ számára elsõdleges cél a kis és közepes gazdaságok fejlõdése, a vidéki családok létbiztonságának megteremtése. Azért dolgozunk, hogy a gazdák meg tudják õrizni földjeiket saját maguk és a közösség számára. Kezdeményezzük, hogy a kormány 50 ezer euróval és három évi adómentességgel támogassa a családi vállalkozásokat. Célunk, hogy négy év alatt 2 000 új, erdélyi magyar mezõgazdasági családi vállalkozás jöjjön létre. Mindezek mellett a falvakon élõk életkörülményeit javítja számos más tervünk is: az utak építése éppen úgy, mint az iskolához való hozzáférés biztosítása.
- A visszaszolgáltatások nyomán bonyolult adminisztratív feladatokba botlik az, akinek földje van. Mit lehet tenni?
- Romániában 26 éve egy helyben topog a visszaszolgáltatás, a telekkönyvezés. Az RMDSZ szorgalmazza a telekkönyvezés teljes befejezését 2020-ig. A célunk, hogy az elsõ telekkönyvezés költségeit az állam fizesse.
- Sokat hallunk az európai uniós és országos támogatásokról. Kihasználjuk ezeket?
- Az európai és hazai vidékfejlesztési támogatásokat nem használjuk ki eléggé. Az erdélyi magyar gazdák nem élnek számos lehetõséggel. Ezért arra ösztönözzük, és abban segítjük a gazdákat, hogy hatékonyan vegyék igénybe az európai és a hazai támogatásokat. Segítséget nyújtunk a sikeres pályázáshoz, ez hosszú távon pedig elõsegíti a versenyképesség megõrzését. Rengeteg kiaknázatlan lehetõség van a pályázatok terén. A Magyar Ifjúsági Értekezlet néhány hete rukkolt elõ a „Pályázz a jövõdre” címû kiadvánnyal. Egy hiánypotló kiadványról van szó, egy olyan kis füzetrõl, amelyben egy helyre össze vannak gyûjtve mind a belföldi, mind a külföldi pályázati lehetõségek. Ez a kisokos is egy kézzelfogható lehetõség azoknak, akik vállalkozásba kezdenének és minden területet érint. (A kisokos elérhetõ elektronikus formában a www.miert.ro oldalon a kiadványok résznél, Pályázz a jövõdre címmel. Ebben mezõgazdasági pályázati lehetõségek is fellelhetõk.)
- Hogyan támogatná az RMDSZ a nem vidéken élõ családokat?
- Családi adókedvezmény bevezetését szeretnénk! Olyan adózást szorgalmazunk, ahol a dolgozó családok a gyermekek számával arányosan növekvõ jövedelemadó-kedvezményben részesülnek. Ez két gyermek után 4, három gyermek után 6, négy gyermek után 8 százalék jövedelemadó-kedvezményt jelent. Ez Máramaros megyében 3 800 magyar családot érint. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy további rezsicsökkentés valósuljon meg. Kezdeményezzük, hogy valamennyi közköltség áfáját 20%-ról 9%-ra csökkentsék, ahogyan azt javaslatunkra a víz áfájával is tették. Ez 15 500 máramarosi magyar családnak jelent több megtakarítást.
- Az iskolák kérdése igen fontos pont, hiszen elmondhatjuk, hogy csak minden második magyar családból származó gyermek tanul 8. osztály után is magyarul. Mit lehet tenni?
- Véleményem szerint szakiskolára, az iskolákban több szakosztályra, több tankönyvre és jobb felszerelésekre van szükség, hogy minden nagyobb településen legyen hozzáférésük a fiataloknak a minõségi magyar nyelvû szakoktatáshoz. Javasoljuk a kétszintes érettségi bevezetését. Folytatjuk az iskolák felújítását. Támogatjuk a duális szakoktatást, hiszen ez a képzésforma a felsõoktatás, gazdaság és munkaerõpiac még szorosabb összekapcsolódását eredményezi, a duális képzésben töltött évek alatt a hallgató piacképes tudásra tesz szert. Az a célunk, hogy 2020-ra befejezzük, amit elkezdtünk, és minden magyar gyermek korszerû, jól felszerelt iskolában magyar nyelven tanulhasson.
Lejegyezte: Balázsi Zsuzsánna
,,A fiatalítás hosszú idõ óta egyik sarkalatos gondja a nagybányai RMDSZ-nek. Másik tényezõ a minõségi és érdemi munka, a közösség szolgálatában, és nem a tisztségek halmozása vagy kiüresedett szervezetek vezetése. Most egy olyan pillanat van, amikor ismét megváltozhat a régi rendszer. A nyári helyhatósági választások alkalmával elindult egy változás, most egy másik változásnak lehetünk tanúi. Apjok Norbert egy nagyon fiatal és energikus politikus, aki munkával és odaadással bizonyíthat, mint Máramaros megyei képviselõ a parlamentben, Nagybányán és az egész megyében.” Pintér Zsolt
(Bányavidéki Új Szó)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek